İletişimde Yerelleşmek, Yerelleşebilmek Önemlidir

koka-kola 50.yil logoÖğrenciyken genel hatlarıyla pazarlama iletişimi merkezli aldığımız reklamcılık, pazarlama, halkla ilişkiler, kurumsal iletişim, marka yönetimi ve benzeri derslerde hocalarımızın özellikle üzerinde durduğu konuların başında,  hangi marka olursanız olun bulunduğunuz  pazarın yerel özelliklerini, dilini, kültürünü, örf-adetlerini iyi analiz edebilmeyi öğrenip, ona göre harekete geçmeyi bilmemiz gerektiği gelirdi. İşlenilen uzun uzun derslerin sonucu, müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz, Roma’da Romalı gibi davran gibi cümlelerle özetlenirdi.

Tabi bu mantığı kavrayıp, iletişim planlarına uygulamak, stratejilerin içine sokabilmek her zaman kolay değil. Öyle ki kimi zaman ülkemizin içinde doğmuş, büyümüş markaların hedef kitlelerinden çok uzak kampanyalar yaptığını, iletişim stratejileri uyguladığını görürken, kimi zaman bir anda ülkemize girmiş bir markanın çok başarılı uygulamalarıyla karşılaşmamız mümkün oluyor.

Ama kimi markalar da var ki neredeyse bunu iletişim anlayışlarının merkezine koymuş durumdalar. Coca-Cola, ülkemizdeki 50. yılı münasebetiyle koyduğu adıyla Koka-Kola bunların başında geliyor.

Coca-Cola mı yoksa gerçekten 7’den 70’e ülkemizdeki güzel insanların günlük hayatlarında kullandığı haliyle Koka-Kola mı? Bunu görmemek bu büyüklükteki bir marka için zaten mümkün değil, yaptıkları her araştırmada isimlerinin bu şekilde telaffuz edildiği bence zaten çıkıyordur ama bunu markalamaya (branding çalışmalarına) uygulamak, reklam çalışmalarına uygulamak hem büyük cesaret hem de başarılı bir çalışma. Belki bu işin arkasında başka bir marka olsa bunu eline yüzüne bulaştırıp bu kampanyadan zararlı çıkabilirdi ama işin arkasında Koka-Kola olunca iş başarılı hale geliyor.

Darısı ülkemizde iletişim yapan hem diğer global markalara hem de ulusal markalarımızın başına.

Bir de iletişimde belirli yılları öne çıkarmak her zaman kullanılan yöntemlerden biridir. 10. yıl, 25. yıl, 50. yıl.. Reklam olarak olmasa da PR (halkla ilişkiler) açısından muhakkak kullanılması gereken şeylerin başında.

Bu kampanya Coca-Cola’nın ülkemizdeki 50. yılını kutlamak amacıyla yapılan tüm faaliyetlerin içindeki kalemlerden sadece bir tanesi belki ama iletişimdeki bütünlüğü düşününce de Coca-Cola’nın 50. yıl iletişiminde başarılı bir iletişim yapacağı görülüyor. Ne diyelim bekleyip görelim..

Yazıyı yayınladıktan 10 dakika sonra ajansa gelen 50. yıl ansiklopedisi de yukarıda bahsettiğim bütünleşik iletişim olgusuna güzel bir örnek oldu..

 

koka-kola 2

koka-kola

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir