Blogsal Sosyal Sorumluluk Kampanyası

Bu ara elimde bir kitap var; Ceyda Aydede tarafından yazılan ‘Yükselen Trend ; Kurumsal Sosyal Sorumluluk’ halihazırda okumaktayım bu kitabı. Bu kitabı okumaya başladığım dönem için blog yazarı arkadaşlarımdan Sevgili Evren‘in blog yazarlığının 5. yılı münasebetiyle bir sosyal sorumluluk organizasyonuna başladığını öğrendim. Evren’in vesilesiyle, benimde içimde bir ışıltı oldu ve ‘ben niye yapmıyorum’ diye kendi kendime sormaya başladım ve hemen faaliyete gectim. İlk önce Evren‘in bu sene içinde destekleme kararı aldığı, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği – TOFD hakkında ondan bilgi aldım, saolsun kendisi bu kurum hakkında çok iyi bir şekilde referans oldu bana. Böylelikle TOFD önümüzdeki 1 yıl içinde destekleme kararı aldığım ilk gönüllü kuruluş oldu.  Ama Evren bir organizayonu destekliyorsa benim ondan daha fazla organizasyonu desteklemem lazımdı (tabi bu işin şakası). 🙂 Ben ekstralar aramaya başladım, farklı kesimlerden farklı insanların destek verebileceği gönüllü kuruluşları bulmaya çalıştım. Yeğenim çizgi film izlerken cartoon network tv reklam kuşağında ‘PAYLAŞMAYI SEVEN PARMAK KALDIRSIN’ diyen bir reklam filmi izledim. Geçtiğimiz günlerde bloguma yazdığım bir yazıda gençliğimizin ya da genel olarak ülkemizin okuma oranına bir eleştride bulunmuştum. Bunun üzerine izlediğim bu video ciğerime dokundu.

 

 

 

Halide Edip YOK! Cervantes YOK! Said Faik YOK! Mehmet Akif YOK!

Bizler elimizin altında onlarca gazete, kitapcılar, hatta sürekli açılan kitap fuarlarına karşın okumaktan, kitap almaktan, gazete, dergi almaktan kaçarken, ülkemizin bir yanlarında bu haklarından bile yoksun olan milyonlarca kardeşimizin olduğunu bilmek ve birşey yapamamak ağırıma gitti. Bu vesileyle TOÇEV – Milli Eğitim Bakanlığı ve Cartoon Network televizyonunun desteklediği ‘Paylaşmayı Seven Parmak Kaldırsın’ kampanyası önümüzdeki 1yıl boyunca destekleyeceğim ikinci gönüllü kampanya oldu.

Bir sağlık kampanyası, bir eğitim kampanyası ardından hala bir eksik var diye düşünürken önüme bir vesile İHH – İnsani Yarsım Vakfı ismi geldi. İHH içinde dolaşırken Yetim faaliyetleri başlığına giriş yaptım.

Ve önümedeki 1yıl içinde desteklemek üzere üçüncü gönüllü kuruluşumu da bulmuş oldum.

Biz blog yazarları olarak, sadece laf salatalığı yaparak kendi egolarımızı tatmin etmek için bu blogları yazmıyoruz. Birçok farklı blog kategorisinde yazılar yazılıyor, kimimiz kendi işimiz ile ilgili kimimiz ise kişisel zevklerimiz doğrultusunda ‘dünyaya söyleyecek sözlerimiz var’  diyor ve elimizden geldiğince insanlara birşeyler söylemeye çalışıyoruz. Ama bence artık bu yeterli değil. Bizler insanlara söyleyecek sözlerimizle olduğu kadar, topluma ve çevreye faydamız olduğu kadar varız ve ya yokuz. Geçtiğimiz hafta başından beri sosyal medyalar üzerinde yaptığım duyurumlarda çok güzel geri dönüşler aldığım kanısındayım. Destek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bugün itibari ile GREEN YAZILIM’ın yazılımcılarından Sevgili Kardeşim Yusuf blogumun sağ tarafına bu 3 organizasyonun bannerlarını ekledi. Umuyorum ki elimden geldiğince bu organizasyonlar aracılığı ile ihtiyaç sahibi kardeşlerimize destek olmayı başarırız.

Ama ben bununla kalmak istemiyorum. Blog yazarlığı içinde çeşitli konularda blog mim’i oyunu oynarız. Bende bu konuyu bir mim haline getirip. Blogosferde nefes alan bazı arkadaşlarımdan kendi seçecekleri bir gönüllü kuruluşa bir yıl boyunca destek vermelerini isteyeceğim. Mimizin türü ‘Blogsal Sosyal Sorumluluk’. Hatta bunu bir mim olmaktan öte bir kampanya haline getirmek bizim elimizde. Bu konuda tüm desteğinizi bekliyorum. İstediğiniz türde bir sivil toplum yardım örgütünü seçmekte örgürsünüz. İlla benimkiler olmak zorunda değil. İsterseniz Sevgili Başak Ölmez gibi ‘Çocuk istismarı’ ve ‘Meme Kanseri’ isterseniz E-vren’in Günlüğü gibi TOFD ve benzeri kuruluşlara.

Bloglarımızı onca reklam bannerı, onca şeyle doldururken herhal sosyal bir destek için blogunuzun bir kösesine minimum 124×125′ e bir banner koymak sizlere ve o cömert yüreklerinize çok gelmese gerek.

Aşağıda mimleyeceğim arkadaşlardan, canlardan ciğerlerden en kısa zamanda destek bekliyorum.

1- Mümin Erakbaş  2- Hacı Bekir Altuntel  3- KalderaVolkan Kardeşler  4- Hüseyin Mert  5- Geçtiğimiz günlerde beni mimleyen ama mimine bir türlü cevap veremediğim BÖCÜKCAN  6- İzmir Blog Yazarlarının en gençlerinden sevgili kardeşim Deniz Akın  7- Güzel İnsan Cefe’nin Muhibbiler’i 8- Volkan Karakuş  9- Talat Aydın Şen  10 – Blog Yazarlarının en tatlı içeceklerinde Çilekli Süt ve Yoldaşları 11- geçtiğimiz günlerde tanıştığmız Pazarlama Gurusu Arzu Hanım ve son olarak yine son günlerde sosyal medya üzerinde tanıştığım 12- hemşerim İsmail Emrah Demirayak‘a bu kampanyayı paslıyorum. Onların da bloglarında bannerlar yayınlamasını, ve kendi blog yazarları arkadaşlarına bu kampanyayı mimi yollamalarını rica ediyorum. Bunlara artı olarak internette sadece blog yazarlığı yok, forumlar, siteler, e-dergiler, gazeteler mevcut, yani bir medya kolu olarak internet yazarlığı her geçen gün yaygınlaşıyor. Hatta bunun internet ve blog yazarları (ibyd) adı altında bir derneği bile var. Ama benim isteğim onlardan değil, daha önce bu blog üzerinde tanıttığım Müsvette Siyasi E-Dergi adlı bir oluşum var. Acaba onlardan rica etsem,Bilhassa hedef kitlesi içinde yoğun bir üniversiteli grup olan bu e-dergi yazarlarından biri  Türkiye’de ki yardım kuruluşları, yardım organizasyonları ya da üniversitelerdeki sosyal yardım  kulüpleri ve bunlara verilecek desteğin önemi hakkında bir yazı yazar mı acaba? Neyse bunu kendilerine bir sorayım umuyorum ki, teklifi mi boş cevirmezler.

Saygı ve Selamlarımla

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Blogsal Sosyal Sorumluluk Kampanyası” için 19 yorum

 1. Eyvallah. Yenilenmekte olan blogumda buna da yer vereceğim arkadaşım. Yalnız benim birçok sosyal kampanyaya 5 yılda imza attığımı da belirtmek isterim arkadaşım:)

 2. Erdal kardeşim bu güzel tetikleyici yazından ötürü teşekkür ederim . Bazen gözümüzün önnüdekini görmeyiz ya işte bahsettiğinde böyle birşeydi kanımca. Farketmimi sağladığın için teşekkrüler en kısa zamanda mim’ine karşılık verip bu zincire bende katılıyorum 🙂

 3. @Arzu Hanım, sizin blogunuza baktığımda 2005 tarihini görüyorum, benim bu kampanya için esinlendiğim E-vren ise bu yıl blogosferde 5.yılını kutluyor. Ben ise sadece 2yıldır blog yazıyorum, eğer bir gün benimde 5.yılımı görmek kısmet olursa, o zaman sizlerle tekrardan konusmak isterim, ama bu yol esnasında sizden ögreneceğim, çok şeyler var, bunları ögrenmek içinde elimden geleni yapacağım.
  @Fatih Doğmuş; Yukarıda link verdiğim arkadaşların bloglarına uğrayarak, kampanyanız için destek toplayabilirsiniz kanımca.
  @Cefe, Hocam Allah biliyor ya seviyorum seni, estagfurullah, birlikte planlayacağımız, uygulayacağımız faaliyetlerle, organizasyonlarla, umuyorum ki daha da faydalı olacağız..İlgin için ben teşekkür ederim..

 4. Bu zaman zarfı içinde blogumun sağ tarafında bu bannerları yayınlayacağım bu bannerlarda yazan; YETİM yazıp 3072 ye bir mesaj atıp bir yetimin yüzünü güldürebilir, 3430 a atacağınız boş bir mesajla omurilik felçlisi bir arkadaşımıza tekerlekli sandalye yardımında bulunabilir, ya da CARTOON NETWORK sitesi üzerinden kitap ihtiyacı olan kardeşlerimize bir kitap yollayabilirsiniz. Bunlara artı olarak ben blogum için kullandığım mail adresimin imza bölümünüde 1yıl süreyle bu organizasyonlara destek metni ekleyeceğim. Sizlerde bloglarınızda, sitelerinizde bannerlar yayınlayıp, yazılar yazıp, maillerinize bu mesaj numaralarını ekleyip kısmi de olsa katkıda bulunabilirsiniz.

 5. Bunlara artı olarak, blog için kullandığım mail adresimin imza bölümünde bu zaman zarfı içinde;

  *http://www.erdalerdogdu.com*(tm)

  3430’a atacağınız boş bir sms ile Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin “Akülü Tekerlikli Sandalye Kampanyası”na ya da ‘YETİM’ yazıp 3072 ye atacağınız bir mesaj ile İHH- Yetimlere destek kampanyasına 5 TL’lik küçük ama ihtiyaç sahipleri için büyük bir katkı sağlayabilir; küçük bir damlayla büyük bir yardım denizinin oluşmasında yer alabilirsiniz. erdalerdogdu.com; 2009-2010 yılı süresince sosyal sorumluluk gereği Türkiye Omurilik Felçileri Derneği ve İHH- YETİM Organizasyonu kampanya ve projelerini desteklemektedir.

  şeklinde bir not mail attığım herkese tarafımdan iletilecektir.

 6. başlattığımız bu kampanyaya desteğini esirgemeyen blog yazarı arkadaşlarımız ve destek verdikleri kampanyalar aşağıdadır; (liste her geçen güncellenecektir )

  Hüseyin MertYozgat’a Kitap Kampanyası

  Cihan ÇavuşoğluYozgat’a Kitap Kampanyası

  Mümin ErakbaşSosyal Sorumluluk kampanyalarına destek veriyor muyuz?

  Snaem KeleşoğluPaylaşmayı seven Parmak Kaldırsın

  Deniz AkınPaylaşmayı seven Parmak Kaldırsın

  Şimdilik benim gördüklerim bu kadar destek veren tüm arkadaşlarıma can’ı gönülden teşekkür ediyor, önlerinde saygıyla eğiliyorum..

 7. Erdal, gerçekten ayakta alkışlamam gereken bir etkinlik. studentSN olarak kendi çapımızda bazı etkinlikler yaptık. Ama bu şekilde çok daha fazla kişiye ulaşma imkanı var. Yolun açık olsun. studentSN olarak yapabileceğimiz bir şey olursa benimle bağlantıya geçebilirsin.

 8. merhabalar adım mehmet ali, ısparta yalvaç meslek yüksek okulu öğrencisiyim. yapmış oldugunuz kampanya çok güzel olmuş .insani olarak gerçekten üstümüze düşen sorumluluklar çok, bir işin elisinden bizlerde tutabiliyorsak ne mutlu bizlere.. sizden bir ricam olcak .ben halkla ilişkiler ve tanıtım 1 sınıf öğrencisiyim. salık alanında personel ve vatandaşlara düşen sorumluluklar ile ilgili bir sunum yapacagım . bu konuda neler yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.saygılarımla…

 9. güzel çalışmalar yapıyorsun Erdal tebrik ederim seni…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial