Kanal D’nin Kendi Reklamları Başarı ve Kirlilik

seref meselesi dizisiUlan İstanbul ve şimdilik yayından kaldırılan Urfalıyam Ezelden dizilerinden dolayı Kanal D son dönemde takip ettiğim kanallar içine girdi. Arada denk geldikçe Ben Bilmem Eşim Bilir’i de izlediğimi söyleyebilirim.

Son 1 hafta on günlük süreçte Kanal D özelinde dikkatimi çeken bir durum oldu. Önümüzdeki günlerde yayına başlayacak olan Şeref Meselesi dizisi için yapılan reklam çalışması gerçekten düşündürücü.

İletişimde bir kural vardır, yapılan iletişim çalışmasının bir tonu, miktarı olmak zorundadır. Eğer yapılan iletişim cılız kalırsa hedef kitleler tarafından duyulamaz ve etkileme eşiği altında kalır, eğer bunun tam aksi olursa da iletişim kirlilik haline gelir ve kitleler söylenilenler hakkında duyarsızlaşır.

İçerideki işleyiş yapısını bilmiyorum, belki kanal bu diziye çok güveniyordur ya da yapımcılar çok bastırıyordur vb. ama Şeref Meselesi dizisinin tanıtım reklamlarında da aşırıya kaçan bir durum görüyorum, açıkçası her reklam kuşağında bu dizinin reklamının olması gerçekten bir hedef kitle olarak beni rahatsız eder durumda ve bu reklamları görür görmez kanalı değiştirir hale geldim.

Diğer taraftan yapılan iletişim çalışmasında başarılı bir nokta da var, mesela dün akşam Ulan İstanbul dizisini izlerken, Şeref Meselesi dizisi oyuncularının senaryoya aynı ürün yerleştirme mantığıyla dahil olduklarını ve çok güzel subliminal sayılabilecek mesajlar verdiklerini gördüm. Bunu bilmiyorum diğer kanallar ya da diziler daha önce uyguladı mı ama bence gerçekten çok iyi ve başarılı bir iş. O yüzden düşünen ve uygulayan ekibi tebrik etmek isterim.

Umarım dizi tutar ve yapılan bunca iş boşa gitmez.

 

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Kanal D’nin Kendi Reklamları Başarı ve Kirlilik” için 3 yorum

  1. Şeref Meselesi Kanal D iç yapımlar dizisi, o sebeple genel olarak uyguladıkları politikanın biraz dışına çıktılar. Ve bu sezon ellerinde kalan tek iddialı iş, tüm güçleriyle tanıtıma odaklanmış durumdalar. Sürekli aynı fragmanların döndürülmesinden dolayı bir sıkıcılık oluşuyor, evet. Şu an dönen üç fragman var, üç değil de daha kısa ve daha çok sayıda fragmanla tanıtıma çıkmış olsalar bu his oluşmayacaktı bence.

    Dün Ulan İstanbul’a konuk olmaları da hayli güzel bir işbirliğiydi. Daha önce Leyla ile Mecnun ve Behzat Ç. bunu bir bölümde yaptı, efsane bir bölümdü. Bir de Lale Devri ve Yer Gök Aşk dizilerinde uzun süreli bir dizilerarası birliktelik yaşandı. İlk değildi ama ilerleyen bölümlerde süreklilik kazanırsa farklı bir tat katacağını düşünüyorum.

    Sonuç olarak eksikleri de olsa bu sezon en iyi tanıtımı Şeref Meselesi yapıyor. Umarım uzun soluklu olur.

  2. Değerli ve bilgilendirici yorumun için teşekkürler Merve. Leyla ile Mecnun ve Behzat Ç. ‘yi senin demenle hatırladım, evet gerçekten iyiydi..

  3. Uzun yıllar önce de Memoli zamanında, Memoli ile Yıldız Asyalı’nın o dönemdeki dizisiyle benzer bir şey yapılmıştı. O zamanlar televizyon izliyordum tabi 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial