Misafir Görüşler, Genç Profesyonellerden Genç Tasarımcılara Tavsiyeler 3

Blogumda yayınladığım; “Misafir Görüşler, Genç Profesyonellerden Genç İletişimcilere Tavsiyeler” şeklinde bir yazı dizim var. Bu dizi içerisinde bu sefer iletişimin bir vazgeçilmezi olan tasarım dünyasından bir ismi misafir ediyorum.

Ahmet Emek…

Bakalım Ahmet, genç arkadaşlarımız için ne gibi tavsiyelerde bulunmuş.

Ahmet Emek çok kısaca bize kendinden bahseder misin?

8 Eylül 1981’de Afyon’da doğdum. Haliç Üniversitesi GSF Grafik Tasarım Bölümünde (Burslu)  okudum. Lizbon ULHT Universidade Lusofona’yı Erasmus öğrencisi olarak okudum. Lizbon Mediaway’de stajımı tamamlayarak bir kaç ajansta çalıştıktan sonra şu an Zarakol İletişim’de görev yapmaktayım.

İlkokulda yapmış olduğum resimlerin panolara asılması beni Güzel Sanatlara yönelten bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Güzel Sanatlar okumadan önce piyasada çalışarak tecrübeler edindim. Aynı zamanda hocalarımın sayesinde çizimimi geliştirerek yetenek sınavlarına hazırlandım. Ve hayalim olan Güzel Sanatlarda okuyarak ne kadar güzel ve eğlenceli bir mesleği seçtiğimi bir kez daha fark ettim.

Toplumda aynı birçok iletişim biliminde olduğu gibi hatta ondan öte tasarım konusunda da eğitim almaya gerek olmadığı, bireysel olarak olan bir yeteneğin evde photoshop’u yalayıp yutarak geliştirilebileceği ve piyasaya işler yapılabileceği inancı var, senin bu konuda ki görüşlerin nelerdir?

Programlar birer araçtır. Bir çalışma yapıyorsanız fikir gerekir. Güzel Sanatlar okuyarak bu işin eğitimini alıyorsunuz ve farklı şeyler görmeye başlıyorsunuz. Çünkü bakış açınız tamamen değişiyor. Bundan dolayı kesinlikle eğitim alınması gerekiyor. Bunun örneklerinden birisi de benim. 3-4 yıl kadar piyasada alaylı olarak tabir edebileceğimiz şekilde çalıştım. Ama sürekli bir noktada kaldım. Sadece gerekli iş akışını tecrübe edinebildim.

Öğrenciyken staj yapma konusunda ki fikirlerin nelerdir? Güzel sanatlar ya da tasarım öğrencileri nasıl daha iyi geliştirebilirler?

Öğrenciler staj yaparken mutlaka kendilerini geliştirebilecek bir matbaa ya da ajans seçmelidirler. Bence matbaada staj yapmaları daha mantıklı. Çünkü işin fırını orasıdır. Ekmeği yapmak için ajansa gitmek lazım. Güzel Sanatlar öğrencileri kendilerini geliştirebilmek için mutlaka yazılı ve görsel olan her şeyi takip etmelidirler. Çünkü her şeyden haberdar olmamız gerekiyor.

Bir de Güzel Sanatlar’ın öğrenci alma sistemi hakkında bir şey söylemeden geçemeyeceğim. Grafik Tasarım bölümüne girecek öğrenciler maalesef diğer bölümlerle aynı (Karakalem çizim) sınava girmekteler. Halbuki bizim işimiz çizimden daha çok fikirdir, algıdır. Çizim yeteneği olan öğrencileri değil, daha farklı şeyler düşünebilen yetenekli öğrencileri seçmek gerekiyor. İyi çizebilen iyi düşünebilir mantığı olmamalıdır bence.

İletişimde (reklam, sosyal medya vb.) tasarımın, tasarımcının yeri nedir ve sence ne olmalıdır?

İletişimde tasarımın önemli payı vardır tabii ki. Tasarımda karşı tarafa vermek istediğiniz mesajı ne kadar doğru oluşturursanız, o kadar kolay algılanır. Yani şöyle örnek vereyim. Tek atımlık bir kurşununuz var, ve bunu hedeften vurmanız gerekiyor.

Ajans içindeki tasarımcı ya da art direktör ile metin yazarı, kreatif direktör vb. arasındaki iletişim sence nasıl ve nasıl olmalı? Tasarımı bilen, tasarımdan anlayan adamlarla çalışmanın faydaları ne?

Ajans içindeki iletişim çok güçlü ve eğlencelidir. Ekipteki göreviniz ne olursa olsun oluşturulan fikirler sonucunda yapılan çalışmayı görmek çok mutluluk vericidir. Ajans çalışanları bir ekiptir. Sizde bu ekibin bir parçası olduğunuz için sürekli bilgi alış verişinde bulunmalısınız. Sizden tecrübeli insanlarla yakın olmanız tabiî ki sizin için bulunmaz bir nimet olacaktır. Ki bizim işimizde hatanın telafisi yoktur. Küçük bir hata bütün basılan işlerin çöpe atılması demektir. Bundan dolayı deneyimli arkadaşlarımızla yapacağımız diyaloglar hep tecrübedir.

Ahmet’ciğim bu güzel sohbetin için teşekkür ederim, tasarıma, tasarım reklamcılığına gönül vermiş ve bu konuda kendini geliştirmek isteyen öğrenci arkadaşlarımıza ya da bu işe meraklı olanlara son olarak neler söylemek istersin?

Grafik Tasarımcı olacak arkadaşlar için şunu söylemek istiyorum; Sosyal olun, Yazılı ve görsel mecmualar okuyun, yapılan reklamları takip edin, bol bol gezin, kendi aracınızı değil toplu taşıma araçlarını tercih edin. Çünkü fikir arıyorsanız onu bulacağınız yer toplumdur. Sizde onun bir objesisiniz.

Yürürken boynunuzu eğip yürümeyin, fikir için çevrenizde o kadar çok malzeme var ki…

Erdal’cığım bana da sayfanda yer ayırdığın için çok teşekkür ederim. Umarım bu mesleğe adım atmış arkadaşlar için faydalı bir sohbet olmuştur.

Ahmet Emek’in Tumblr hesabını ziyaret edebilirsiniz. Ahmet Emek

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial