Nasıl Halkla İlişkiler Öğretmeni Olunur?

Halkla İliskiler OgretmenligiGeçtiğimiz günlerde blogumun facebook sayfasında bir mesaj aldım. Mesaj; ”merhaba ben şuan lisede halkla ilişkiler okuyan bir öğrenciyim bu sene sınavsız geçiş hakkımla üniversite okumayı düşünüyorum daha sonra dgs sınavıyla 4 yıla tamamlamak istiyorum bu şekilde yaparsam eğer bir halkla ilişkiler öğretmeni olabilir miyim acaba bu konuda  bilginizi paylaşırsanız çok sevinirim.” şeklindeydi.

Ben ileride bir şeyler yapmak üzere plan yapan, gitmek istediği yolu önceden araştıran insanları oldum olası sevmişimdir, bugün birçok üniversite öğrencisi bile mezun olunca ne yapacağını planlamazken bir lise öğrencisinin liseden değil, üniversiteden sonraki planı için araştırma yapması da inanın çok sevindirdi. Hem o arkadaşıma açıktan herkesin huzurunda teşekkür etmek hem de sorduğu soru üzerine araştırma yapan arkadaşlarıma da konuyu açıklamak için bu yazıyı yazmak istedim. Çünkü konu vakti zamanında benim de aklıma gelmiş hatta bir ara aklıma iyice yatmış ama sonrasında vazgeçtiğim bir konu.

Evet, iletişim fakültesi mezunları, halkla ilişkiler mezunları, halkla ilişkiler ve tanıtım mezunları, halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunları, gazetecilik mezunları üniversite lisans eğitimlerinin ardından, bir üniversiteden formasyon alarak, ardından KPSS’ye girerek, iyi bir puan alıp, Milli Eğitim Bakanlığının o sene kadro açması ve kişinin o kadroya yerleşebilmesi sonrasında öğretmen olabilirler. İnternet aramalarında halkla ilişkiler öğretmenliği konusu üzerine 3 tane öğretmenlik branşı çıkmaktadır. Bunlar;

– Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Öğretmeni
– Halkla İlişkiler Öğretmenliği
– Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri Öğretmenliği

‘dir. Ama, 2014 Eylül’de yapılan öğretmenlik atama listesine baktığımızda sadece Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri branşı için sadece mesleki ve teknik liseler ve çok programlı liselerde Türkiye geneli toplam 44 kişilik kadro açılmıştır. 

halkla iliskiler ve organizasyon hizmetleri

Bunun yanında eğer yanlış bilmiyorsam eşdeğer bölüm olarak Gazetecilik öğretmenliğine de başvuruda bulunabiliriz ama onda açılan kadro ise sadece 4 kişidir.

Öğretmenlik benim en sevdiğim ve kutsal gördüğüm, en önemli meslektir. O yüzden arkadaşlarıma, bölümdaşlarıma, meslektaşlarıma öğretmen olmayın diyemem. Ama bu yolun hem uzun hem de meşakkatli olduğunu belirtmek durumundayım.

İşin birde kazanç bölümü var, ülkemizde maalesef öğretmenlere hem gerekli değer hem de hakkettikleri kazanç verilmiyor.

Lisans halkla ilişkiler mezunu olarak, öğrencilik dönemini boş geçirmeyip, stajlar yapıp, okulda anlatılan dersi değil, okulunu okuduğunuz işi bilerek sektöre girerseniz belki arada bir stresinden kaçıp öğretmen olmak isteyebilirsiniz ama bence hem işinizden vazgeçemezsiniz hem de çok daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Yukarıda mesajı atan küçük arkadaşıma da bunu bu şekilde anlattım. Umarım hem onun hem de sizler için az da olsa faydalı olmuştur..

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Nasıl Halkla İlişkiler Öğretmeni Olunur?” için 4 yorum

  1. Merhaba Lisede Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri mezunuyum şuan Gazetecilik bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim. Formasyon alabilir miyim? Alabilirsem nasıl başvururum ve şartları nelerdir? Birde bu yıl 2.üniversitemi okumayı düşünüyorum. Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Sosyoloji, Reklamcılık, Çocuk Gelişimi bölümleri var hangisini seçsem daha avantajlı olurum.

  2. Merhabalar. Sosyal bilgiler ogretmeniyim. Halkla iliskiler ve reklamcılık son sınıf ogremcisiyim. Mezun olduğumda halkla iliskiler öğretmeni olarak mi gecicem .?

  3. Bir terslik olmazsa 2023 te halkla iliskiler ve reklamcilik bolumunden mezun olacagim 🙂 2022 yılı için kpss ye girip reklamcilik ogretmeni olabilmek icin gerekenler ile ilgili bilgilerinizden faydalanabilir miyim?

  4. 2 yıllık Halkla İlişkiler ve Tanıtım mezunuyum. Dgs yaparak 4 yıllık lisans programını Reklamcılık bölümü ile tamamladım. Reklamcılık bölümü ile formasyon alabilir miyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial