Müşteri Ne İster?

Benim burada ele alacağım müşteri tipi iletişim sektörlerinde, halkla ilişkiler, reklam, sosyal medya vb. alanlarda hizmet alan müşterilerdir öncelikle bunu belirteyim.

Müşterinin sözlük anlamına baktığımızda; “Hizmet, mal vb. alan ve karşılığında ücret ödeyen kimse” şeklinde bir tanımla karşılaşıyoruz.

Bu tanımı iletişim sektörlerinde, halkla ilişkiler, reklam, sosyal medya vb. hizmet alanlarına uyarlayınca, ödenilen ücret, müşterinin her şeyi isteyebileceği ya da her şeyi yaptırabileceği anlamına gelir mi?

Geçtiğimiz günlerde karşılaştığım, bir durumla bunu ciddi olarak düşünmeye başladım. Özellikle müşterinin onca söylediği yanlış şeyi düzeltmemin ve doğrusunu anlatmamın ardından, “Ben size para veriyorum, ben müşteriyim, ben ne dersem öyle yapılacak…” demesi inanın çok manidardı. Beni kendime getirdiği için kendisine huzurlarınızda teşekkür ederim. Ama bu demek değildir ki ben sırf bir iş yapmam için şirketime para ödeyen bir firmanın kurumsal iletişim yetkilisinin istekleri doğrultusunda doğrusunu bildiğim işin yanlışını yapacağım.

Sevgili Ali Saydam hocamızn Marketing Türkiye’deki son yazısı “PR müşterisi ne ister?” başlıklıydı.

Yazıdan bir iki bölümü sizinle paylaşayım; Müşteri ne istiyor?;

•En iyi elemanları. •Proaktivite.

•Koşullara uysun uymasın her türden isteğe ve eleştiriye karşı sabır, tahammül ve tevekkül.

•Danışmanlık şirketi içindeki en önemli ve öncelikli müşteri olmak…

Bunun yanında saygı değer müşteriler •Kendisine hayır bu olmaz/mümkün değil denilmesini ve •Danışmanlık şirketindeki -tecrübeli olanların bile- elemanların kurumsal iletişim departmanındaki yeni mezun ama uzman (!) hanımefendilerin talimatlarına itiraz etmesini  istemiyormuş.

Bunlara artı olarak, işin reklam tarafını, geçtiğimiz günlerde twitterdaki ajans başkanı isimli profilden tarafıma atılan mentionda; “Genelevler ile reklam ajanslarını ayıran en büyük özellik, parasını veriyorsun diye her istediğini yaptıramayacağındır.” yazıyordu.

Hani hep deriz ya; “müşteri her zaman haklıdır” diye bunu size aşağıdaki görsel açıklayıversin. Sırf ücret ödeniyor diye müşteri haklı olamaz, müessemizin kendi şahsına münhasır kuralları vardır. Her ne kadar konuşma dili esprili ve sıcak olsa da…

 

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Müşteri Ne İster?” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial