İletişimde Gündeme Göre Hareket Etmek

iptal BilgisiMarka iletişiminde, kurumsal iletişimde, medya iletişiminde en önemli noktalardan bir tanesi markanın iletişim faaliyetlerinde bulunduğu ülkede ki, toplumda ki gündemi iyi takip edip ona göre iletişim aksiyonları alabilme yeteneğine sahip olabilmektir. Burada gündemi takip etme görevi iki tarafa düşmektedir, birinci taraf, marka içindeki yönetim ekibi, ikinci taraf ise, markanın hizmet aldığı ajanslardaki ekipler.

Bundan sonrasını örnekler üzerinden anlatmaya çalışacağım.

Mesela, gün olarak 1 Mayıs İşçi Bayramındasınız, hükümetle sendikalar birbirine girmiş, işçilerle polisler meydanlarda çatışıyor, bir grup medya an be an bu yayınları kitlelerle paylaşıyor, sosyal medyada aynı temada yoğun bir paylaşım trafiği var, üzerine bir de 1 Mayıs Regaip kandiline denk gelmiş, diğer grup medyada bu günün önemine binaen içerikler paylaşıyor, üç aşağı beş yukarı ertesi günkü gazetelerin içerikleri belli böyle bir durumda kurumsal iletişim departmanı olarak ajansa bülten gönderelim diye baskı yapmamak lazım, ajansında gündemi iyi okuyarak müşterisini bu konuda uyarması lazım. Göndereceğiniz basın bülteni anlık olarak internet haber sitelerinde, ertesi gün gazetelerde çıkmayacaksa ya da gerektiği kadar kişi tarafından görülmeyecek, hak ettiği sütün santimi alamayacaksa o bülteni hiç çıkmamak ya da 2 gün sonra çıkmak emin olun sizin için faydalı olacaktır.

Mesela, sosyal medya iletişimi yapıyorsunuz, ortalık tapelerle yıkılıyor, trending topiclerin hepsi anlık olarak değişiyor ya da bir üstteki cümlemde yazdığım gibi sokaklar karışık ve sosyal medya kullanıcıların etkili bir kısımı gündemini bunları kitlelerine yansıtmaya ayırmış durumda işte böyle anlarda marka olarak sosyal medya hesaplarınızı 2-3 saat ya da 1-2 gün duraklatmanızın size zararı olmaz, çıkacağınız kampanyanız görülmeyecekse, atacağınız mesajlar çöp olacaklarsa onları hiç çıkmamak emin olun sizin için faydalı olacaktır.

İşin bir de bambaşka bir boyutu var, geçtiğimiz günlerde yaşadığımız Soma olayı gibi, ne ajansın ne da markanın hatta ülkedeki insanların yüzde doksan beşinin önceden öngöremeyeceği bir olayla karşı karşıya kaldığınızda. Eğer bülten gönderimiyse bülten gönderimini, sosyal medya iletişimiyse sosyal medya iletişimini, reklam kampanyasıyla reklam kampanyasını  durdurabilmeniz ya da bir etkinlik sürecindeyseniz hiç çekinmeden, maliyetleri düşünmeden etkinliğinizi iptal edebiliyor olmanız markanıza seslendiği hedef kitlelere, içinde yaşadığı ülkeye ve topluma gösterdiği saygı için emin olun artı değer katacaktır. Bunların yanında içinde yaşadığı topluma saygısını göstermesi ve ondan elde ettiği gelirlerin bir teşekkürü olarak böyle olaylarda markanın o bölgeye, o insanlara maddi ya da manevi elinden geldiğince destek olması marka algısına olumlu katkılar yapacaktır. Burada ajansların ve kurumların ortaklaşa çalışıp anlık olarak  bir aksiyon alabilmesi çok önemlidir.

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial