Sosyal Medyada Tarama Takip/Online Monitoring’in Önemi

İletişim sektöründe hem ajans tarafında yapılan işlerin takip edilmesi hem de marka tarafında verilen işlerin daha doğrusu harcanan paranın takip edilmesi hem de medyalar üzerinde markalar hakkında konuşulanların takip ve analiz edilmesi için yapılan en temel işlerin başında gelir medya takip faaliyetleri.

Pr ajansları/ya da firma içi kurumsal iletişim departmanları için bülten ve kupür derlemeleri, reklam ajansları için ise reklam takiplerini kimi zaman ajans/firma içi olarak takip edilip, toplanılıp, raporlanmakta çoğu zaman ise medya takip firmaları tarafından ajanslar ve markalar adına toplanılıp raporlanmaktadır. Bu takip muhakkak yapılmalıdır çünkü markanın nerede göründüğünü/konuşulduğunu bilmek yapılan iletişim çalışmalarının sonucunun analiz edilmesi için önemlidir.

Geleneksel medya olarak nitelendirebileceğimiz TV, Radyo, Gazete, Dergi gibi mecralar üzerinde yıllardır yapılan tarama/takip işlemleri içerisinde internetin günümüzde değer kazanması ve bu değerin her geçen gün artması ile internette son zamanlarda kendine sıkı bir yer edinmektedir. Geleneksel tarafla kıyaslandığında ise en büyük fark olarak sosyal medya kullanıcılarının özgürlüğü önümüze çıkmaktadır. Nasıl mı? Çok basit bir örnekle açıklamaya çalışayım; geleneksel medya üzerinde gazeteciler, radyocular, TV programcıları kolay kolay markalar hakkında olumsuz konuşmazlar ya da konuşamazlar ama şu an sayıları 35 milyona yaklaşan internet kullanıcıları klavyelerinin başındayken markalar, firmalar, kurumlar ya da kişiler hakkında istedikleri gibi cümleler kurup bunu sosyal ağlar üzerinden kolaylıkla paylaşabilmektedirler. Bu durum da markaları internet üzerinde kolaylıkla krizlerle karşı karşıya bırakabilmekte ve online monitoring/tarama takibi daha da önemli hale getirmektedir.

 

 

Ülkemizde bu hizmeti sunan birden fazla tarama takip ajansı bulunmakta ondan yana sıkıntımız yok. Firmaların öncelikli olarak yapmaları gereken şey kendi markaları ile eşleyen ya da markalarını tanımlayan anahtar kelimeleri belirleyip, tarama takip/online monitoring ajansı ile masaya oturup anlaşmaları. Bu noktada ince eleyip sık dokumakta fayda vardır çünkü her firmanın ayrı bir tarama takip sistemi/yöntemi/dili var, nasıl bir tarama yapacaklarını, neleri data olarak sizlerin önüne sunacaklarını size açık açık anlatmalarını isteyin. Sonrasında nasıl bir veri işleme ve raporlama hizmeti sunacaklarını anlatmalarını isteyin. Emin olun ki bunları dinlediğinize pişman olmayacaksınız. En sonda da samimiyetlerine inanır ve çalışmaya başlarsanız sizlere sundukları haftalık, aylık raporları incelemeye özen göstermenizi tavsiye ederim.

Ama en büyük tavsiyem şudur ki; siz marka olarak sosyal medya da olsanız da olmasanız da, siz tarama takip yaptırsanız da yaptırmasanız da insanlar bu mecra üzerinde sizin hakkınızda konuşuyor olacaklar, siz onlara ne kadar yakın olursanız ve hakkınızda konuşanları takip ederseniz kazanan siz olacaksanız!

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Sosyal Medyada Tarama Takip/Online Monitoring’in Önemi” için 6 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial