Halkla İlişkiler Nedir?

Az önce aklıma bu soru takıldı. Nerden geldi, neden geldi orasını da bilmiyorum açıkcası. Yeteri kadar bu işin akademik eğitimini aldığımı sanıyorum. Zihnimdeki bilgileri hızlıca hatırlamaya çalıştım onlarca tanım geldi aklıma.  Sonrasında bu soruyu bir de google’ye sordum. Önüme onlarca makale düştü. Hızlıca göz attım. Hepsi özetle; ‘halkla ilişkilerin o kadar da küçümsenebilecek bir iş olmadığını söylüyordu’ aslında.

Ama bir sitede yer alan aşağıdaki bölüm çok hoşuma gitti ve sizinle paylaşmak istedim. Dilek Eker yazmış;

– Halkla ilişkiler çalışmalarında yüz yüze iletişim olmakla birlikte, sadece yüz yüze ilişkilerin olduğu çalışmalar halkla ilişkiler değildir.
– Halkla ilişkiler sadece kupür derlemek demek değildir. Ancak Hİ çalışmalarında adına çalışılan kurumla ilgili olarak kitle iletişim araçlarını izleme, kupürler, TV görüntüleri, radyo bantları derleme de yer alır.
– Halkla ilişkiler sadece “Danışma” demek değildir. Eğer halkla ilişkileri yapılan kurum için danışma hizmetlerine gereksinim varsa, bu birim de halkla ilişkilerin konuları arasında yer alır ve halkla ilişkiler birimine bağlıdır.
– Halkla ilişkiler reklam değildir.
Reklam ürün hakkında bilgi vermeyi ve (halkla ilişkilere oranla) kısa vadede satışı hedefler.
Halkla ilişkiler uzun vadede imaj oluşturup kurum kimliğini pekiştirir. Ancak dolaylı olarak satışı da etkiler.-
– Halkla ilişkiler sadece müşteri ile ilişkiler değildir. Ancak müşteri ile ilişkiler halkla ilişkilerin konuları arasındadır.
– Halkla ilişkiler lokanta, restoran, bar gibi yerlerdeki yer göstericilik ya da müşteri çekme eylemi değildir.
– Halkla ilişkiler sadece organizasyon yapmak değildir. Ancak adına çalışılan kurum için yapılan halkla ilişkiler çalışmalarının içerisinde organizasyonlarda yer alır. Ayrıca bu organizasyonların hangi zamanda, hangi konuda, nasıl olması gerektiğine de halkla ilişkiler çalışanları karar verir.
– Halkla ilişkiler boş vakitleri değerlendirmek değildir (ek iş olarak görülmemelidir.)
– Halkla ilişkiler güzellik yarışmalarına katılanların kolaycı mesleği değildir.
– Halkla ilişkiler kamu kuruluşlarına konuyla ilgili bilgi ve birikimi olmadan torpille girenlerin başarılı olacakları bir alan değildir.
– Halkla ilişkiler yüz yüze satış değildir.
– Halkla ilişkiler anketörlük değildir. Ancak halkla ilişkiler çalışmalarının içinde anket ve diğer araştırma çalışmaları da yer alır.
– Sadece mini etek giymeyle yapılabilecek bir meslek değildir.
– Halkla ilişkiler sadece basında haber çıkartmak değildir. Ancak adına çalışılan kuruluşun basınla sağlıklı ilişkiler kurmasını sağlamak ve basında istenilen içerikte ve zamanda haberler çıkmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yapmak da halkla ilişkiler biriminin görevleri arasındadır. Kaynak: Halklailişkiler.com.tr

Evet, halkla ilişkiler yukardaki açıklamalar değildir ve ülkemizde halkla ilişkiler mesleğine yönelik bir çok yanlış düşünce var ve bu düşünceler  iletişimciler, halkla ilişkilerciler ne kadar çabalasa da devam edecek gibi. Ama bizler de bu düşünceleri sonlandırmak için yazmıyor muyuz aslında bu yazıları!

Gectiğimiz günlerde xyz bir markanın yeni başlattığı reklam kampanyasında Halkla İlişkiler dersi diye bir bölüm olduğunu gördük. Burada Halkla İlişkiler çok farklı bir şekilde lanse ediliyordu. Takip ettiğim facebook grublarının birinde bu reklam filmi ile ilgili, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç.Dr. İdil Sayımer Hocamız; xyz markasının  sosyal medyada yer alan reklamında Halkla İlişkiler alanını değersizleştiren bir algı yaratmış.  Alanınızın itibarsızlaştırılmasına neden olan bu çalışmaya duyarsız kalmamanızı dilerim… şeklinde bir çağrı yaptığına bile denk gelmiştim.

‘Alanınızın itibarsızlaştırılması’ gerçekten işte tam da burası çok önemli bir nokta.

Yıllar önce bloguma eklediğim bir yazıda Halkla İlişkiler Uzmanının Niteklerine yer vermişim, daha sonrasında ‘Kendimi Halkla İlişkiler’de Nasıl Geliştirebilirim’ diye soran bir okuruma ‘Kendimi Halkla İlişkiler’de Nasıl Geliştirebilirim‘ başlıklı yazımda tavsiyeler vermeye çalışmışım, en sonunda da ‘Halkla İlişkiler Ajansı Ne İş Yapar? ‘ başlıklı yazımda ajansların sundukları hizmetlerin sadece ikili ilişki kurmaktan ibaret olmadığını göstermeye çalışmışım ki üniversitelerin iletişim fakültelerinde halkla ilişkiler bölümlerinde yıllarca eğitim alan bizlerin içi mesleklerine karşı daha da soğumasın diye!

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Halkla İlişkiler Nedir?” için 4 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial