Sosyal Medya Üzerinde Bırakılan Ayak İzlerinin Önemi

‘İnsanların sosyal hayatlarını/düşüncelerini/yaşayışlarını’ bu mecra üzerinde çekinmeden paylaşıp buraya içerik yaratmaları sosyal medyanın adını almasını sağlayan nokta olmalı.

Bir bağlantı noktasından internete eriştiniz.

Facebook ve Twitter da profiller oluşturdunuz.

Blog açıp yazmaya başladınız.

İş ağlarına dahil olup online CV’ler oluşturdunuz.

Sözlüklere yazarlık başvurusunda bulundunuz ve kabul edildiniz.

Forum sitelerine üye olduğunuz ve Allah ne verdiyse klavyenin hakkını veriyorsunuz.

Siz kendi kendinize bunları yaparken aynı ağlarda arkadaşlarınızda sizin hakkınızda klavyenin tuşlarına basmayı ihmal etmiyorlar. Paylaştık paylaşıyorlar.

Peki ya bu yaratılan içeriklerin, yapılan düşünce paylaşımların bir önemi var mı? Ya da olmalı mı?

Sizce bir önemi yoktur belki ama olmalı. Belki nickler/sahte mahlaslar kullanarak işin içinden kurtulabilirsiniz ama eğer bir noktada işin içinde adınız geçiyorsa daha dikkatli olmalısınız!

Ya Facebook’da şu videoyu paylaşmışım, Twitter’a şunu yazmışım, blogumda şu markayı eleştirmişim bu kimin için önemli olabilir ki bunlar benim özel hayatım ya da düşüncelerim ve dilediğim gibi yaşarım/yazarım/paylaşırım diyebilirsiniz.

Bunda da sonuna kadar haklısınız belki ama o işler aslında o kadar da basit görülecek şeyler değiller! Hele de yukarda dediğim gibi işin içinde adınız geçiyorsa.

Adınız geçerse ne mi olur?

Üniversitede aldığım insan kaynaklarını dersine çok iyi bir insan kaynakları yöneticisi/uzmanı geliyordu. Bize muhtelif zamanlarda verdiği nasihatlerde arkadaşlar interneti temiz ve kaliteli kullanın çünkü artık öyle bir zamana geldik ki iş başvurusu yaptığınızda ilk olarak adınızı google’a soruyoruz ve orada çıkan bilgiler, bize sizin hakkınızda çok önemli ipuçları veriyor derdi.

Bu kısa açıklama artı olarak Nisan ayında İzmir’de organize ettiğimiz Sosyal Medya Uygarlığında Pazarlama İletişimi etkinliğimizde Sevgili Çiğdem Özkan’ın yaptığı sunumu hızlıca izlemenizi tavsiye ederim.

 

Bir bölümde Çiğdem Hanım söyle cümleler kuruyor; Şimdi akşam yemeğe gittik, rakı masasında eğleniyoruz, Ömer benim bir fotoğrafımı çekti ve Twitter’da paylaştı. Sonra o paylaşımı babam gördü ve kızım Çiğdem, hani sen seminere konuşmaya gitmiştin? Çiğdem kızım sen alkol mü kullanıyorsun? Vb.

Ya da bir marka hakkında facebook’da ve twitter’da negatif şeyler paylaştınız, blogunuza yazdınız, gün geldi siz bunları unuttunuz ama olur ya bu şirkete iş başvurusunda bulundunuz? Ama marka yöneticisi siz gelmeden 10 dakika önce google’ye adınızı yazdı ve geldi o malum paylaşım kişinin tam önüne! Çünkü siz o paylaşımı unutsanız da içiniz rahat olsun internet onu unutmayacaktır.

Hadi ayıklayın bakalım pirincin taşını.

Bu sunumun ve yazının ana noktaları neler peki?

          İnternet paylaşımlarınıza dikkat edin!

          İnternette yaptığınız her paylaşım ya da hakkınızda paylaşılanlar sizin internette bıraktığınız ayak izlerinizdir, siz unutsanız da internet datalarını onları unutmayacaktır!

          İnternette adınızı sıkça aratın!

          Siz kendinizi takip etmeseniz de birilerinin sizi aratacağını unutmayın!

          Olumsuz şeyler varsa bunları düzeltmeye çalışın!

          Eğer siz bunları önemsemezseniz günün birinde birilerinin bunları önemseyeceğinden emin olun!

          Bu yazı size kesinlikle internette profiller açmayın, blog yazmayın, paylaşımlar yapmak değil sadece isminizi verdiğiniz yerlerde isminize zarar verecek noktalarda daha dikkatli olmanızı tavsiye etmektir! Ve umarım bunu başarır.

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Sosyal Medya Üzerinde Bırakılan Ayak İzlerinin Önemi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial