Utku Şen’e Suç Duyurumdur!

Bu sabah 10 Kasım yürüyüşleriyle ilgili bir tweet attım. Tweetimin özetinde ya da Türkçesinde şunu demeye çalışmıştım; Hükümetin yürüyüş yasaklarına ithafen, sen ne kadar kapan kurarsan kur, yasak koyarsan koy, doğa onu aşacak şeyler yaratabilir. Yani sen yasaklasan da yasaklamasan eğer insanlar yürümek isterlerse yürürler, ahanda örneği İzmir’liler… Tamamen demek istediğim buydu. Ve çoğu insan da bunu bu şekilde algılayıp RT’ledi hatta İzmir Büyük Şehir Belediyesi bile.

Ama içlerinden biri çıkıp beni bu tweetimden dolayı Atatürk’le hakaretle ve vatansızlıkla suçladı.

Bu benim gibi vatanını, ülkesini ve ülkesinde yaşayan her insanı çok ama çok seven birisi için kabul edilemez bir hakarettir, iftiradır.

Bu tweet üzerine arkadaştan davacı olacağıma dair birkaç tweet attım.

Bunun üzerine sağolsun birkaç arkadaşım da bana destek olmak için tweetler attı.  Malumunuzdur ben markalar için sosyal medya iletişimi yapan ve bu konu üzerine eğitimler veren biriyim. Markalarımızla ilgili olarak her gün birçok itham ile karşı karşıya kalıyoruz. Aslında yürüteceğim tüm işlemleri adım adım biliyorum. O yüzden ekran görüntülerim ve tüm linklerimi kaydetmiştim.

Ama ilgili arkadaş yaptığı hakaretin nereye varacağını görünce hemen ilgili tweeti sildi ve profil ismini değiştirdi.

Ama dedim ya biz de masum köylü değiliz hani. Küçük bir google aratması ile Utku Şen isimli bir web sitesine ulaştım. Tabi bu sitenin bana hakaret eden Utku Şen isimle kişiye ait olduğunu nereden anladın diye sorarsanız,

Ona da bi kanıtımız vardır. Resmi büyüterek yukarda bana hakaret eden kişinin kullanıcı adıyla eşleştirebilirsiniz.

Marka toplantılarında ya da verdiğim eğitimlerde hep, kimse klavyenin ona verdiği güç ya da delikanlılıkla ne bir markaya ne de bir kişiye hakaret etme, onun hakkında asılsız iddalarda bulunma hakkına sahip olamaz. Nasıl ki geleneksel mecralarda bu bir suçtur, sosyal medyada da aynı şekilde suç kabul edilmektedir.

Ama bu arkadaşımız web sitesindeki referanslarından gördüğüm üzere hackermış umuyorum ki blogumu hackler ama önce avukatımla biraz uğraşacak.  Yani aşağıdaki gibi twitter kullanıcı adında  bir değişiklik yapmış olması ve profilini gizliye çevirmiş olması onun için bir kurtuluş teşkil etmiyor. Bu arada umarım web sitesindeki mail adresi doğrudur! utkusen21@…..

Kamuoyuna duyurulur.

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Utku Şen’e Suç Duyurumdur!” için 2 yorum

  1. Bence sizin yaptığınız da normal koşullarda gayet haklı olarak görülebilecekse de bu durumda yanlış kaçıyor. Orada Utku Bey kendince iyi niyetle öyle bir tepki vermiş farkettiğiniz gibi. Ancak siz, sizle vatanseverlik konusunda aynı çizgide düşünen birini sırf sizi yanlış anladı diye basitçe uyarıp olayı anlatmak yerine dava edeceğinizi(ya da ettiğinizi) söylüyorsunuz.

    Zaten şimdiki ülke koşullarında halkın kendi içinde bölündüğünü varsayarsak, eğer gerçekten takıldığınız tek nokta “vatansız” demesi ise dediğim gibi Utku Bey’i dava etmek yerine kendisi bir kerede anlamasa da, ona anlatmaya çalışmanız daha iyi-yerinde olacaktır diye düşünüyorum.
    Vatansız yakıştırmasında bulunulan siz olduğunuz için tabi sizin gibi düşünemem ve olayı sizin açınızdan, sizi etkilediği gibi anlayamam ancak benim görüşüm bu yönde.

  2. Raşit Selam, bunu yapmadığımı sanıyorsan yanılıyorsun. İtibar yönetimi içerisinde medyalar üzerinde bir kişi ya da marka hakkında çıkan asılsız, iftira ya da hakaret içeren bir haber eğer içerik bakımından aılsız ya da ifitiraysa aynı mecra üzerinde haberin ya da söylemin doğrusunu aynı ölçülerde (sutun santim, dakika vb) tekzip şeklinde yayınlamak zorundadır. Utku bana yaklaşık 1000 tane takipçisi üzerinden milyonlarca kişinin önünde hakaret etti. Onunla yetinmedi beni hedef göstererek arkadaşlarının şahsıma hakaret etmesine seyirci kaldı ama ne zaman benim bir trol değil gerçek bir birey ve ciddi olduğumu anladı o zaman özür dileme çabası içine girdi ama her ne hikmetse bu özür dilemeyi private bir diyalog üzerinden yapmaya çalıştı. Sizin söylediğiniz gibi kendisine durumu anlatmaya çalıştığımda ise her ne hikmetse ben özür diledim gerisine karışmam deyip beni blokladı. Oysa 2 dakika daha bekleyip, beni dinleseydi, olayı nasıl düzeltebileceğini anlatacaktım.

    Örnek; DM üzerinde bunu yapmak yerine gelip bu yazımın altına bir özür yorumu yazsaydı, artı olarak bana hakaret ettiği platform olan twitterda kendi takipçileri önünde olayın doğrusunu anlattığı ve bana mentionladığı tweetlerle özür dileseydi gerçekten samimiyetine inanıp özrünü kabul edecektim. Ama o bunun aksine hem suçlu hem güçlülük yapmaya çalıştı. Bilgine.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial