Sosyal medya’da popülerlik = iyi itibar mı?

Geçtiğimiz günlerde ajans içinde aklımıza bir soru takıldı? Sosyal medya’da popüler olmak, iyi bir takipçi sayısına sahip olmak, yazdığınız yazıların paylaşılıyor olması, attığınız tweetlerin RT ediliyor vb. olması gerçekten sizin sosyal medyada iyi bir itibar sahibi olduğunuzu gösterir mi?

İlk etapta düşününce; evet gösterir diyebiliyor insan.

Ama sonrasında sosyal medya yaşantısından reel yaşantıya bir bağlantı kurmaya çalışıyoruz, bir nevi online offline entegrasyonu!

İşimiz gereği birçok etkin insanla bir araya geliyoruz, bunlar sektörün en iyi/popüler/etkin/başarılı isimleri sayılabilirler, adam ne derse olay olur yani o kadar. Oturuyoruz, konuşuyoruz, muhabbet ediyoruz, yeri geliyor ortak işler, projeler yapıyor ama hepsinin sonunda kişinin bireysel özelliklerinden dolayı çok farklı şeyler çıkıyor karşımıza. Mesela herkes o kişinin ardından özetle; ‘adam değil’ diyebiliyor.

Sonrasında çıkan ortak nokta; ‘adam olmadıktan sonra sektörün en iyi ismi olsa ne olur’a varıyor.

Bunu markalara da uyarlayarak düşünmek mümkün; çok büyük firmalarla çalışıyorsunuz, alış verişler yapıyorsunuz, takip ediyorsunuz, yüz binlerce takipçileri olan markalar bunlar ama yeri geliyor marka sizi zor durumda bırakıyor. Sipariş 10 gün geçikti, ürün paketi açıldı garanti kapsamı dışı kaldı vb. O anda varsın milyon dolarlık firma olsun.

Bu görselleri birer örnek olarak kullandım, alın size sosyal medyada popülerlikse popülerlik, etkileşimse etkileşim! Ama nicelik, ama nitelik?

O yüzden kendimizi çokta kandırmadan bir de sokağın sesini dinlemekte fayda var her zaman…

Sizce nasıl olmalı, ne olmalı peki? Dediklerimde yanılıyor muyum?

Blog yazarlığına ilk başladığım senelerde Mimlemek diye bir oyun oynardık, ben bir konu hakkında bir yazı yazar ve başka bir blog yazarından o konuyu devam ettirecek bir yazı yazmasını isterdim. O günler geldi aklıma ve bu konuyu devam ettirmesi için Sevgili Hamza Şamlıoğlu‘na bir mim gönderip, konu hakkındaki görüşlerini merakla bekliyorum.

 

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Sosyal medya’da popülerlik = iyi itibar mı?” için 8 yorum

 1. Kim o arkamızdan konuşan, ne kadar ayıp bu yaptığı. Biz en azından insanların yüzüne söylüyoruz. Bence size kim biri hakkında yalan yanlış konuşuyorsa ondan bence uzak durun. Kimseyi yüzyüze görmeden internet profili ile tanıdığınızı düşünmeyin.

 2. @Seval; aslında yazımın en sonuna bir not koymalıydım belki de; ‘dikkat bu yazıdaki tüm kişi ve olaylar hayal ürünüdür’ diye.
  Biz insanları internet profillerine göre değerlendirme evresini az da olsa geçeli çok olmuş kişileriz kanımca amacım bizim dışımızda kalan insanlara az da olsa konu hakkında görüş kazandırmak olsa gerek, yoksa kimsenin kimse hakkında arkadan konuştuğu yok. Bu yazıyla başlayan Mim’in devamını okuyabilirsin, yorumun için teşekürler. Seni buralarda görmek güzel.

 3. mim diye adandırdığınız olay çok güzel öncelikle onu belirteyim…nacizane okur mimi olarak olarak adlandırırsanız sevinirim ((•:
  güzel yazınızın altında kalabalık etmeden kendimce özetlemek istedim

  ben sizlerin yazılarınızı okudum ve bu sosyal medya bence artık ”hastalık” olmuş bazı insanlarda ve gitgide sesizce ve belli etmeden yayılan bir virüs gibi olmakta…
  çağımızın en büyük hastalığı ENANİYET bana göre insanlar bu yönünü tedavi etmezse gerek sosyal medyada kendilerini tatmin etmeye çalışırlar gerekse reel hayatta…

  kaleminize sağlık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial