son ağa ve baba ocağı dizileri

Son dönemde televizyonda yöresel dizi furyası başladı. Bende iki tane dizinin müdavimi oldum.Bunların ikisi de star tv de oynayan diziler. Bu dizilerden son ağada ürgüp yöresi , baba ocağı dizisinde ise muğla yöresi şiveleri kullanılıyor. Ben bu oyuncuları gördükçe aslında onlara imreniyorum , nasıl oluyorda insan bu kadar güzel taklit yapabiliyor.

Son ağa dizisi her perşembe akşamı yeni bölüm olmak üzere star tv de oynuyor. Benim burda dikkat çekmek istediğim oyuncu,onca usta tiyatrocunun yanında şarkıcı Emel. Dizide hacer rolünde oynayan emel müftüoğlunun şivesi,mimikleri,kullandığı beden dili o kadar gerçekçi ki sanki yıllardır orada yaşayan oranın bir insanı gibi geliyor insana.

İkinci dizi ise baba ocağı dizisi. Baba ocağı daha çok yakışıklı gençleri ve güzel kızlarıyla dikkat çeksede.Ben oyunculuklar açısından değerlendireceğim. Bu dizide iki tane usta tiyatrocu var.Bunlardan biri dizide halil rolünde oynayan bizimkiler dizinden tanıdığımız Engin Şenkan , bir diğeri ise daha çok mafya babası rolerine aşina olduğumuz dizide seyfi efe rolünde oynayan Ali Sürmeli. Bu diziyi izlerkende diğer oyuncuların emeklerine saygı duymanın yanında bu iki ustanın şivelerine,mimiklerine ve beden dillerine gerçekten dikakt etmek lazım. Bilhassa seyfi efe gerçekten 10 numara bir üsluba sahip.

Beb bu dizilere gerçekten dikkat çekilmesi ve bu dizilerin izlenmesi gerektiğini düşünüyorum ama acep sizler neler düşünürsünüz ???

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“son ağa ve baba ocağı dizileri” için 3 yorum

  1. Son ağa beklenenden daha güzel bir dizi.Tesadüfen izlemeye başladım ve sevdiğim şahsen.Emel Müftüoğlu’nun oyunculuğu da harika.Güzel dizi güzel (:

  2. Son Ağa’yı pek izleme fırsatım olmadı ama Baba Ocağı’nı ben de severek takip ediyorum. Ancak ne yazık ki şiveyi bahsettiğiniz kadar başarılı yansıtamıyorlar. Lays veya Turkcell’in yeni internet reklamındaki (kezban su 😉 ) şive çok daha profesyonel. Bir egeli olarak yapmacık gelen şiveden yer yer rahatsız olduğum bile oluyor 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial