İletişim Sektörlerinin Geleceği Zeki ve Etkin Beyinlerde

Dün mezun olduğum üniversite, fakülte ve bölüme öğrenciliğimin ardından farklı bir pozisyonda Sevgili Hocam Selin Türkel’in daveti üzerine, Princeples of Public Relations (halkla ilişkilerin ilkeleri) dersinin final proje sunumlarında jürilik yapmak üzere misafir olarak gittim.

10 saatte 19 farklı grup içinde 90 öğrenci arkadaşımızın bu ders kapsamında bir dönem boyunca öğrendikleri bilgiler ile hazırladıkları dönem projelerini dinledik, değerlendirdik, her sunumun ardından onlarla mini sohbetler yaparak önümüzdeki yıllar için onlara küçük püf noktaları vermeye çalıştık.

Çok değil 4 sene önce aynı derste, aynı hoca karşısında benzer bir sunum yapmış bir arkadaşları olarak görüşlerim umarım onlar için bir önem taşımıştır.

Tüm görüşlerimi aynı sıralardan geçmiş, o zaman kendime koyduğum hedefleri ve ruh halimi çok iyi hatırlayan, bugünse sektörün iletişim bilimleriyle donanmış, bu eğitimi almış genç iletişimcilere olan ihtiyacını bilen, içinde çalıştığım sektöre beslediğim büyük bir saygıyla her yerde bölüm milliyetçiliğimi hiç çekinmeden vurgulayan biri olarak yaptım.

Emin olun arkadaşlar yarın sizler olursanız halkla ilişkiler olacak, reklam olacak, pazarlama olacak, dijital medya olacak, medya planlaması vb. olacak ve tüm bütünleşik iletişim bilimleri sizlerle ileriye gidecek.

Eğer sizler olmaz ve kendinizi iyi geliştirmezseniz yarın birileri çıkıp Pr öldü, reklamcılık öldü dediğinde sizler/bizler işsiz güçsüz kalıp, boş avuçlarımızı semaya kaldıracağız.

Bu dediklerimden hemen karamsarlığa düşmeyin çünkü ben kendi adıma dün güzel umutlar biriktirdim sektörümüz için.

Niye mi?

İeu’nun web sitesinden Princeples of Public Relations (halkla ilişkilerin ilkeleri) dersinin sağlayacağı faydalara baktığımızda;

Bu dersi başarıyla tamamlayabilen öğrenciler;

 • Halkla ilişkilerin tarihi gelişimini yorumlayabilecektir.
 • Halkla ilişkilerin kamu sektöründe ve özel sektördeki önemini yorumlayabilecektir.
 • Halkla ilişkiler uzmanlarında bulunması gereken özellikleri açıklayabilecektir.
 • Halkla ilişkiler ile ilgili temel kavramları tanımlayabilecektir.
 • Halkla ilişkilerin temel ilkelerini yorumlayabilecektir.
 • Halkla ilişkilerde kullanılan araçlar ve yöntemleri tanımlayabilecektir.
 • Halkla ilişkilerde hedef kitleleri örnekleyebilecektir.
 • Halkla ilişkiler çalışmalarına ait sürecin aşamalarını yorumlayabilecektir.
 • Öğrenci, özgün bir halkla ilişkiler kampanyası planlayabilecektir.
 • Öğrenci, halkla ilişkilerde etkin sunuş tekniklerini uygulayabilecektir.

şeklinde bir açıklamayla karşılaşıyoruz ve ben, ne mutlu ki dün sunumlarda bu dersi gerçekten başarıyla tamamlamış 90 tane arkadaşımı gördüm.

Bu doğrultuda öncelikle öğrenci arkadaşlarımı ardından da onları bu şekilde yoğuran Selin Türkel hocamı tebrik ederim.

Dün bir halkla ilişkiler dersinin sunumunu yapmalarına, ondan öte ikinci sınıf öğrencileri olmalarına karşın çoğu arkadaşım bütünleşik pazarlama iletişimi yollarını projelerinde etkin şekilde kullanmıştı, bu gerçekten çok iyiydi. Tüm projelerinin birincil ve ikincil araştırmaları iyi yapılmış, hedefleri, stratejileri, taktikleri birbiriyle bağlantılı şekilde iş yapabilecek nitelikteydi. Herkes projesini iyi sahiplenmiş ve üzerine iyi çalışmıştı.

Ben çok iyi bir öğrenci değildim ama dün, yarın benden çok daha iyi olacak arkadaşlarımı gözlerimle gördüm.

Sadece sektöre girmek için 2-3 yıl bekleyecekler ama bu süreçte halkla ilişkilerin, reklamın, pazarlamanın, medya planlamanın, satışın, organizasyon yapmanın, sosyal medyanın vb. tüm inceliklerini öğrenerek kendilerini geliştirecekler, piyasaya tüm donanım ve yazılımlara sahip olarak çıkacaklar.

Onlara en büyük tavsiyem, ben reklamcı olacağım halkla ilişkiler önemsiz, ben halkla ilişkilerci olacağım sosyal medya beni ilgilendirmez, ben kurumsal tarafta çalışacağım nasılsa bunları öğrenmesem ne olur vb. düşünceleri asla benimsememeleri olacaktır.

Çünkü ne yaparsanız yapın bütünleşik iletişimi bilmeniz size fayda sağlayacaktır.

Nasıl mı?

Halkla ilişkiler ajansında mı çalışıyorsunuz muhakkak bir müşterinizin reklam ajansıyla aynı masada oturacaksınız, Sosyal medya ajansında mı çalışıyorsunuz muhakkak bir müşteriniz medya planlama ajansıyla aynı masada yer alacaksınız. İşte o zaman reklamcı, PR’cı, sosyal medyacı olmaktan öte bu işin eğitimini almış bireyler olarak birer iletişimci olduğunuzu herkese kolayca gösterebilirsiniz. Ki bence önemli olan da kesinlikle bu! Yoksa emin olun bu ülkede herkes reklamcı, herkes PR’cı!

Tabi bu sözlerimi şu an için iletişim fakültelerinde halkla ilişkiler ve reklamcılık eğitimi alan tüm arkadaşlarım üzerlerine alınabilirler.

Neyse umuyorum ki benim dün o sunumlarda olmam arkadaşlarıma az da olsa fayda sağlamıştır.

Yolunuz uzun ama zevkli geçeceğinden şüpheniz olmasın.

Bilmiyorum bir daha bir araya gelir miyiz ama yarın sizinle birlikte çalışmak için dört gözle bekleyen bir arkadaşınız olarak hepinize iletişim yolunda iyi yolculuklar dilerim.

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“İletişim Sektörlerinin Geleceği Zeki ve Etkin Beyinlerde” için 2 yorum

 1. Yazınız için çok teşekkürler, öncelikle dün sunuma girmeden jüri olarak sizi görmek bizi hem heyecanlandırdı hemde samimiyetinizi konferanstan öngördüğümüz kadarıyla bir huzur sardı içimizi,’içeride Erdal Erdoğdu var sakin olun’ fısıldamaları.. =) , her dediğiniz aklımda gün boyu da tekrarladım,paylaştım çevremdekilerle,, çok yolun başındayız,umarım tekrar karşılaşıp bu sefer ortak bir çalışma içinde oluruz.. (MBT 🙂 Blog yazılarınızı tüm incelikle okuyorum,böylesine faydalı bir iş,blog,pr demek ifade edemez sizi, böylesine faydalı bir birey olmanızdan dolayı tebrik ve takdir ediyorum..

 2. Özlem; bu güzel yorumun için asıl ben teşekkür ederim. Sizlere az da olsa bir fayda sağlayabiliyorsam ne mutlu bana.
  Günün birinde karşılaşıp ortak işler yapacağımızdan şüphen olmasın.
  Hayatının sana başarılar getirmesi dileklerimle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial