İstanbul Aydın Üniversitesi PR ATÖLYESİ Öğrencilerinden “MESLEĞİMİN FARKINDA OL!” Kampanyası

Dün akşam facebookta önüme bir video düştü hem hemen izledim hem de şu an Halkla İlişkiler eğitimi alan kardeşimle paylaştım ve izlemesini istedim. Sizler de eğer bu mesleğin öğrencileri ya da uygulayıcıları arasında yer alıyorsanız aşağıdaki videoyu muhakkak izlemelisiniz.

Videoda eli, emeği olan tüm kardeşlerimi canı gönülden tebrik ederim. Ben kısmi bir zamandır (2010’dan bugüne) blogumda iletişim bilimleri özellikle Halkla İlişkiler üzerine yazılar yazmaya çalışıyorum. Nacizane bu sektör içerisinde de işler yapmaya çalışıyor, bu mesleğin ekmeğini yiyorum. Buradan aldığım deneyimle de üniversitelerde öğrenci arkadaşlarımızın ve hocalarımızın misafiri olup arkadaşlarımıza hem nacizane bildiklerimizi anlatıyoruz hem de neredeyse gittiğim her yerde mesleklerine sahip çıkmaları konusunda  tavsiyede bulunuyorum.

Yazdığım bazı yazıların linkleri yukarıdaki gibidir, bunlar haricinde de blogumda birçok benzer yazı mevcuttur. Amacım bu işin eğitimini alan ya da bu sektörde çalışan ve çeşitli dertlerden muzdarip olan arkadaşlarımı az da olsa motive etmektir. Çünkü ben bu işe, bu sektöre, bu işin eğitimini alıp bu alanda çalışan herkese güveniyorum. Bu sebeptendir ki öz kardeşime de hiç çekinmeden bu bölümü yazdırdım ve bu eğitimi almasını istedim.

Hep farkında olduğum ve her yerde de çekinmeden dile getirdiğim konuların başında bir bu videodaki gibi mesleğimizin ne olduğunun bilinmemesi, iki her önüne gelenin hiçbir sorgu sual olmadan bu mesleği yapabilmesidir. İkisinden de son derece rahatsızım.

Ama işte bu videodaki gibi arkadaşlarımın çekinmeden yüksek şekilde seslerini çıkartıyor olması, bu mesleğin geleceğine karşı umudumu son derece yükseltti.

Çünkü bence hepimizin en önemli görevlerinin başında öncelikle işimizin ne olduğunu herkese anlatmak ardından da sektörümüze bu işin eğitimini alan kişiler olarak sahip çıkıp hak ettiğimiz işlerde bizlerin çalışmasını sağlamak geliyor.

Diğer taraftan video bana güzel duygular hissettirse de videodaki bir-iki şeyi de düzeltmeden edemeyeceğim.

Mesela videoda kullanılan “halkla ilişkiler uygulayıcısı” kavramı benim çok hoşuma gitmedi, bugüne kadar da pek kullanmadım. Hatta uygulayıcıdan öte uzman kelimesini de halkla ilişkilerin yanına pek iliştirmedim.

Bu arkadaşlarımın hepsinin mezuniyetlerinin ardından, Kurumsal İletişim Uzmanı/Danışmanı/Direktörü, İletişim Uzmanı/Koordinatörü/Direktörü/Danışmanı, Medya İletişim Uzmanı/Danışmanı/Direktörü, Medya Koordinatörü/Direktörü vb. gibi çeşitli titreleri kullanmaları gerektiğini düşünüyorum.

Diğer taraftan video içinde, Halkla İlişkiler Uygulayıcısı Pazarlamacı değildir, deniliyor, zaten video içinde o kısımda bahsedilen iş de pazarlama değil, satış ya da satış temsilciliği. O kısmın Halkla İlişkiler Uygulayıcısı Satışcı/satış temsilcisi değildir olması gerekirdi çünkü, halkla ilişkiler mesleği hakkında videodaki gibi yanlış bilinenler mevcutsa aynı şeyler reklam ve pazarlama sektörlerinde de mevcuttur. Bu sebeptendir ki sokaktaki vatandaşa Reklamcı denilince aklına promosyon ürünü yapan, tabelacı ya da kartvizitçiler gelirken, pazarlamacı deyince de aklına satışçılar gelir. Bu ikisi de yanlıştır. Bu sebeple bu videoyu hazırlarken kaş yapayım derken göz çıkarmamak yani hata yapmamak lazım diye düşünüyorum. Çünkü halkla ilişkiler, reklam ve pazarlama sektörleri birbirine göbeğinden bağlı ve profesyonel düşünen tüm marka ve kurumlarda bir arada bütünleşik olarak yapılan işler olmanın yanında tüm halkla ilişkiler mezunları da reklam ve pazarlama alanlarında/departmanlarında/ajanslarında bence kolaylıkla ve başarılı şekilde çalışabilirler.

Bunlar da benden arkadaşlarıma küçük iki tavsiye olsun, umarım işlerine yarar.

Hepsine yollarında, kariyerlerinde başarılar dilerim.

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial