Bana ben olmayı öğreten tüm öğretmenlerin gününü kutlarım!

Anne karnında başladım hepimiz gibi öğrenmeye, o yüzden ilk öğretmenim annemdir benim.

Bu dünyaya gözlerimi açmamla birlikte babam ve ablalarım girdiler öğretmenlerim arasına, yürümeyi onlardan öğrendim, konuşmayı, birinin eline sımsıkı yapışıp ondan güç almayı, sana can gözüyle bakan gözlerden yüreğime sevgi depolamayı öğrendim. 12 yaşındaydım kardeşim doğduğunda, ağabeyliği öğrendim, kendimden küçüğü gözümden sakınmayı, ona bir şey olmasından korkmayı öğrendim. Ailemden hayata bağlanmayı, karşılıksız sevgiyi, en zorda kalınan anlarda birilerinin duasını hissetmeyi öğrendim…

 Sonra kocaman ailemin güzel insanları çok şey öğretti bana, büyükbabam babaannem, ananem, dedem, halam, amcalarım, dayılarım, yengelerim, kuzenlerim elbet hepsinden bir şeyler öğrendi büyürken bu çocuk!

Ümraniye Ahmet Cevdet Paşa İlköğretim Okulunda başladım okula, ilk öğretmenimin adı Hikmet Karagöz’dü. Dünyalar tatlısı, sessiz, sakin, hanım hanımcık bir kadıncağız. Bize ilimin cehaleti nasıl alacağını öğretmeye çalıştı 5 yıl boyunca.

Ortaokul’u Ümraniye Mehmet Ali Yılmaz İlköğretim Okulunda okudum.  Onlarca iyi yürekli öğretmenim oldu. Ali Çakmakçı, Serap Ünal, Altan Göcer, Ahmet Gencal, Hasan Hüseyin Aydın, Gülümser Yazıcı, Murat Hoca ve niceleri hiç çekinmeden emeklerini harcadılar bizim için.

Lise yılları geldiğinde ise kendimi Kadıköy Anadolu İ.H.L sıralarında buldum. Benim için değil o sene okula başlayan tüm arkadaşlarımız için bir dönüm noktası olmuştu bu başlangıç. Yalnızca eğitim almadığımızı dostluğu, kardeşliği, bir kahvenin hatırının hakkını vermeyi bu sıralarda öğrendiğimizi şimdi daha iyi anlıyorum. Hangi hocamın adını sayayım ki size; Nurhan Bulu, İpek Özaydın, Yasemin Pençe, Fatma Muttalipoğlu, Enver Çakmak, Kezban Ulutürk,  Hasan Kaya, Bekir Doğan, Mustafa Engin, Şeref Akbaba, Mustafa Adaş, Ahmet Demirel, Ayşe Sönmez, Ahmet Kılıç, Müslüm Kaban, Veysel Akdoğan, Faruk Salman, Faruk Özcan,  Burhan Öztürk, Osman Erdem, Fatih Solak, Ertuğrul Hoca,  Haydar Doğan, Ali Çicek… Hazırlıktan lise 3’e kadar bize hocalıktan öte, ağabeylik ablalık yaptılar ve okulu evimiz bildirdiler.

Trakya Üniversitesi Çerkezköy MYO sıralarıyla üniversite ile tanışırken; Ertuğrul Recep Erbay, Özlem Berkdemir, Gülten Vatansever, Metin Taşkın gibi isimler hocalarımız olarak karşımıza çıkıyor ve 2 yıl boyunca bilgilerini bizlerle paylaşıyorlardı.

 Sonrasında okumaya doymadım ve İzmir’e doğru bir yol aldım. İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümüne başladığım anda yeni bir hayat başlıyordu benim için. Seçil Uğur, Nuran Erol Işık, Gökçen Karanfil, Ebru Uzunoğlu, Aslıhan Ağdanlı, Nilüfer Pembecioğlu, Selin Türkel, Sema Misçi, Aysun Akan, Nigel Ashley, Gülay Akçakoca, Tanju Oktay Yaşar, Deniz Atik, Gülüm Uğur, Ümit Tunçağ, Haluk Mesçi, Nilgün Gürkaynak, Mehmet Şenbağcı, Müyesser Ergüler, Duygu Çakırokkalı, Gül Durna, Pelin Aksoy gibi çok değerli isimlerden birçok farklı dersler aldım. Dersler aslında sadece bu isimleri tanımama araç oldular, 2007-2011 yılları arasında bana İzmir’de geçen 4 yıl için İyi ki demem için güzellikler biriktirmeme vesile oldular.

 Bu yıllarımın yanında bana arkadaşlık, dostluk, kardeşlik yapan binlerce insan var. Hepsinden öylesine çok şeyler öğrendim ki anlatamam!

 Bu kadar çok insan var işte bana öğretmenlik yapan, arada isimlerini unuttuklarım ya da anamadıklarım var, bana sadece okumayı yazmayı değil; Bana ben olmayı öğreten tüm öğretmenlerin gününü kutlarım. İyi ki varsınız!

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Bana ben olmayı öğreten tüm öğretmenlerin gününü kutlarım!” için 2 yorum

  1. Kesinlikle internette tesadüfen gezerken yazınıza denk geldim okumaya devam ettikçe göz bebeklerimdeki büyümeye yüzümdeki tebessüme engel olamadım.Sanırım aynı sıralardan geçmişiz.Mehmet Ali Yılmaz İ.Ö.O öğrencilerinde biriyim ve içimde çok derinlerde bir yere dokunmuşsunuz gibi hissettim.Altan hoca,Ahmet hoca,Gülümser hoca,Ali hoca hepsi koca yürekli bize düzgün birer birey olamayı öğretmeyi kendilerine hedef edinmiş insanlardı.Ben ilkokuluda orda okudum kii Nurhan Ertekin kendisinden bahsetmeden edemiycem sadece öğretmenim değil ailem ve aynı zamanda koca bir dünyaydı benim için.
    Şu anda Endüstriyel Tasarım Mühendisliği okuyorum bunun temeli de Altan hocamın Teknoloji ve Tasarım dersleridir 🙂
    Mehmet Ali Yılmaz, unutulmaz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial