Nice To Tweet You @ieusapkatakimi

24 Nisan Salı günü daha önce duyurduğum üzere Sosyal Medya Uygarlığında Marka Yönetimi Etkinliğinde mezun olduğum okul olan İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümünün misafiri olarak İzmir‘deydim.

Etkinlikte;  Sosyal Medya ve Türkiye’deki durum Cüneyt Devrim – iab,  Sosyal medyanın marka yönetimi üzerine etkileri Emre Kanaat – Vodafone, Erhan Acar- Hürriyet, Tüketici krallığının yeni tahtı sosyal medyada yapılması ve yapılmaması gerekenler Olcay Sunucu – Moova, Ali Güraçar – 41?29!,  İçimizden Biri: Erdal Erdoğdu – Zarakol 2.0, Sosyal medyada başarılı marka yönetiminin sırları Doritos Akademi: Fatmagül Güzel – Tribal DDB ve Arda Erdik- Medina DDB, Irmak Emekdaş – PepsiCo konuşmacıları sahne aldı.

Ben hariç tüm konuşmacılar iletişimin yeni kanalı üzerine bilgi ve tecrübelerini İzmir’li sosyal medya meraklılarıyla, iletişim öğrencileriyle paylaştılar. Son dört yılını İzmir’de geçirmiş ve bu sektörün doğuşuna burada şahit olmuş biri olarak abartısız söylüyorum ki etkinlik şimdiye kadar İzmir’de yapılan en iyi etkinlikti.

Konuşmacıların kalitesi, etkinliğin planlanlaması, organizasyon, duyurumlar, misafirperverlik gerçekten çok başarılıydı.

Birde bu etkinliği halihazırda öğrencilik hayatları, dersleri, sınavları devam eden öğrenci arkadaşlarımın hiçbir beklentileri olmadan, özel zamanlarından taviz vererek yaptıklarını/organize ettiklerini düşündükçe adı Şapka Takımı olan bu ekibe gerçekten Şapka çıkarmamak elde değildi.

Etkinlikle ilgili tüm detayları şuradan okuyabilirsiniz; Sosyal medyanın kalbi İzmir’de attı

Etkinlikte ben hariç tüm konuşmacılar Sosyal Medya konuştular demiştim. Peki ben mi ne konuştum?

Benim konuşmam  öğrenciyken farklılık yaratmak üzerineydi.

Çünkü ben öğrenciliğin hemen ardından iyi yerlerde işe başlayabilmek, kendinize iyi bir kariyer planı çizebilmek ve bu planda emin adımlarla yürüyebilmek için öğrenciyken ciddi bir farklılık yaratılması gerektiğine inanıyorum.

Hele birde sosyal bir bilim okuyan ve herkes tarafından yapılabilecek bir iş olarak görülen  iletişim bilimleri konusunda eğitim alan öğrencilerin ilerde koltuklarını mühendislere, avukatlara, öğretmenlere vb. hatta lise mezunlarına kaptırmamak için kendilerini daha iyi geliştirmeleri ve markalamaları lazım.

Bu; Reklam ajansında metin yazarı olmak isteyen, PR ajansında müşteri direktörü olmak isteyen, Kurumsal tarafta kurumsal iletişim departmanında, Dijital medya ajanslarında marka yöneticisi olarak vb. çalışmak isteyen tüm arkadaşlarım için geçerli.

Eğer sizler/bizler kendimizi iyi geliştiremezsek; yarın sektörde iletişim ajanslarında iletişimciler çalıştırılmıyor, mezun olduktan sonra iş yok, ben mezunum ama bana 1 yıl stajyerlik teklif ettiler vb. diye ağlamaya hakkımız yok.

İşte 20 dakikalık kısa konuşmam da bunlardan bahsetmeye çalıştım. Her ne kadar konuşmam hakkında tepkiler almış olsam da ben mesajlarımın asıl almasını istediğim kişiler tarafından alındığına inanıyorum. Umuyorumki gerçekten de öyle olmuştur.

Şimdi bu fotoğrafta kimler mi var?

Sol baştan; Yrd. Doc. Dr Ebru Uzunoğlu, Gizem Zenginobuz, Elif Başkök, Aras. Gör Esin Sayın, Emine Gülal, Aras. Gör. Burcu Yaman, Öğr. Gör. Burak Amirak, İrem Limnili, Saniye Nazlı, Leyla Erol, Melda Akpak, Aras. Gör. Serçin İpek Sun, Yard. Doc. Dr. Sema Misci Kip, Öğr. Gör. Selin Türkel, Altta: Anıl Kanıgür, Gökhan Akı, Ömer Faruk Finas, Baran Eryılmaz

Hocalarıma çok çok teşekkür ederim ama onları şimdilik bir kenara bırakıyorum (onlar zaten yılların tecrübesi).

Çünkü burada asıl teşekkürü hakedenler öğrenci arkadaşlarımız. Hocalarım her sohbetimizde bizim bıraktığımız çıtanın bu sene yükseldiğini söylediler. Ve gerçekten o çıta bu sene 4 boy daha yükselmişti. Öğrenciyken bu kadar profesyonelce işler çıkarmak her babayiğidin harcı değil.  Bu yüzden önümüzdeki senelerde hem şapka takımına girmek zorlaşacak hem de bu etkinlikten daha iyisini yapabilmek için daha çok çalışılması gerekecek.

Gerçekten güzel iş çıkardınız arkadaşlar, hepinizi canı gönülden tebrik ediyorum. Ellerinize, emeklerinize sağlık.

Yarın sektör içinde sizin gibi mutfağın içinden gelen arkadaşlarımla çalışacağımı bilmem inanın şimdiden beni heycanlandırıyor ve umutlandırıyor.

Hepinizin yolu ve başarısı açık olsun.

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Nice To Tweet You @ieusapkatakimi” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial