Sosyal Medya İle Yerelden Evrensele İletişim Örneği: Tostçu Mehmet Erol Sorgulu

Tostcu MehmetBu yazıyı aslında daha önce yazacaktım ama hem seçim karmaşası hem de o süreçte gelen twitter ve youtube yasakları yüzünden bu güne kadar geçikti. Geçtiğimiz günlerde bir vesile Gaziantep‘e bir gezi yapma fırsatım oldu.  Bu gezimde daha önceden internetten adını duyduğum, kısmen takip ettiğim  bir kişi/marka olan Tostçu Mehmet ile tanışma fırsatım oldu.  Bizim de iletişimci olduğumuzu bildiği için sohbetimiz gelip sosyal medya iletişimine dayandı.

“İlk sosyal medya iletişimine başladığımda, bana güldüler, işi gücü yok, o yüzden bu işlerle uğraşıyor.” dediler. Ama ben haklı çıktım, bakın en azından siz bana ulaşıp buraya kadar geldiniz dedi.

Tostcu mehmet foursquareSosyal medya marka iletişiminde olması gereken en önemli durumlardan biri, markanın sosyal hayatını, özelliklerini, samimiyetini bu mecra içine entegre edip, hedef kitlelerini kendine inandırıp, onları müşterisi yapabilmek olmalı. Tostçu Mehmet Erol Sorgulu, bunu başarabilmiş markalardan. Tabi bunu yaparken hedef kitleleri aldatmamak önemli bir durum. Yani burada yaptığınız tüm iletişim ne kadar iyi olursa olsun, ürün faydası, kalitesi bunu yansıtmıyorsa o işte bence başarılı olmuş sayılmazsınız. Ama Tostçu Mehmet Erol Sorgulu’nun tostları da gerçekten enfes, muhabbeti ise 10 numara. 🙂

Tostcu Mehmet 3İnternetin, iletişimde sunduğu en büyük faydalardan bir tanesi, sınırları ortadan kaldırması olsa gerek. Yani benim bloğuma ülkemizin, ya da dünyanın herhangi bir yerinden yazdığım bir içeriği aratan, araştıran herkes ulaşabilir. Bu internet üzerinde içerik yaratılan her mecra için geçerli bir durum. Bunun farkında olup, iletişimimizi buna göre yapmak gerekmektedir. Tabi bunların yanında sosyal medya iletişimin altyapısını da gözden kaçırmamak lazım.. Tabi Tostçu Mehmet Erol Sorgulu burada bu işi yaparken profesyonel bir destek almıyor, ajansla çalışmıyor, yaptığı her işin altında kendi imzası, emeği var, o da onun yaptığı işi benim gözümde bir başarı hikayesine çeviriyor.

Tostcu Mehmet 2Mesela iş ilanını, dijital bir paylaşım kampanyası olarak görmesi, sokaktaki masaların üzerine yazdığı wifi sifresi ile kullanıcılardan check-in istemesi, foursquarede check-in yapanlara soda hediye etmesi. Kişilerin sahip olduğu kitlelerden faydalanmak üzere basit ama güzel sosyal iletişim/pazaralama/reklam örnekleri.

Ben derslerde bu işi anlatırken, eğer mahallenizde innovatif bir bakkal amcanız varsa tüm mahalleye buradan ulaşabilir ya da mesela anneniz türk el sanatlarına meraklı ve güzel işler yapıyor dilerseniz annenizin yaptığı bu işleri ülkemizin diğer ucuna ya da hatta yabancı ülkelerdeki kişilere bile  ulaştırabilir, satabilirsiniz diye örnekler verir ve detaylandırırım. Mehmet’in olayı da biraz benim o hikayelerime benziyor, Antep’te belirli bir bilinirlik sağlamış, gelen istekleri karşılamak için bir sipariş alım sistemi ve dağıtım ağı kurmuş.

Sosyal medyada iletişim yaparken diğer önemli konuların başında sosyal kanalların entegreli/bütünleşik çalışması geliyor. Tostçu Mehmet, websitesi, Facebook, Twitter, Youtube, Foursquare, Instagram gibi ağlardan hedef kitlelerine ulaşıyor. Mesela youtube kanalında o kadar başarılı ki, youtube tarafından kendisine izlemelerden para kazanma teklifi gelmiş. Gerisini siz düşünün. 🙂

Tostçu Mehmet Erol Sorgulu, benim için sosyal medya iletişimi noktasında başarılı örneklerden biri. Bundan sonra da başarıyla devam edeceğine inanıyorum. Hmm, şimdi erdal o kadar anlattın ama hani bunun evrensel boyutu diyeceksiniz, ona Mehmet kendi yaptığı bir paylaşımla cevap versin.

Yerelden evrensele sosyal medya

 

Gerisine siz karar verin..

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Sosyal Medya İle Yerelden Evrensele İletişim Örneği: Tostçu Mehmet Erol Sorgulu” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir