Misafir Görüşler, Genç Profesyonellerden Genç İletişimcilere Tavsiyeler 2

Evet arkadaşlar, Genç Profesyonellerden Genç İletişimcilere Tavsiyeler bölümüzün konuğu Bersay İletişim Grubunda Medya İlişkileri Asistanı olarak iletişim kariyerine devam eden Sevgili Gamze Özbek…

Gamze Özbek  çok kısaca bize kendinden bahseder misin?

11 Temmuz’da Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde doğdum. Lise eğitimimi Babaeski Anadolu Lisesi’nde, lisans eğitimimi Kocaeli Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladım.  Şu an Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde (hobi olarak) 🙂 2. Sınıf öğrencisiyim.

Öğrenciyken staj yapma konusunda ki fikirlerin nelerdir?

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler ve Tanıtım öğrencileri bilirler, bizim bölümde zorunlu staj yoktu. Staj yapmak istediğimiz kurumlara başvurduğumuzda genelde zorunlu stajı olan öğrencileri kabul ettikleri yanıtını alırdık. Öyle böyle derken bir şekilde ayarlayıp ilk yıl yerel bir TV kanalının Halkla ilişkiler bölümünde staj yapalım dedik. Onda da kanalın halkla ilişkiler departmanı kapatıldı. Muhasebe mi bilgi işlem mi dediler, sayılar bir sözelci olarak bizi çekmediğinden bilgi işlemde yapalım dedim 🙂  O yıl bir gazla gelen staj yapma isteği böyle bir talihsizlik ve eldeki imkânsızlıklardan dolayı rafa kaldırılmış oldu. 3.sınıfta staj yapma isteği biraz artarken 4.sınıfta normal olarak tavan yaptı.

4. sınıfın sonunda İDA – İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği’nin yaptığı sınavı kazanarak Bersay İletişim Grubu’nda staj yapma fırsatını yakaladım.  Oraya girene kadar stajın ne kadar önemli olduğunu cidden fark etmemişim, onu anladım.  Staja başlar başlamaz benden sonraki arkadaşlarıma dediğim ilk söz “staj yapın“ oldu ama sadece ajansta değil! Hem ajans, hem TV, hem gazete, hem de radyoda. Kısacası kendinizi nerede geliştirebileceğini düşünüyorsanız orada staj yapın derim. Hatta sadece staj da değil her zaman herkesin söylediği gibi ne kadar nefret etsem de bu cümleyi bende söyleme ihtiyacı hissediyorum; “Yabancı dilinizi geliştirin.” Hatta gidebiliyorsanız vaktiniz de varsa ki öğrencilikte bundan bol bir şey yok,  Erasmus, Work & Travel ile yurt dışına çıkın ve o dili yerinde öğrenin.

Öğrenci arkadaşlarımıza eğitimlerine farklılık ve değer katmak için neler önerirsin?

“Sektörü takip edin” özellikle şu anda “Sosyal Medya”ya önem verin ve iş görüşmelerinizde görüştüğünüz kişilere diğerlerinden farklı olduğunuzu gösterecek şeyler verin; bir vakıf ya da derneğe üye olup aktif rol oynamak olabilir mesela… Hepsini geçtim öncelikle kendinize güvenin, bilginize, aldığınız eğitime güvenin. Ama bu güveni sağlam temeller üzerine kurarak gündemden de haberdar olmaya çalışın. Emin olun ki sizin işe ihtiyacınız olduğu kadar, sektörün de gelecek için sizlere ihtiyacı var!

Tekrar kendimden örnek vermek istiyorum, kurumsal bir ajans ve İletişim sektörünün 1.si olan Bersay İletişim Grubu’nda haziranda başlayan stajyerliğimin ardından Medya İlişkileri Asistanı olarak karşınızdayım. Beni örnek olarak alabilirsiniz. 🙂

Gamze’ciğim bizlere kısaca Bersay’dan bahseder misin?

Bersay’dan kısaca bahsetmek gerekirse, Bersay İletişim Grubu kendi içinde Bersay İletişim, Saydam PR, Dörtok&Bersay ve Kesişim olarak 4 ayrı gruba ayrılmaktadır. Danışmanlar başta olmak üzere şirketimizde proje yönetmenleri, medya ilişkileri direktörleri ve medya ilişkileri asistanları, etkinlik direktörü ve editörler yer almaktadır ve sektörümüzün en saygın firmalarının başında gelmektedir.

 Son cümlelerin neler olacak Gamze?

Bu yazıdan da anlaşılacağı gibi şu an için bende yolun çok başındayım arkadaşlar, her gün yeni bir şeyler öğrenmenin hazzını yaşıyorum umarım sizde böyle güzel fırsatlar yakalarsınız.

Son olarak match edin, check edin, size dönüyor olacağız gibi kavramları lügatinize koyup bol bol kullanmanız lazım ki iletişimci olduğunuz anlaşılsın.. 🙂

Yolunuz açık, şansınız bol olsun

Sevgiler

Gamze Özbek tüm okurlarım adına sana kocaman teşekkür ediyorum. Yolun açık, başarıların daim olsun.

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial