İletişimde hedef kitlelerin yanında olmak…

İletişimcilerin yapacağı en büyük hatalardan birisi hatta en yapılmaması gerekeni hedef kitlelerine ulaştırmak için çalıştıkları markaların hedef kitlelerinden uzakta hatta onlardan bi’ haber yaşamaları olsa gerek.

Ama yapılmıyor mu? Maalesef yapılıyor.

Bunun nedenini; reklam, halkla ilişkiler ve pazarlama alanında çalışanlarda “Enaniyet Everest”  olmuş yani benlik duygularıyla birlikte egoları o kadar büyümüş ki halktan uzaklaşmışlar şeklinde açıklayabilirken, sosyal ve digital medya üzerine çalışanların çoğunda zaten iletişim bilgisinden yoksunlukla birlikte klavye iletişimciliği kavramı başlayınca  “hedef kitle” de ne bilgisizliği olarak açıklayabiliriz.

Bundan daha kötüsü, markaların kurumsal iletişim departmanlarında çalışıp ajanslara ilgili markanın hedef kitlesini a’iken k, b’iken z şeklinde briefleyen kurumsal iletişimciler de bu atmosferde nefes alıp veriyor olması.

Neyse sektörel eleştiriyi bırakıp konumuza geri dönmek istiyorum.

Geçtiğimiz günlerde sosyal ağlar üzerinde bazı ilanlar düştü. İlanlar bir tam hizmet ajansı olan Genna tarafından hazırlanmış.

 “Hedef kitlelerin yanında olmak.”

“Biz, hedef kitlelerin yanındayız, gelin müşterimiz olun sizi onlara ulaştıralım çünkü biz onları tanıyoruz.”

Üniversite eğitimim süresince aldığım reklam ve pazarlama derslerinin çoğunda hocalarımızın bize en önemli uyarılarının başında, proje yaparken hedef kitleleri iyi analiz edebilmeye dikkat etmemiz ve kampanyalarımızda/projelerimizde bu unsuru gözden kaçırmamamız gerektiği gelmiştir.

Hatta konusunda çok usta sayılabilecek bir hocam; “ne zaman ki halkın içinden ayrılır, sırça köşklerinize çekilirsiniz o zaman kreatifliğiniz ölür”, “otobüsteyken arka koltuğunuzda ne konuşuluyor” dinleyin, “çarşıda pazarda insanlar ne giyiyor” dikkat edin, en yakın arkadaşlarınızın satın alma davranışları nasıl, demografik özellikleri neler vb. iyi analiz edin ki yarın öbür gün bir ürünü, hizmeti ya da fikri onlara satmak için iyi işlerin altına imzanızı atabilesiniz” derdi.

Bu ilan kampanyası açısından baktığımızda Güven Borça’nın da dediği gibi; “Genna reklam ajansının ilanları sağlam bir ihtiyaç ve içgörü üzerine kurulu çok başarılı işler.” demekten fazla öteye gitmemek lazım.

 

“Biz her gün sizin müşterilerinizle birlikteyiz. Sizi de bir gün bize bekleriz. “

Öğrencilik hayatımdan bugüne A. Selim Tuncer’in neredeyse tüm yazılarını okuyarak ondan neler öğrendim ya da daha  neler öğreneceğim bilmiyorum ama halihazırda benim için de şu an öğrenci olan arkadaşlarım için de onlardan öte sektörde ki birçok uzman için de güzel bir dip not düştü Genna, unutmamamız gereken bir şeyi yeniden hatırlattı bizlere. O yüzden teşekkürler…

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“İletişimde hedef kitlelerin yanında olmak…” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial