Bir Blogsal Sosyal Sorumluluk…

Benim kendimi inandırdığım bazı değerlerim vardır. Onlardan bir tanesi de “insanlara faydalı olmak”tır.

Tabi bu faydanın kapsamı çok geniş; paran varsa paranla, bilgin varsa bilginle, gücün varsa emeğinle vb. insanlara, çevrene, yaşadığınız topluma fayda sağlayabilirsiniz.

Blog yazarlığına başladıktan sonra da sadece blog yazmaktan öte acaba bu kanal üzerinden nasıl bir fayda sağlayabilirim diye düşünmeye başladım.

Bu düşüncelerimin kapsamı da geniş ama geçtiğimiz senelerde aklıma gelen; “Biz blog yazarlarının görevi fazladan laf salatası yapıp, kendi egolarımızı tatmin etmek değil. Bizler içinde bulunduğumuz topluma faydamız olduğu kadar varız veya aynı ölçüde yokuz.”  düşüncemle uygulamaya koyduğum “blogsal sosyal sorumluluk” kampanyası beni hali hazırla mutlu etmeye yetmekte.

Geçtiğimiz iki sene içerisinde yaptığım kampanyaların ne kadar faydalı olduğu konusunda inanın bir bilgim yok ama bu yaptığım şeyin bana verdiği duygu ve düşünce, kendimi, hiçbir şey yapmama düşüncesinden daha iyi hissetmemi sağlıyor.

Bu doğrultuda erdalerdogdu.com ‘un yazarı Erdal Erdoğdu olarak önümüzdeki bir senelik süreçte; blogsal sosyal sorumluluk gereği Kızılay, TOFD, Lösev ‘i destekleme kararı almış bulunmaktayım.

Bu doğrultuda;

1-      Blogumun (gezi ve yemek blogumda dahil) sağ tarafına ilgili kurum ve derneklerin logo ve sms numaralarının bulunduğu bir banner koyuyor olacağım.

 2-      Tüm mail adreslerimin imza bölümünde;

 erdalerdogdu.com blogsal sosyal sorumluluk gereği Kızılay, TOFD, Lösev ve Yeryüzü Doktorlarını desteklemekte ve sizlerinde maddi ve manevi yardımlarınızı beklemektedir. Eğer yardım etmek isterseniz; Kızılay’a 2868’e Boş (5 TL), TOFD için 3430′a Boş (5 TL), Lösev için 3406′ya Boş (10 TL) sms göndermeniz yeterli olacaktır.” Şeklinde bir cümle yer alacak.

 3-      Twitter profilimin arka planını ilgili kurum ve derneklerin logo ve sms numaralarının bulunduğu bir görsel ile değiştiriyor olacağım.

 

 4-      Bu kurum ve derneklerden gelen, bülten, duyurum, etkinlik bilgilerinin hepsini kampanyalar duyurular blogumda yayınlıyor ve kendi sosyal medya profillerim üzerinden de yayıyor olacağım.

 Şeklinde bazı uygulamalar gerçekleştireceğim.

Ama bunun çok daha ötesinde önümüzdeki 1-2 ay içerisinde bir aksilik olmazsa gerçekten kendisine çok büyük fayda sağlayacak bir STK ve kampanyaya gönüllü olacağına inandığım blog yazarları arkadaşlarımla bir blogsal sosyal sorumluluk kampanyası organize etme planım var. O da netleştikçe bilgileri sizinle paylaşıyor olacağım.

Şimdilik sizden en büyük ricam eğer yazımı buraya kadar okuduysanız; Kızılay, TOFD, Lösev ya da Yeryüzü Doktorları n‘dan birine [Kızılay’a 2868’e Boş (5 TL), TOFD için 3430′a Boş (5 TL), Lösev için 3406′ya Boş (10 TL) sms göndermeniz olacaktır.

Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Bir Blogsal Sosyal Sorumluluk…” için 2 yorum

  1. Merhaba, düşünceniz ve sorumluluk duygunuzdan dolayı tebrik ederim. Diliyorum ki yazınızla birlikte bu kurum ve derneklerin bilinirliği ve farkındalığı artış gösterir.

    Bana göre, bu konudaki farkındalıkla ilgili öncelikle algılanması gereken şey şudur; Lösev, Tema, Unicef, Kızılay, Tofd vb. vakıf ve kurumlar bizler için var olan ve bizler için çalışan kurumlardır. Bu yüzden bunlara karşı daha hassas olunmalı, bu kurum ve dernekler sadece başımıza kötü bir olay geldiğinde hatırlanmamalı ve bir yerlerde yardıma, ilgiye muhtaç birilerinin var olduğu unutulmamalıdır. Bütün vakıflar, kurumlar benim için çok önemli fakat ben bireysel olarak Lösev ve Unicef’e karşı daha hassas bir tutum içerisindeyim. Çünkü o saf, tertemiz, masum çocukların omuzlarındaki ağır yükü onlarla ilgilenerek, onlara yardım ederek biraz da olsa hafifletmeye çalışmalıyız diye düşünüyorum.

    Son olarak Kızılay hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. Kızılay maalesef şu an ülkemizin tamamının kan ihtiyacını karşılayabilecek bir durumda değil, çünkü 75 milyon nüfusu olan ülkemizde yaklaşık olarak 450 bin kan bağışçımız mevcut. Toplam nüfusumuzun çeyreği bile “yılda sadece bir kez” kan bağışlarsa biz Kızılay olarak olarak dış ülkelerin bile kan ihtiyacını giderebilecek bir seviyeye geleceğiz. Bu yüzden bağış yapabilecek durumda olan kişilerin en azından senede bir defa kan bağışlama konusunda biraz daha hassas olmalarını rica ediyorum. Kızılay’ın da dediği gibi “Kalbinizdeki iyiliğin hiç eksilmemesini dilerim”.

  2. Yeşim Selamlar;

    Benim içimdeki asıl düşünceyi, öylesine güzel özetledin ki; “bu kurum ve derneklerin bilinirliği ve farkındalığı artış”, “vakıf ve kurumlar bizler için var olan ve bizler için çalışan kurumlardır. Bu yüzden bunlara karşı daha hassas olunmalı, bu kurum ve dernekler sadece başımıza kötü bir olay geldiğinde hatırlanmamalı ve bir yerlerde yardıma, ilgiye muhtaç birilerinin var olduğu unutulmamalıdır.” bu cümlelerinle. Bu logoların gözükmesi, web sitesi linklerinin yayılması +1 kişinin dahi bu vakıf ve kurumların ne yaptığını öğrenmesi, ve bir gün o ihtiyaç sahiplerinden birinin kendisi olabileceğinin farkına varması o kadar önemli ki!

    Güzel tespitlerin ve değerli yorumun için çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial