Elif Şafak – AŞK

Bundan kısa bir süre önce çıkan, Elif Şafak’ın aşk adlı romanını satın aldım. Zaten bu kitabı herhal görmeyen kalmamıstır, bunca krize rağmen çok iyi bir satış kampanyası ile, neredeyse tüm kitap evlerinin en ön raflarında ve çokca sayıda yer aldı. Ben yaklaşık 100 sayfasını okudum, amacım kitabı bitirip bir arkadasıma hediye etmekti ama onunla görüseceğimiz zamana yetiştiremedim sonra da kitabı yarım bıraktım, sonrada tekrardan okuyasım gelmedi. Nasılsa hayatımda yarım kalan tek roman bu değil. Belki bir gün kaldığımız yerden devam ederiz. Kitap 415 sayfa Doğan kitap tarafından çıkarılmış ve satış fiyatı 19.90. Neredeyse almak istediğiniz her yerde bulmanız da mümkün. Ben ilk 100 sayfa kadarını okuduğum için kitap hakkında pek yorum yapamıcam ama dili oraya kadar çok akıcı ve çok iyi kurgulanmış, yüzde 25lik okuma oranıma rağmen bu kitap bence alınası ve okunulası bir kitap.

Tabi kitabı belki ben okumadım ama o benim odamda öksüz kalmadı. Oda arkadasım, sevgili kardeşim İbrahim. İznini alarak kitabı okumaya başladı ve bir solukta 3-4 akkşamda bitirdi kitabı. Ve bende ondan kitapla ilgili bir yazı istedim. O da beni kırmadı ve yazdı bir şeyler. Şimdi söz İbrahim’de.

……

Selamlar ben İbrahim oda arkadaşım Erdal Abi bir kitap almış gelmiş odaya ama o okuyamadan kitaba ben el koydum.

Kitabın adı AŞK ve yazarı Elif ŞAFAK.

Sizlere okuduğum kitabın içeriğinden bahsedeceğim.
Dilimizden dolayı kabahatimiz olursa affola…
   
Kitabımızın adı Aşk belki çoğumuzun aklına günlük hayatta yaşadığımız türden aşk gelebilir ama sadece onunla sınırlı kalmamış manevi aşktan da bahsedilmiş.Kitap Boston da yaşayan bir ailenin yaşadıklarıyla başlamış ve bu ailenin ev hanımı 40 lı yaşlarındaki Ella. Kocasının kendisini aldattığını bile bile ve üç çocuğunu da düşünerek aileyi ayakta tutmaya çalışan bi anne. Kocasının yardımıyla bir yayınevinde edebiyat editörünün asistanı oluyor. Patronu tarafından Aşk Şeriatı adlı bir kitabın raporunu çıkarması görevi ile görevlendiriliyor. İşte ailevi sorunlar yaşayan ve kocasına duyduğu nefret nedeniyle aşka ve romantizme inanmayan Ella’nın hayatı bundan sonra bir anda değişiyor. Artı olarak Aşk Şeriatı- A.Z.ZAHARA’nın kitabı yanı AŞK’ın içinde bir kitap daha var.

Kitap şöyle başlıyor ki bu benim ilgimi çekti:

‘’Bundan uzun zaman önceydi.Bir roman düştü gönlüme Aşk Şeriatı.Yazmaya cesaret edemedim.Dilim lal oldu,kalemimin ucu kör.Kırk fırın ekmek yemeye yolladım kendimi.Dünyayı dolaştım.İnsanlar tanıdım,hikayeler topladım.Üzerinden çok bahar geçti.Fırınlarda ekmek kalmadı;ben hala ham,hala aşkta bir çocuk gibi toy…
‘hamuş’ derdi Mevlana kendine.Yani suskun.Düşündün mü hiç bir şairin ,hem de namı dünyayı sarmış bir şairin,yani işi gücü,varlığı,kimliği ve hatta soluduğu hava bile kelimelerden müteşekkil olan ve elli binden fazla muhteşem dizeye imza atmış bir insanın,nasıl olup da kendine SUSKUN adını verdiğini…?’’

Evet yukarıdan çıkarabileceğiniz gibi kitapta Mevlana Celaleddin Rumi’nin yaşamı anlatılmakta ve inanın bu romanın içinde roman olayı gerçekten de muhteşem kurgulanmış. Aşk Şeraiti’nde olağanüstülükler göze çarpıyor ama kim bilir bizim olağanüstü dediğimiz şeyler belki de gerçekten yaşandı.Açıkçası romanı okuduktan sonra ben anlatılanlara kalpten inanıyorum. Bilmiyorum belki de beni gerçekten etkiledi fakat romanın okuyana kalpten bir huzur vereceğine eminim. Aşk Şeriati’nde 40 kuraldan bahsediliyor ki bu kırk kural aşktan,insanlıktan,sevgiden ve iyiye dair her şeyden öğütler veriyor. Romanda çoğumuzun yaşadığı ikilemleri, kibiri, öfkeyi yenmenin yolları anlatılıyor.

Aşka küsmüş onu bulamamış Ella için okuduğu kitap onun aşka bakış açısını değiştiriyor.Ve kitabın yazarıyla bilgisayarda yazışmaya başlıyor.Belli bir zaman sonra ona aşık oluyor .kısa bir süre içinde olsa onunla bu aşkı yaşıyor.Bu aşkın neden kısa sürdüğü ise kitabın çekiciliğini arttıran özelliklerden.Kitap insanı sıkmıyor çünkü olaylar döngüsü hiç bitmemiş.
Son olarak ben size bu kırk kuraldan kırkıncısını söylemek istiyorum:

Aşksız geçen bir ömür beyhude yaşanmıştır.Acaba ilahi aşk peşinde mi koşmayalım mecazi mi,yoksa dünyevi,semavi ya da cismani mi diye sorma!Ayrımlar ayrımları doğurur.Aşk’ın ise hiçbir sıfata ve tamlamaya ihtiyacı yoktur.
Başlı başına bir dünyadır aşk.Ya tam ortasındasındır,merkezinde,ya da dışındasındır,hasretinde.

 
Aşkın manasını böylesine güzel açıklayan bu kitabı almanızı tavsiye ederim.

Evet İbrahim’de kitabı almanızı ve okumanızı tavsiye ediyor. Öylese sizlerde bizi kırmayıp alıp okursunuz herhal.

 

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Elif Şafak – AŞK” için 112 yorum

 1. Senin yazdığın bölümü okudum ama İbrahim kusura bakmasın o bölümü okumadım. Çünkü kitabı okumayı çok çok istiyorum ve önceden hakkında birşeyler okursam sallayacağımı biliyorum :/
  Uff elimdeki İCLAL AYDIN’ın “Evlerin Işıkları Bir Bir Yanarken” kitabını bitirmek istiyorum ben yaaa ://

 2. elif şafak’ı okumuşken bırakmayın derim bence:o))

  bu kitaptan sonrada mahrem kitabınıda okumalısınız..yoksa bi yarınız eksik kalır düşüncesindeyim..

  bi bölüm aktarayım hemencik size..artık siz muhayyilenizde canlandırırsınız ne denli güzel bi ŞEY olduğunu..;o))

  “Görmeye ve Görülmeye Dair Bir Roman”

  gözbebeği: insanlarda yuvarlak,hayvanların çoğunda ise dikine elips biçiminde olan gözbebeğinin çapı ,irise gelen ışığın miktarına göre değişir.Karanlık ve uzaklık büyütür gözbebeğini;aydınlık ve yakınlık küçültür.Yani bu kararsız çember,ışık varsa küçülür,ışık yoksa büyür.Yakına bakarken de küçüldüğüne göre ,yakın olan aydınlıktır,aydınlıktadır.Uzağın payına karanlık düşer.Zaten karanlığı kimse yakınında görmek istemez.

  Âşık olunca da büyür gözbebeği;demek ki âşık olunan hep uzaktadır.Aradaki mesafenin verdiği acıyı azaltmak için ,maşuka “gözbebeğim!” diye hitap edilir.

  derin bi of çektiriyor resmenn..:o((

 3. Anlamadığım nokta böyle bir kitabın ilk yüz sayfasını okuyup nasıl sonunu merak etmedin 🙂

  Elif Şafak kendine yakışır bir eser çıkartmış yine ortaya. Dün başladım ve bugün bitirdim kitabı. Enfes bir kurguya sahip. Arkadaşın güzel sanlatmış, sağolsun.

  Ve eğer okumadıysan Pinhan da okunulası bir kitap tavsiye ederim (:

 4. harika bir kitap bence okadar anlam yüklüki çok teşekkürler

 5. gerçekten çok güzel bir kitap konu olarak da anlatım olarak da harika akıcı bir kitap.tasavvufla ilgili kitaplardan çok sıkılırım fakat elif şafak çok güzel anlatmış beğenerek okudum. herkese tavsiye ediyorum mutlaka okunmalı…

 6. gerçektende çok güzel bir kitap ibrahim kardeşin yorumunu ve anlatım tarzını çok beğendim ustalıkla yazmış ve gerçekten de o kitapta kendinizi bulabilirsiniz ayrıca tasavvufla ilgili çok vehim ve güzel yerlere değinmiş elif şafak emeği geçen herkese teşekkürler,mutlaka okunmalı.Teşekkürler ELİF ŞAFAK

 7. selam ben bagdattan yaziyorum gecen hafta bi koli kitap geldi bana turkiyeden okuyup cansikintisindan kurtulmam icin en son bu kitabi okurum diyordum/ adi ask ya:s ne biliyim gelemem oyle ask siirlerine romantizme falan sora bi karistiriyim dedim icinden kucuk bi sayfa dustu mesneviden bi dortluk… bilerekmi kondu yoksa yazarimizin kucuk bi lutfumu bilmiyorum ama oyle ilgimi cekti:) dun gece 11 gibi basladim we bu sabah 6 da bitti kitabim:( keske bitmeseydi diyorummm kirkinci madde we 14. maddeydi beni en cok sarsan nedendir bilmem… ibrahime de tesekkkurler paylasimi icin. ha bu arada a.z.zahara diye biri gercekten warmi diye bakarken bu siteyi buldum:) bu orada azizi de buldum sahiden warmis:D

 8. selam ben bagdattan yaziyorum.gecen hafta bi koli kitap geldi bana turkiyeden okuyup cansikintisindan kurtulmam icin en son bu kitabi okurum diyordum/ adi ask ya:s ne biliyim gelemem oyle ask siirlerine romantizme falan sora bi karistiriyim dedim icinden kucuk bi sayfa dustu mesneviden bi dortluk… bilerekmi kondu yoksa yazarimizin kucuk bi lutfumu bilmiyorum ama oyle ilgimi cekti:) dun gece 11 gibi basladim we bu sabah 6 da bitti kitabim:( keske bitmeseydi diyorummm kirkinci ve ondorduncu maddeydi beni en cok sarsan nedendir bilmem…baya onyargili davrandim sanirim:) hele hele kitabi yollayan sewgilim olunca sacma sapan biseydir demistim ama hala buyusundeyim.sanirim turkiyeye bi tatil yapicam:)ibrahime de tesekkkurler paylasimi icin. ha bu arada a.z.zahara diye biri gercekten warmi diye bakarken bu siteyi buldum:) bu orada azizi de buldum sahiden warmis:D

 9. Evet.bu kitabın konusundan öte beni diyar diyar gezdiren bu kitap belkide nice aşklara yol vermiş ve verecek.tutsak ve cemberin içindeki belki niceleride bu kabukdan sıyrılacak.aşkdan korkanlara ve aşkdan kaçanlara özel degil sadece.pesinde kosupda yorulanlara.bu kitapdan sonra ne okunur bilmem.ama evt bir tarafım yarım kalmışcasına bir ısık beklemekdeyim.bir ısıkla hediye edilen bu kitabı bir solukda okudum.aynı ışıgı beklerken nöbetim kaçyıldaha sürer bilmem.

 10. Kitabı iki gün önce elime aldım ve biraz önce bitti.. Çok güzel bir anlatımla yazılmış ve bir okadarda sürükleyici çok anlamlı çok hoş .. Bizden çok şeyler alıp götürüyor ama okadarda çok şey katıyor hayatımıza!! Aziz Zahara diye bende baktım ve gerçekten büyüleyici 🙂 herkese tavsiye ediyorum büyüğü küçüğü yaşlısı genci herkes okumalı ..
  Eline koluna yüreğine sağlık ELİF ŞAFAK..

 11. Kitabı aldım 1 hafta oldu.İlk 20 sayfasını okudum ve 1 hafta sonra elime aldım ve kitabı yarıladım ve sabah kadar okuyup bitirmeyi düşünüyorum ayrılamadım kitaptan okadar muhteşem anlatılmış kii hiç aklını karıştırmadan ince bir iple tutulan iki roman.Ama tek bi roman tebrikler Elif Şafak…tavsiye ediyorum mutlaka okuyun öğrenilcek şeyin çok olduğunu düşünüyorum…

 12. ben de aşk kitabını okuyanlardanım… kendimi çok farklı bir maneviyat içerisinde
  hissettiğimi itiraf etmeliyim. Başlangıçta reklamı çok yapılan ve yazılı ya da görsel
  basın tarafından pompalanan kitapların anlamca basit fakat reklamca şişirilmiş olduğunu
  düşünürdüm.. Bu fikrim bu kitapla değişti.. Hatta arama motorların A.Z.ZAHARA’nın kim
  olduğunu ve Aşk Şeriatı adlı kitabını nereden bulabileceğimi araştırdım… Mevlana’nın
  Mesnevi kitabını nasıl oldu da okumadım, atladım.. diye kendime çok kızdım. Gerçekten
  büyük bir eksiklikmiş bu benim hayatımda.. En kısa zamanda onu ve diğer eserlerini de
  okuyacağım..
  Elif Şafak’ın ellerine ve yüreğine sağlık.. Pinhan ve Mahrem’i de mutlaka alıp
  okuyacağım..

 13. bence harika bir kitap ve kesinlikle anlayamadığım ya da anlamakta zorlandğım yerlerde bile bana oldukça çekici ve sürükleyi geldiğini söylemem gerek! kesinlikle elif şafakın ellerine sağlık! ben de bir gün onun gibi bir yazar olup böylesine popüler bir kitap yazmak isterim doğrusu… ve erkekler kitabın adı aşk ta olsa kapağı pembe de olsa bu kitabı mutlk okumalısınız hayatınızda bir kerecik racona ters ama doğru bir hareket yapın lütfen kitabı herkese tavsiye ederim…
  isim:defne y.
  yaş:13
  not:bu arada ben elif şafak gibi olmak isterim derken şaka yapmıyordum ben de hikayeler yazmaya ve kitap okumaya bayılırım ve bir gün elif şafak gibi tanınan bir yazar olmayı çok isterim

 14. Geçen ay kitapçı vitrininde görüp arkasını okumuştum ama o zaman anlayamamıştım beni ne denli sarıp sarmalayacağını bu kitabın…
  kelimeleri sanki bir halı dokur gibi ince ince öyle güzel öyle dokunaklı ve ilmek ilmek örmüşki elif şafak zaten kitaba başladıktan sonra bitirmemek için insanın yüreğinin çok katı gönül gözünün ise hiç aralık olmaması gerekir…
  son dönem çıkan iki kitabı çok beğendim orhan pamuk masumiyet müzesi ve elif şafak aşk..

 15. Insan bu kitabi okurken mutluluktan agliyor ve size asik oldugunuzu kanitliyor. A.Z.ZAHARA yi bir kerecik olsun gormek istiyorum. Bunun nasil olabilecegi hakkinda bilgisi olan var mi ? Allah rizasi icin

 16. kitap şu anda elimde çok özel biri hediye etti. ve kitabı alır almaz 70 sayfa falan okudum ve bi kaç gün içnde kitab yarıladım. kitabı bitirdikten sonra hediy eden kişiye geri vermek istiyorum. her sayfası aşk kokuyor ve gözlerim kendiliğinden okuyor kitabı… kopamıyorum ne kitaptan ne aşkımdam…

 17. KITABI bende okuyorum, harıka bır kıtap.bır ıkı gune kadar da bıtırırım herhal 🙂
  ama herkese tavsıye edıyorum bende..
  sevgiler

 18. cok guzel bır kıtap gercekten sızde cok guzel anlatmıssınz bu kıtabın ıcındekılerı herkese tavsıye ederımmmm

 19. bu kitabı dün aldım ve gece 63 sayfa okudum gerçekten mükemmel bir kitap herkes okumalı

 20. kitapta kendimden çok şey buldum. kendi arayışlarımı yeniden farkettim. “yargı” kelimesini hayatım(ız)dan çıkarmam(ız) gerektiği netleşti. aslında yorumlarım çok sığ kalacak diye bu kadar yorumu (az olmasına rağmen) yeterli buluyorum. ha-ri-ku-la-de

 21. HERKESE MERHABALAR..ASLINDA KİTAP HAKKINDA O KADAR ÖVGÜ VAR Kİ KELİMELER KİFAYERSİZ KALIYOR..KİTABI ASLINDA DİN KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENİMİN TAVSİYESİYLE ALDIM VE ALIRKENDE – NEDEN ONUN GİBİ BİR DİN ADAMININ AŞK ADININDA BİR KİTAP OKUDUĞUNU ANLAYAMAMIŞTIM- TAKİ KİTABI OKUMAYA BAŞLAYANA KADAR..O KADAR ETKİLEYEYİCİ BİR ÜSLUPLA YAZMIŞ Kİ ELİF HANIM MEST OLDUM DOĞRUSU..VE TÜM ARKADAŞLARIMA,TANIDIKLARIMA KİTABI TAVSİYE ETTİM.HARİKA ÖTESİ BİR KİTAP..BİR BÖLÜMDE YAZIYORDU Kİ; ” HER İNSANIN HAYATTA BİR AYNASI OLDUĞU BİR KİŞİ VAR ” BENİM AYNAM BİR ŞAHIŞ DEĞİL BELKİ AMA BU KİTAP OLDUĞUNDAN EMİNİM. KENDİMİ BULDUM KİTAPTA. BELKİDE YAŞIMN VERDİĞİ KOCA DÜNYAMDAN KAYNAKLANIYOR BİLEMİYORUM.YAŞIM 17 OLUNCA YAŞANACAK ŞEYLER ARTIYOR,TABİ İLERLEYİNCE DARALIYOR HAYALLER İMKANSIZLAŞIYOR.AMA BU KİTAPTA HAYALLERİMİ,ARZULARIMI BULDUM..EMEĞİNE SAĞLIK ELİF ABLACIM.İÇİMDEN Bİ UUMUT,ZAHARA’NIN ELLA NIN MESAJINA VERDİĞİ YANIT GİBİ BANA DA YANIT VERECEĞİNİZİ SÖYLÜYOR..KİMBİLİR BELKİDE…
  SEVGİYLE VE AŞKLA KALIN
  Hacer Selçuk..

 22. herkese selam…
  ben bu kitaba eşim sayesinde başladım ve kendimden çok şey buldum aslında bana bir yol gösterici oldu devam eden hayatımın ellaya benzememesi için işe koyuldm böyle bir kitapla bizi buluştrdğu için elif şafak hanıma teşekkr ederim herkesin okumasını tavsiye ederim:)))

 23. Ya ben bu kitabı hiç sevmedim.
  Okurkende patladım sıkıntıdan.Herkezin bu kadar beğenmesi bende bir sorun olduğunu gösteriyor sanırım.

 24. Gerçekten çok hoş bir kitap olmuş.İnsana huzur veriyor ve insanlığı değerleri hatırlatıyor.Kitapta mutlaka kendine ait bişeyler var.Mevlana Ve Şems i bu kadar ii ve güzel anlatabilmesi şaşırttı beni.Çünkü ben Elif Şafağın genelde kitaplarını okuyamam Ama bunu 3 Günde bitirdim:) Herkese Tavsiye ediyorum(:

 25. bencede harika bir roman insanı içine alıyor. mevlana ve seyhinin hikayesi insanı da sürüklüyor. yanlız bir seyi merak ediyorum lütfen bilenler cevaplasın. gercekten aziz z. zahara adlı biri var mı ?

 26. arabada işe gidip gelirken okuduğum akıcılığı sayesinde durağı kaçırdığım bir kitap. uzun zamandan beri kitap okumamama ve artık kitap okuma özürlü olmama rağmen beni sürükleyen ve hiç sıkmayan bir kitap. herkesin okumasını tavsiye ederim.

 27. arkadaslar sıddetle tavsıye edıorum.ben okuyupp begendıysm sizzz herkez begenırrr dehset manyak kıtap..bn kıtap okumktn nefret ederdım bu kıtap beniii kıtaplara sevgımı asıladı

 28. bu tarzda okuyup tavsıye etcegnız kıtap varsa cokk sevınırım…buyuk sevap işlersınız 🙂

 29. ıbrahım ın anlatısını okumadım:) cunki daha 100. syf dayım:) amahala merakdayım kım bu zahara coketkıleyıcı bır kıtap tavsıye ederım:)bu arada kıtabın syahıda varmıs:) ama pembısı super:)

 30. kitabın sonunda ella aziz ile birlikte oluo 🙂 azizin bi hastalıı war onun için konyaya geliolar sanırım ben sonlarına biraz göz gezdirdimde kitap gerçekten acaip etkileyicii ((pembe oluşu ztn çekici ;))

 31. SLM KİTABINIZA YENİ BAŞLADIM.İLKTE GÜNLÜK AŞKLARDAN BAHSEDİLEN BİR KİTAP DİYE DÜŞÜNDÜM ÇÜNKİ SEVEREK KİTAP OKUMAYA YENİ BAŞLADIM:)ADIM AYŞEGÜL 20 YAŞINDAYIM ELLA İLE İLGİLİ YAŞAM TARZI DEĞİŞECEK SANIRIM KİTABIN SONUNDA ÇOK MERAK EDİORUM FIRSAT BULDUKÇA ELİMDEN DÜŞÜRMEMEYE ÇALIŞIYORUM…UMARIM BENİMDE YAZIMA KARŞILIK VERİRSİNİZ SİZİN GİBİ YAZARLARIN KİTABINI OKUMAK İNSANLARA MUTLULUK VERİR…DUALARINIZI HAYRANLARINIZDAN EKSİK ETMEYİN ŞİMDİLİKK HOŞÇAKALIN…!!!

 32. selam bende aşk romanını sadece sıradan bir aşk zannettim ama okudukça ruh ikizimi bulmak istedim şems-i tebrizi gibi olmak istedim şehit gibi olmaktı belki şems-i ttebrizi gibi olmak ne güzel olurdu sonunu çok merak ediyorum bu kitabı aslında almazdım.bir gün parktaydım biraz yürüdüm oturdum sonra sıkıldım yalnızlıktan çünki yalnızdım
  bi roman okumuştum daha önce sürükleyiciydi küçük kitp tezgahının önünde durdum ve o yazarın kitabını aradım buldum tam alacaktım
  bi bey geldi elinde aşk kitapçıya bu kitap eksik dedi ve degiştirdi bende arka kapagı inceledim sonr eksik olsada aldım işte iyikide almışım şimdi o beyi bi yerlerde görsem teşekür ederdim bi gün bu yazılan yurumu okursa o kişi tevafuk olur tabi bu teşekü diyorum burdan antakya

 33. ama ben elanın haytından çok tebriziyle rumunin karşılaşısını ve tebrizinin rumiye ne bırakacagını merak ediyorum daha çok.

 34. harikulade bir kitap…okurken gerçek hayattan kopup kimi zaman konya sokaklarında gezdim kimi zaman boston’daydım… eline sağlık elif şafak…tebriklerr…

 35. Ben de yeni bitirdim ve çk etkilendim emeği geçen herkesi tebrik ederim.
  İyi bir okuyucu için iyi bir kitap

 36. şuan bu kitabı bende okuyorum ve çok güzel bende a.z.zaharayı tanımayı çok istiyorum

 37. konyada MEVLANA ya bu kadar yakın yaşayan biri olarak kitabı elimden bırakamadım onun hayatını öğrenmek yaşadıklarını bilerek bi daha MEVLANA yı ziyaret etmek isteğim tek şey su anda… ama kitabın beni etkilediği bi şey daha var.. bi haftadır kitabı bitirmemek için okuyamıyordum… bu gün aldım elime ve bitirdim… kitabın son bölümünde şöyle bi cümle var ‘Tesadüf diye bir şey mi var Ella?… ve kitabın son bölümü bu günün tarihi 07 Eylül 2009. o kadar etkilendim ki defalarca takvimi ve kitaptaki tarihi karşılaştırdım… onun etkisiyle buraya yazıyorum… kitap için ve yaşattığ güzel duygular için Elif ŞAFAK ve Aziz Zekeriya ZAHARA’ya çok teşekkür ediyorum…:)

 38. gerçekden çok büyüleyiçi bir kitap ban de tam hayatımın aşkını araken karşımı çıkdı bu kitap hayretler içinde kaldım merak eddim ve okudum muhdeşem bir kitapya ben aşkın beşinde koşuyorum karşıdaki insanı inandıramıyorum bir türlü kendimee FİKRİ OLANN varmı bana yardımcı olsun bir de ben biraz utabkaçım ………….

 39. Vesselam……
  NE HAYAT BEKLER NEDE AŞK…
  Aslında bakarsanız herkezde birşeyler bırakmış AŞK,
  Herkes birşeyler çıkarmış yada birşeyler bulmuş kendinden.
  Benim AŞK’la tanışmamda MURAT BOZ ‘un etkisi OLdu.
  MTV de murat boz ile bir söleşi yapılıyordu ve murat boza AŞK nedir diye soruldugunda
  AŞK ELİF ŞAFAK dedii ve çok şaşırdım
  sürekli bu kitaptan bahsetti ve o gün bir kitapçıya gidip elif şafagın kitabını aldım çok kolay buldum.
  kitabı okudum ve A.Z.Zahara ile iligili bilgi almak için girdim ve burada buldum kendimi bende bir not ekleyeyim dedim.
  GELDİM,GÖRDÜM VE GİDİYORUM..
  HERKESE SELAMLAR..

 40. kitabı para biriktirerek aldım. ve aldığıma da değdi. ilkj aldığım günün gecesi 75 sayfa okudumn. bugün 4. gün ve ben 256. sayfadayım… gerçekten sürükleyici bir kitap. herkese tavsive ederim… 17 yaşında olmama rağmen kendimi manevi aşkın içinde buluyorum… sağol elif şafak…

 41. Arkadaşlar AŞK harika bir kitap, uzun zamandır böyle kalın bir kitabı okumaya can attığımı hatırlamıyorum. Çok akıcı bir dili var, kurgusu da gayet iyi. Öyle gerçekçi ki bazen içinde kendimi okuduğum hissine kapılıyorum..

 42. Aşkın hiçbir sıfata ve tamlamaya ihtiyacı yoktur başlı başına bir dünyadır “AŞK” ya ortasındasındır merkezinde ya da dışındasındır hasretinde…

 43. ben bu kitabı okuyup hayranlık duyan kitleden sadece bir sesim ve gerçekden herkese tavsiye ediyorum birde kinya hatun (saide kuds) ve bab-ı esrar (ahmet ümit ) aynı şeyle ilgili birbirini tamamlıyoo onlarıda tavsiye ediyorum herkes okur umarımm ve ben mevlanadayım konyada şems tebrizi hazretlerinin mekanlarındaa daha bu gün bile görmeye gittim beklerim herkes gelsin ve yerinde ziyaret etsinlerr bu değerli zatlarıı insan resmen ummana dalıyor onların yanında @teomanyak

 44. merhaba.ben leman azerbaycandan..elif safakin ashk adli kitabini ünü taaa buralara kadar qeldi.evet bende bir türk arkadasima bana bu kitabi oradan türkiyeden alip qetirmesini rica etdimşşevet oda sag olsun beni kirmadi. şu an bu kitabi okuyorum 120 sayfaya qeldim 2 qecedir okuyorum.cok beyendim.bence herkesin okumasi qereken bir kitabdir bu.bence bu kitapdan her kesin kendine cikaracagi 1 pay vardir. kitabin yazarina minnetdarim…yüreyine kalemine ellerine saglikk….

 45. ASK’in hicbir sifata ve tamlamaya ihtiyaci yoktur.
  Basli basina bir dunyadir ask.
  Ya tam ortasindasindir,merkezinde,
  Ya da disindasindir HASRETINDE…..
  Evet guzeldi iki gunde okudum,ve haala dusunuyorum..:)

 46. çok güsel bir kitap gerçekten öretmenimiz istediği için okumaya başladım dün gece ve 60 sayfasını okudum harika bi kitapmış bunu çok iyi anladım.a.z.zaharayıda çok merak etim için girdim siteye ama bulamadım.kitabı hemen okuyup bitermek istiorum çok güzel.bence herkez okumalı..okumaya başlamadan önce sıkılırım falan diodum ama hiçte öle olmadı şimdi okumak için can atıorum deişik bi kitap .sonunu merak ediorum acıkcası.HERKEZ OKUSUN PİŞMAN OLMİCAKSINIZ VE İYİKİ OMUŞUM DİCEKSİNİZ…

 47. öncelikle tesekkürler böylece okuyup bize kısa bir bilgi verdiğiniz için gerçekten çok güsel bi kitap herkeze tavsiye ederim.

 48. gamze :Your comment is awaiting moderation.
  öncelikle tesekkürler böylece okuyup bize kısa bir bilgi verdiğiniz için gerçekten çok güsel bi kitap herkeze tavsiye ederim.

 49. tamam güzel hoş kitap bize birçok şeyi ispatlayabilecek bi kitap zaten rumi ile şemsin muhabbetine diyecek yok ama ella ile zaharanın muhabbeti bayağı bi klişeymiş.. yani mutsuz aldatılan çocuklarıyla sorunlar yaşayan bi kadının birden bire karşısına carpe diemci bi insan çıkıyor bu senaryo çok yazılır zaten…

 50. Ben de şu an bu kitabı okuyorum ve otomatik olarak A.Z.Zahara’yı aramaya çıkmıştım, sizleri buldum.
  Kitap’tan etkilenmemek mümkün değil.

  Yazarımıza ve emeği geçen herkese tşk ediyorum.

 51. ibrahim… bende bu kitabı okuyorum evt cok gusell ve cok akıcı bır kıtapp herkesın okuması gereken bır kıtapdır gercek hayatta yasadıklarımısı yansıtıyor sankıı bızeee herkese tavsıye derım saygıLarımLa MERVE…

 52. valla anlatılanlar kadarvar kitap qerçekten muhteşem dier okuduğum çoğu kitapda başta çook sıkılıyorum ama bu çok farklı hiçbir yerinde sıkılmadım herkese tavsiye ediyorum hatta bn 2. defa okumayı bile düşünüyorum o şekil yanii:))))

 53. Selamlar,
  Bir Turk-Amerikali muhendislik professiyoneli olarak, bunca yillar sonra nihayet Turkiye’ye ugradim gecen Ramazan Bayraminda, bir Orta Dogu ulkesinde proje toplantisindan donerken. Kuzenim, bana Elif Safak’in yazdigi “Ask” kitabini hediye etti, ucakda okumam icin. Isin enterasan tarafi, ben de Konya dogumluyum!
  Dogrusunu isterseniz, bu romanda neler olup bittigini cozmeye calisiyorum.Elif Safak yazdi diyor, fakat, bir de ceviren var. K.Yigit Us isimli! O zaman, bu kitap baska bir eserden mi cevirmis? Anlayamadim!
  Amsterdam’daki A.Z.Zahara da kim?
  Herhangi birisi, bu konuda beni aydinlatirsa, memnun olacagim.
  Simdiden Tesekkurler.
  Houston, Texas

 54. ben okudum ve bıtırdım herkese tavsıye ederım bence herkesın bu kıtaptan alacagı seyler var

 55. kitap i ala li dort ay oluyor aldigimda yirmi sayfasini okudum bosverdim.gecenlerde kitap in rengi gozume ilisti soyle bir bakiyim dedim dalmis gitmissim sayfaya baktim 180 olmus korkuyorum sayfalar cabuk bitecek diye bir ella ya gidiyorum bir sems e allahim bu nasil ask deyiyorum ve ikigunde okudum 395 sayfayi omrumde ikl defa bir kitap i sonuna kadar okudum ve simdi bende okuma ask i basladi 822 sayfalik bir kitap a basladim 120 inci sayfadayim imkan olsada elif safak in butun kitaplarini okuya bilsem ilk izine gittigimde hepsini alacam MERCI… elif safak 30yasindan sonra okuma asigi yaptin beni ben simdi ask in ORTASIN dayim

 56. elif şafakın yazmış olduğu bu kitabı severek okuyorum ve herkese tavsiye ediyorum. çok güzel anlatmışsınız sağolun

 57. kitabı daha dün aldımm ve neredeyse yarıladımm harika yazarın; yüreğine, gönlüne, diline, kalemine sağlık…

 58. meramınız aşk aşkınız bâki olsun diyor kitap… ve 40 kuraldan brisi geliyor bnm de aklıma ; Asıl kötülük dışta değil içte.şeytan basımızda dikilen bizi kötü şeylere iten birisi değil.Bizim içimizde vesvese veren.(nefis)bizde içimize döner ve nefsimize hakim olmayı basara bilirsek tevhid ilmi( Allah ile var olmak)ve Fenafillah(Allah yolunda yok olmak).İçimize yönelip FEnafillah ve ilm-i tevhid mertebesine ulasacak olursak.nihayeten nefsimize hakim olmayı başarabilirsek neden birer mevlana yada şems olmayalım…

 59. arkadaşlar bende kitabı hala okumaktayım çok keyifli ve sürükleyici bir kitap.ve herkesin merak ettiği gibi bende A.Z.Zahara yı merak ettim ve küçük bir araştırma yaptım sonunda gerçekten yaşamış olduğu biri olduğunu yani ramanın bir kurgu karakteri olmadığını öğrenmiş oldum.bilginiz olsun diye A.Z.Zaharanın bilgisi az da olsa parylaşıyorum sizinle.

  Aziz yani Craig Richardson İskoçya’nın Kinlochbervie adında bir balıkçı köyünde dünyaya gelmiştir. Craig 20 yaşında iken köylerine gelen Hollandalı marjinal bir kadına, Margot’a âşık olmuş ve onun peşinden Amsterdam’a gitmiştir. Ancak Craig’in hayatı Margot’un bir trafik kazasında ölmesi üzerine altüst olur. Bu dönemde kendi ifadesiyle Amsterdam’ın daha önce bilmediği karanlık yüzünü keşfeder. Eroin kullanmaya başlar. Bu süreçte işini, arkadaşlarını, evini kaybeder. Neyse ki bir gezi dergisinde geçici bir iş bulur. Kısa süre sonra da fotoğraf çekimi için Kuzey Afrika’ya gönderilir. Orada “sufizm” ile tanışır. 1975 yazını Fas’ta bir zaviyede geçirir. Oradan Aziz Zekeriya Zahara olarak çıkar.

 60. Kitabı ilk elime aldığımda açıkcası okumak içimden gelmedi.Ama arkadaşımın tavsiyesi üzerine 3-4 sayfa okudum ve kitabı elimden bırakmaz oldum.Şuan 163. sayfasındayım.O kadar geniş kapsamlı yazılmış ki ben bile şaşırdım.

  HERKEZE TAVSİYEMDİR.

  İnanında siz de elinizden düşürmüyeceksinizdir bu kitabı…

 61. bende okuyorum su an bu kıtadı ve cok begendıgımı soyleye bılırım okumayan kalmasın bence bu kıtabı

 62. süper ötesi bişiy valla benimki bitti iki defa okuyom herkese benden tavsiye valla…. by

 63. biz kitabı okuduk çok begendik Hayatımızda okuduğumuz en güzel kitaptı.Kitüaplarınızın devamını diliyoruz

 64. MANEVİYATI GENİŞLETEN VE İCİNİZDEKİ KAPALI KALAN HUZURA YOLCUK DAVETYESİNİ VEREN BİR KİTAP TAVSİYE EDERİM ARKADAŞLARA..

 65. Aslında ask kıtaplarını cok sevmem ben, bu kıtabı okumaya baslarkende karsıma sıradan bir ask hikayesi cıkacagından cokta emındım.Tarih kokan seylerden buyuk bır haz alırım okurken,yasarım o günleri ve kaptırım kendımı kitapla savrulurum dururum…Bu kitapta oldugu gibi savruldum durdum bir Ella ya bi Sems’e bi Azız’e..Etkiledi beni cünkü, ask dıyınce aklıma ılk gelen sey ıkı ınsan arasındakı buyuk bı cekım gücü olduguyduu..Ella gbi (buyuk bi askla sevdıgım kısının askıma layık olmadıgını gordugumde) aska da ınancım kalmamıstı durust olmak gerekırse.Bana askın baska bir boyutun

 66. Aslında ask kıtaplarını cok sevmem ben, bu kıtabı okumaya baslarkende karsıma sıradan bir ask hikayesi cıkacagından cokta emındım.Tarih kokan seylerden buyuk bır haz alırım okurken,yasarım o günleri ve kaptırım kendımı kitapla savrulurum dururum…Bu kitapta oldugu gibi savruldum durdum bir Ella ya bi Sems’e bi Azız’e..Etkiledi beni cünkü, ask dıyınce aklıma ılk gelen sey ıkı ınsan arasındakı buyuk bı cekım gücü olduguyduu..Ella gbi (buyuk bi askla sevdıgım kısının askıma layık olmadıgını gordugumde) aska da ınancım kalmamıstı durust olmak gerekırse.Bana askın baska bir boyutunu gösteren ELİF ŞAFAK’a tesekkürler…

 67. bu kitabı felsefe öğretmenimin tafsiyesiyle okudum.bu kitapla kaybolmuş ‘beni’ arama yolculuğuna çiktımve bu yolculuğun sonu da ölümden başka değil.umman kenarında kaygılı bekleyişler yerine ummanda kaygısızca yüzmeyi seçtim .böyle bir kitabi yazdığı için ELİF ŞAFAK hocaya müteşekkirim.

 68. ihtilaflı olan bazı bılgılerde mevcut bu romanda..
  biraz kafa karştrcı bu yuzden herkese tavsıye etmem açkcsı.
  çok akıcı sürükleyici de tabii.
  ve hz. şemsin hayatının da geçtiği romanda neden şems ve eşi kimya hatunun mahremiyetınden ayrıca derin olarak bahsedlmş üzücü buldm.
  şu var ki elif şafak gıbı nıce yazanlar ; türkiyede dikkati çekmek için bunlara ihtiyaç duymakta da haklılar=(

 69. 16 yaşında bir lise öğrencisiyim.Edebiyat hocamız her sınavımızdan önce bir kitap okutur ve bu okuduğumuz kitaptan sınavda mutlaka bir soru sorar… Bu yarı yıl tatilimizde de Aşk romanını okumamızı istedi… Bu sayede kitabı okumaya başladım… Daha dün aldım bitmez sandım ama okuyunca insanın okuyası geliyor. gerçekten çok sürükleyici ve bi nevze gerçekleri anlatan bir kitap aslında… İki güne kalmaz bu kitabı bitireceğime inanıyorum…. Ve herkese rahatlıkla tavsiye edebilirim…

 70. Bize bu romanı edebiyat öğretmenimiz olan mehmet canbay wermişti. İlk olarak okumak istememiştim takii romanı elime alınca pişmanlık duydum. Roman çok güzeldi. Biran şaşırdım ilk olarak ellanın hayatından söz ederken kendisine bulunan işle beraber biranda A.Z.ZAHARA’NIN yazmış olduğu aşk şeriatii. Gerçi ilk baş dediğim gibi şaşırdım. Bir romanının hikayesini okurken dier bir romanın hikayesine daldım. Okurken rüyadaymış gibi hissediyordum. romanın kahramanı olan şems tebrizi çok ilgimi çekmişti. helede ella bu kadar yaşantısından bunalmışken bir anda hayatın dier yüzüyle onu buluşturan azizle yazışmaya başladığında gerçekten olayları takip etmeye biran önce dier sayfalara geçmek için can attım.Ben ilk olarak normal beşeri günlük hayatımızda başımıza sıkça gelebilen AŞK dan bahsettğini sanıyordum okumafan önce sadece beşeri aşk… Ancak romanda ilerledikçe manevi aşk tasavvufi aşktan bahsetmesi beni derinden etkileyen son damala olarak yansımıştı yüreğime. Çok etkilenmiştim. Gezgin bir abdal olan tebrizli şems günün birinde konyaya yolunu uzatmış mevlana celaleddin rumiye yoldaş olmak için onu tamamlayan 2. parça oln şems yollara düşmüştü.En sonunda konyaya varmış ve bir ratlantı sonucu mevlanayla görüşmüş ve artık onunla beraber olmuştur. Ancak canımı sıkan tek şey konyada bazı vatandaşların onu istemeyişiydi. başta baybars çok canımı sıkıyordu helede çöl gülüne yaptıklarından sonra. çöl gülü romandaki ifadeyle bir fahişeydi .Ancak onu bu batakılığa hayatın akışı zorlamıştı.Zaten hiç kimse isteyerek bu bataklığa bulaşmaski.Şemsin çöl gülünüe kucak açması elini uzatması şemse olan ilgimi dahada arttırdı.Hikayenin tamamını anlatamam biraz karışık gidiyorum ama yinede anlaşılmayacak kadr zor deil. okuyunca sizde anlayacaksınız.şems tebrizi herkese ii yollara ilahi aşka yöneltmeye çalışan bir elçiydi. konyadakiler onun büyücü akıl çelen biri olduğuna inansalarda bazıları onu çok sewerdi. Başta rumii. daha sonralara bakacak olursak şems tebrizi ruminin iradelerini ölçmeye değer testlete tabi tutmuştu. bi nevi sınavlara. meyhanelere göndermiş dilencilik yaptırmış hep yüksek mertebeden bakmak yerine onların gözüyle hayata bakmasını istemişti .Öylede oldu .rumi onu çok seviyordu. ancak o konağa geldiğinden beri evdekiler çok huzursuzdu başta ruminin 2 öz çocuğu ve eşi. ruminin ilk evliliğinden 2 çocuğu wardı. alaaddin ve sultan veled. Birde manevi kısı kimya. Tabiki yeni eşi kerra. alaadin şems tebriziye çok sinir oluyordu. gerçi sultan veled ve kerra ile kimya olaya biras daha sıcak bakıyorlardı. kimya gün geçtikçe şemse aşık oluyordu. gerçekten artık onu çok ama çok sewiyordu. tabi bu arada ellayı unutmamak lazım. Ella gün geçtikçe azizde huzur buluyor ona kimseye hissetmediğinden başka bir duyguyla davide bile hissetmediği duyguyu azize hissediyordu ve ona artık aşık olmuştuu. Daha fazla uzatmaya gerek yok bu arada kimya ile şems evlendiler ama şems ona dokunmadı. Çünkü o gezgin bir abdaldı hatta evlendiğine pişman olmuş kendine yakıştıramamıştı. kimyaya hiç bir zaman bedenine dokunmdaı sadece ona ilahi aşkatan bahsetti.ileriki sayfalarda şems hain bir planla çakal kafa tarafından öldürüldü. bu plana ruminin öz ğolu alaaddinde karışmıştı.irşad ve baybarsın yanı sıra alaaddinde plana tanık olmuştu ve şemsi öldürerek kuyuya atmışlardı . Ncak kuyuya atarlerkebn ve şemsin öldürülürken alaaddin onlarla birlikte olmad o dokunamadı ama onlara başka konularda yardım etti. ella artık azizle görüşmeye başlamış kahveler içmeye gitmiş gezmiş kocasının bunu farkettiğini bildiği halde kendine dur dememiş ve birgün evi tamamne terk edip azizin kollalrına koşmuş ve gezebildikleri yerleri gezmişlerdi. aziz hayatını ellaya maillerle anlatmıştı. ama bir şeyi sölememişti ki gitmeden önce sölemişti azizin az bir ömrü kalmıştı ve bunuda ellayla yaşamak istemişti. ella gözünü kırpmadan azizle konyaya gitti. bir süre sonra aziz konyada öldü ve konyaya gömüldü. ella artık kendini gçüçlü göstermeye çalışıyordu ve bavulunu toplayıp amsterdama dönmeye karar werdi. kızı jeannettele konuştu. dier 2 çocuğu ellaya küstüle . AVİ VE ORLY. işte böyelce romanı bitirmişlerdi . tabiki şunu unutmayalım 40 kurall hiçbir zaman unutulmaz. kesinlikle bu romanı okuyun böle anlatmakla bitmez.okuyun ve yaşayın.:d:d:D

 71. bu kitap beni çok etkiledi ella ve aziz hemde çok etkiledi kitabı bi solukta okudum ilk defa bi kitabı bu kadar heyecanlı okuduğumu hatırlamıyorum elif şafak a çok teşekkür ederim…..

 72. AŞK herkese okumasını tavsiye edebileceğim bir kitap.bambaşka bir pencere açıyor insanın içinde. mevlana hazretlerinin büyüklüğü uluslararası kabul edilmiş bir gerçek. ancak mevlananın mevlana olurken geçirdiği haller ve etrafındaki yakınlarının onun olgunlaşma evresinde yaşadıklarını eşsiz bir dille anlatan, bizi empati penceresinden bakmaya koşullayan, özünde mevlanayı değil şemsi anlatan bir roman…tasavvuf ahlakını hanelerimizin içine ustaca sokmayı başaran ve ‘aşkı okunsun kaygısıyla yazmadım, kendim için yazdım ..’diyen bir yazar Elif Şafak.. herkese saygılar

 73. şu anda kitabı okuyorum.güzel hoşuma gitti.herkese tavsiye aderim.

 74. Gerçekten çok güzel bir kitap.fakat ben bir şeyi merak ediyorum.Bu kitaptaki olayların gerçekliği ispat edilebilir mi?Şems ile kimya nın evliğinin gerçekleri mi yansıtılmış.duyduğum başka bir kitap aklımı karıştırdı da .bilgi verirseniz çok mutlu olurum

 75. Kitabı dün gece bitirdim, çok etkilendim 40 kural beni çok etkiledi ,her satırından birşey öğrenilebilecek bir kitap çokçokçok beyedim yazarın diyer kitaplarınıda okumak istiyorum

 76. S. A. Haktanir :Selamlar,Bir Turk-Amerikali muhendislik professiyoneli olarak, bunca yillar sonra nihayet Turkiye’ye ugradim gecen Ramazan Bayraminda, bir Orta Dogu ulkesinde proje toplantisindan donerken. Kuzenim, bana Elif Safak’in yazdigi “Ask” kitabini hediye etti, ucakda okumam icin. Isin enterasan tarafi, ben de Konya dogumluyum!Dogrusunu isterseniz, bu romanda neler olup bittigini cozmeye calisiyorum.Elif Safak yazdi diyor, fakat, bir de ceviren var. K.Yigit Us isimli! O zaman, bu kitap baska bir eserden mi cevirmis? Anlayamadim!Amsterdam’daki A.Z.Zahara da kim?Herhangi birisi, bu konuda beni aydinlatirsa, memnun olacagim.Simdiden Tesekkurler.Houston, Texas

  @SEDEN
  bence o kitabın sizin elinize geçmesi çok ıyı olmuş ben bir edebiyat öğrencisiyim ve bu kitap bana o kadar büyük bir tat verdi ki anlatamam elif şafak bu kitabını önce ingilizce yazdı aslınde türkiyeli olmaısn arağmen yaşamı boyunca yut sdışında bulundu hayatını anlatmama gerek yok bunu her yerden okuyabilirsiniz zaten.burda önemli olan hangi dilde hangi milletten olursanızolunnn aşkı yaşayan bir insanınbu kitaptan neler anladığı.bir müzikte bile nasıl anlamına bakmayıp kendimizi ritme kaptırıyorsak bu kitaptada aynı şeyler var geç bir yazışma oldu ama her şey gönlünüzce olsun

 77. @S. A. Haktanir s. a. haktanır bey ben firdevs bu arada A. Z. ZAHARANIN hayatını da internetten bulabılırsınız zaten bu kitabı çoktan okumuşsunuzdur ama. bana yeni nasip oldu çok geç oldu ama tam bir ilaç gibi imdadıma yetişti Rabbim herkeese bir yardımcı gndersın kitaptaki denilen gibi ya aşkı öğretsin hepimize ya da aşkın yokluğuna üzülmemeyi .AMİNNN. KIB BYYYYYYYYYYY

 78. Merhaba,ilk olarak bir arkadaşımda görmüstüm aşk kitabını okula gidip gelirken yolda okuyormuş sonra ben aldım onu evde baya durdu ev arkadaşım okudu birazını pek beyenmedi sonra ben başlamak istedim 2 günde bitirdim okadar güzel yazılmışki kitabı okurken sanki film isliyorum o anı yaşıorum ve en öenmlisi bazı dersler çıkarabiliyorum TEŞEKKÜRLER Elif Şafak roman değil gerçek olanı mükemmel yansıtmışsın…

 79. kitaba 15 nisan 2010 akşamı başladım ve bugün (17 nisan 2010) saat 17 civarında bitirdim…en erken bitirdiğim kitaptır heralde :). çok beğendim ve heyecanla okudum…tavsiye ederim…

 80. bu kıtabla tanısmam ıs arkadasımın okudum bır kıtbı bıtırdıgımı gormesıyle oldu ve bana bunu tavsıye ettı bende yenı bı kıtap okuycam dıye heveslenıp kabul eetım ve ıkı gun sonra bıter dedım ama once sıkıcı geldı olaylar akıslar yada ben once anlamadım elımden bıraktım sonra ıs ve seyahat derken tekrar ıs yerıne dondugumde benı beklıyordu kıtabın sahıbı almamıstı devam ettım ve muthıs mutlu oldum harıka ve asla okumaktan pısman olmıcam bı kıtap tavsıye ederım bana ıcınde kı tum karakterlerı merak ettırdı hele mevlanayı artık onla ılgılı kıtapları arastırıcam elıf safak ve ASK romanına tesekkurler

 81. işimi gücümü bıraktım 3 gündür aralıksız kitabı okuyorum..çok iyi bir okuyucuyum ama bu bambaşka bir kitap..herkese tavsiye ediyorum…okumaktan ziyade yaşamaya çalışın..o zaman bambaşka alemlerin kapısı açılıyor…

 82. TEK KELİMEYLE SUPER BIR KITAP ELİMDEN BIRAKAMADIM COK AKICI COK GERCEKCI…ELİF SAFAK A TESEKKURLER

 83. HERHABA bende şuan elif şafağı okuyorum . bir arkadaş tavsiyesiyle aldım .çok kitap okumayı sevmem ama lise hayatımda okuduğum ve anladığım tek kitap .Açıkçası ilk okuduğumda çok heyecanlıydı .İlk sayfaları mantıksız okudum yani hiç düşünmedim .Daha sonra kitapta farklı başlıklar gürdüm dikkatimi çekti.İlk ella’dan ,daha sonra ailesinden ,daha sonra kişiliğinden bahsetti. sonra kendi dini ve bir kitap yorumluyo.işte burda mantık lazım .yahudilikten , islamiyeten ,vb dinlerden bahsetti.A.Z.Zahra’nerden çıktı dedim daha sonra anladım kitabın yazarı imiş .farklı başlıklı konuları anlamadım sadece ella’bahseden kısmı okudum .herhalde alla’nın yorumladığı kitabın kısımları ama emin değilim.Çok güzel nerden nereye aşk….gerçekten çok güzel bir roman.böyle yazarların türkiyede olması çok güzel.emği geçen herkeze çok teşekkürler.

 84. hayat felsefem olarak kabul gördüğüm bu kitap benim için çok değerli…her şeyden önce alıştığımız aşktan bahsetmemesi beni mesut etti.herkes okuyabilse keşke

 85. kitabı yenı okumaya basladım ilk arkadasımda gördugumde ben bu kitabı okumalıyım demiştim …evli de olsa insanlarıın sevgi arayısının ne kadar olagan ooldugunun masum bişey oldugunu kabullendırdı bana aslında herkes okumalı bence ….Gercek askı bulmanız dilegiylee

 86. slm arkıadaşlar elıf safagın aşk romanını ılk okudugumda yarım kaldı ama sonrada tekrar başladım ınsanın romanı bırakası gelmıor…herkeze tawsıye edıoruz okunması gereken bır roman oldugunu ınanıyoruz … sahsen ben roman okumayı sewmeyen bırısıydım ama kuzenım okumamıtawsıye edıncıkıramadım we okuyorum sımdı dıorum kı iyikide tawsıye edıpte kabul etmısımm-…. teşekkur ederız Elİf ŞaFaK…

 87. merhaba,
  bende bu kitabı okuyanlardan birisiyim şuan son 100 sayfa kaldı yorumuma gelince akaidi tam anlamıyla sağlam kişilere tavsiye edebilirim şems hakkında çokta doğru bilgiler olmadığından eminim şems -mevlana farklı kişiler tarafından anlatıldığından dahada albenili olmuş bir roman içerik güzel ve tarihlerede sürükledği için farklı bir anlatım olmuş kitabı çok beğendim fakat bütün bilgilere itimat etmiyorum bu yüzden dini inançlarnız sağlamsa mutlaka okuyun…

 88. Salam. Men sizin kitabi Turkiyeden yeni gelmis bir dostumdan elde etdim. Kitabin hele evvellerindeyem,amma cox beyendim. Onu oxuduqca sanki ozumu gorurem. Dili de cox rahat. Asanliqla basa dusurem. Elif Safakin “Ask” adli romanini oxuyandan sonra A.Z.Zaharanin “Ask seriati” kitabini oxumaq isterdim. Amma o kitablari Azerbaycanda tapa bilmirem. Siz bura da satisa gondermisiniz? Bele gozel roman ucun size tesekkur edirem. Kitabi elme alandan sonra yere qoya bilmirem. Bir cox kitablar oxumusam,amma etiraf elemeliyem ki, uzun zamandi bunun kimi keyf verici bir kitab oxumamisam. Her sey ucun tesekkurler. Sevgilerle Azerbaycandan Cinare

 89. şemsinevlendikten sonra kimyaya karşı tavrı bana pek mantıklı gelmedi ama yine güzel bi kitap herkes okumalı…

 90. Kitabı çok beyendim herkes okumalı diye düşünüyorum. Özellikle Mevlana ile Şems’in hikayesi beni çok etkiledi. Tek kelimeyle harika!

 91. kitap gerçekten çok ama çok güzeldi herkese tavsiye ederim ben okudum çok etkilendim etkisinden kalkamadım okuyun sizdeee

 92. BEN DE ÇOĞU ARKADAŞ GİBİ KİTABI OKUYORUM .HENÜZ BİTİRMESEM DE ŞU ANA KADAR OKUDUĞUM KADARIYLA KİTABI ÇOK AKICI BULDUM. İKİ AYRI KONUYU İÇERDİĞİ İÇİN BAŞTA ANLAMAKTA ZORLUK ÇEKTİM AMA ANLADIM Kİ OKUDUKÇA OLAYLARI ÇÖZEBİLİYOR İNSAN.
  ASLINDA KİTAP HAKKINDA YAZILAN YORUMLARI DEĞİL AZİZ Z ZAHRA YI MERAK EDIP ARAŞTIRMA YAPIYORDUM VE YORUMLARINIZI GÖRDÜM TESADÜFEN.HEPİNİZ KİTABIN GÜZEL OLDUĞUNU SÖYLÜYORSUNUZ BUNA BEN DE KATILIYORUM .ŞU ANDA KİTABIN 130.SAYFASINDAYIM VE BÜYÜK BİR MERAKLA OKUMAYA DEVAM EDİYORUM. ÇOK BEĞENDIM AKICI BİR KİTAP OKUMAK İSTEYEN ARKADAŞLARA TAFSİYE EDİYORUM

 93. bu kitap çok gusel okudukca didaki sayfaya geçmek için çok sabırslanıyorum çok etkiliyici bişey bu kitap okumayı sevemzdim ama bu kitap sayesinde kitap okuayı çok sevr bi hale geldim tam 3 saatte 70. sayfaya geldimm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir