Halkla ilişkilerde lisans önlisans farkı, halkla ilişkilerde reklamcılık mı yoksa tanıtım mı?

Bugun halkla ilişkiler iletişim platformu sitesinde dolaşırken Genç PR’ciler bölümünde yukarıdaki başlığa yakın bir başlıkta ve Erdemir Anadolu Lisesi Sosyal Bilimler Bölümü öğrencisi ve geleceğin halkla ilişkiler yöneticisi Kaan Öztamur imzasıyla bir yazıyla karşılaştım ve okudum.

Bende 2yıl önlisans okudum ve bu seneden sonra lisans eğitimime Halkla ilişkiler ve Reklamcılık eğitimi alarak devam edeceğim. Yazıyı okudugumda bir lise ögrencisinin bölümlerimiz hakkında yaptığı güzel yorumlarla karşılastım. Gercekten dedikleri doğruydu. Bu yüzden Kaan’a burdan tesekkür ederim, umarım dilekleri tek tek gerçekleşir…

Şimdi yazıyı sizlerle paylaşıyorum; Kaan Öztamur demiş ki;

Halkla ilişkilerde lisans ve önlisans ayrımı. Reklamcılık ve Tanıtım bölümlerinin farkı.

Programın Amacı
—————————
Halkla ilişkiler programının amacı, gerek kamu, gerekse özel sektör kuruluşlarının halkla ilişkiler, reklam ve tanıtım birimlerinde çalışacak nitelikli elemanları yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Halkla ilişkiler programının ilk iki yılında sosyoloji, psikoloji, siyaset bilimleri, ekonomi, hukuk ve istatistik gibi temel dersler okutulmaktadır. Daha sonraki yıllarda reklamcılık, fotoğrafçılık, iletişim gibi konularda eğitim yapılmaktadır.

Gereken Nitelikler
——————————-
Halkla ilişkiler programına girmek isteyen bir kimsenin sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, normalin üzerinde bir sözel yeteneğe ve ikna gücüne sahip, girişken, insanlarla etkileşimde bulunmaktan hoşlanan, çevredeki kaynakları seferber edebilen, yaratıcı bir kişi olması gerekir.

Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Halkla ilişkiler programını bitirenler çeşitli kurumlarda “”Halkla İlişkiler Elemanı”” olarak görev alırlar. Halkla ilişkiler elemanları çalıştıkları kurumun tanıtımı için broşürler, ilanlar hazırlar, sergi, toplantı, fuar vb. etkinlikleri düzenler ve kurumun çevrede iyi bir görünüm kazanmasına çalışır; kurumla ilgili yayınları derler ve ilgililere iletir.

Çalışma Alanları
———————————
Halkla ilişkiler alanında yetişenler resmi ve özel kuruluşların tanıtım birimlerinde, reklam ve kamuoyu araştırmaları ile ilgili kuruluşlarda görev alabilirler. Halkla ilişkiler programını bitirenler, öğretmenlik meslek bilgisi eğitimi de almış olmak koşulu ile, meslek liselerinin, gazetecilik ve iletişim alanındaki derslerine öğretmen olarak atanabilmektedirler.

Arkadaşlar bu yazıda önlisans programında yazıyor ama işin gerçeği şu ki önlisans programımı mezunlarının iş alanları çok kısıtlı. Bu arada iletişim meslek liselerinde öğretmenlik için önlisans değil lisans mezunu olmanız şart. Pedagojik formasyon derslerini aldıktan sonra öğretmen olarak atanabilirsiniz. Kamuda da çok fazla tercih edilmiyorlar.

(Buradaki tespit cok doğru benimde önlisans okumamdan dolayı işsizlik problemi çeken birçok arkadaşım mevcut ama bunun yanında önlisans okurken kendini geliştiren arkadaşlarım okul bittikten en geç 1 hafta sonra iş buldular ki bunların sayısı da hiç az değil)

——————————————————————-

Gelelim lisans programı mezunlarının iş olanaklarına…

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezunları, çok geniş bir iş yelpazesinde çalışma olanağı bulabilirler. Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunlarının, halkla ilişkiler ve/veya reklâm ajanslarında, kamu kurum ve kuruluşlarının tanıtım enformasyon veya halkla ilişkiler birimlerinde, özel sektörde yer alan işletmelerin halkla ilişkiler, tanıtım,  pazarlama veya reklamcılık ile ilgili bölümlerinde, medya kuruluşlarının tanıtım birimlerinde, turizm, bankacılık ve bunlara eklenebilecek birçok alanlarda da iş olanaklarına sahiptirler.bunun yanısıra kamu kuruluşlarında 9/1 KADROYLA DEVLET MEMURU statüsünde çalışabilirler.pedagojik formasyon derslerini alan adaylar iletişim meslek liselerinde öğretmenlik yapabilirler.

(Tabi memuriyet konusunda bir sorun yok ama halkla ilişkiler açısından kamu kelimesi geçmişken benim, önlisans eğitimimde okul bitirme ödevim kamu kuruluşlarında halkla ilişkilerdi bu konuda 145 sayfalık bir araştırma ödevi hazırladım ve maalesef Türkiye de kamu’da 1960’larda başlayan halkla ilişkiler faaliyetlerinin halen özde değilde sözde yapıldığı gibi bir durumla karşı karşıya kaldım, ancak bu konuda 2002 den günümüze gerçekten büyük gelişme olduğunu söylemeden edemem)

Halkla ilişkiler ve reklamcılık ile halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünün arsındaki en büyük fark iş bulma konusunda ortaya çıkıyor. Benim de tanıdığım birçok özel kuruluş reklamcılık ve halkla ilişkiler mezunlarını tercih ediyor. Bu alanda iş verimi daha yüksek gibi (bende bu yüzden lisans eğitimimde halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümünü tercih ettim )

İşte Kaan arkadaşımızın yazdığı yazı bu şekilde bende aralarda paragraflar içine alarak çok fazla olmasa da (yazıyı bozmamak için) kendi yorumlarımı kattım. Kaan’ın tespitleri biraz bana halkla ilişkiler kitaplarından tanıdık gelse de, o eğer şimdiden bu konuda böyle çalışmalar yapıyorsa gerçekten ilerde iyi bir halkla ilişkiler uzmanı olacaktır…

kaynak…

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Halkla ilişkilerde lisans önlisans farkı, halkla ilişkilerde reklamcılık mı yoksa tanıtım mı?” için 49 yorum

 1. bizde tercihleri yaptık ama yerleştirme ek yerleştirmelere kaldı. büyük ihtimal vakıf yapıcaz.

  Bu arada Erdal hocam lisansın hayırlı olsun

 2. eyvallah sametcim saolasın..bundan sonra izmir ekonomi üniversitesindeyim,eger illede istanbul yazmayacaksan izmir yaz gel yanıma,birlikte gecinir gideriz 🙂

 3. ya biz önlisans mezunları olarak diliyoruz ki; işverenler bu 2 senelik farkı görmeyiversinler.yoksa halimiz kötü.gerçi ben yabancı dil kurslarıyla,sertifika programlarına girişerek böle bi standart cv hazırlama telaşındaysam da Allah yardımcımız olsun hepimizin.:).):)

 4. ………………………..
  Türkiye’de ve hatta dünya genelinde bu mesleğe ilk adım, halkla ilişkiler ajanslarında atılıyor. Ajans tarafında çalışmak, beceri kazanma yolunda oldukça yoğun bir deneyim sunuyor kişilere. Çünkü ajans çatısı altında, aynı anda birden çok şirket için çalışmanız gerekiyor. Bu durum, daha çok emek – daha çok deneyim denklemini oluşturuyor.

  Ajans deneyimi sahibi olduktan sonra, mesleği serbest profesyonel olarak sürdürme imkanına da sahip olabiliyorsunuz. Bu çalışma şeklinde ön plana çıkan faktör ise kendi sektöründe ‘isim yapmak’ oluyor genellikle.

  Eğer, bir kurum içinde halkla ilişkiler görevi almak istiyorsanız, bu durumda kurumun tanımladığı insan profiline uymanız ve işgörüşmelerini başarıyla tamamlamanız gerekiyor.
  …………………………….

  biz şimdi hangisini yapıcazz değerli arkadaşlarımm 🙂 🙂 🙂

 5. ilk önce lisans egitimi almak sart diplomayı alalım dursun bi kenarda 🙂 yok tabikide kişişel acıdan kendini geliştirmek cok önemli,yaratıcı ve farklı fikirleri ortaya basarıyla sunabilme ve bunları gerceklestirebilme yetenegi gerekli gibi bence…ilk baslarda sen şirketlerin işçi portföyüne calısırken zamanla uzmanlıkla beraber sen kendi portföyüne göre sirket yada kişilerle çalıscaksın. buda sanırsam kariyer yapabilmekle ilgili 🙂

 6. merhaba.. ben halkla ilişkiler önlisans programında okumakta olan bir öğrenciyim.. suan ıngılızce egıtımı almaktayım.. bılgısayar ısletmencılıgi sertıfıkam var.. ve ben (iş bulamıyorum vs) ınanmıyorum.. eger ararsanız ıs bulunur… ben suan insaat sektorunde satıs ofısınde calısıyorum.. kendınıze guvenın arkadaslar. bence ıs bulamıyorum demeyın neden ıs bulamıyorum dıye kendınıze sorun bırr…
  calısın daha cok calısın.. kendınızı gelıstırınn.. bol bol kıtap okuyun..

  HERSEY SIZIN ELINIZDE.. HERKEZE BASARILAR DILERIM. UMARIM CALISAN HAK ETTIGI BASARIYA ULASIR.

 7. slm erdal hocam ben kaan.yazım hakkında yaptığınız yorumlar için çok teşekkürler.bu yorumlarınız beni istediğim mesleğe bir adım daha yaklaştırıyor.bu arada lisans eğitiminiz hayırlı olsun…hoşçakalın..

  KAAN ÖZTAMUR
  ERDEMİR ANADOLU LİSESİ
  HALKLA İLİŞKİLER VE OKUL TANITIM KLUBÜ

 8. kaan’cım asıl bu kadar istekli ve çalışkan olduğun için ben teşekkür ederim..genç pr ciler bölümünde takip ediyorum seni..ama yazılarında yavas yavas kitap dilinden uzaklasıp kompozisyon diline kayarak bilgi verirsen bu ilersi için kanımca daha iyi olur…

  bloguma yaptıgın yorum içinde ayrieten tesekkür ederim…

 9. halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümünü istiyorum fakat işsiz kalma korkusu var içimde.bana ne önerirsiniz acaba.bu bölümü okuyayım mı yoksa okumayayım mı?erdal hocam bana bir bilgi verirseniz çok sevinirim.

 10. umutlu dünyalı…estagfurullah ne hocası yav bende daha öğrenciyim..ama bak ne güzel dünyadan umutluymussunuz…
  issizlik her meslek dalı ve kişi için geçerli olabilecek birsey ben sana 2üni mezunu yada yüksek lisans yapmıs issizler bulabilirim bence bu durum kişinin kendisiyle ilgili birsey…ve halkla ilişkiler bence gelecek 10 yılımızda çok daha büyük söz sahibi olacak iş dünyasında bunu gerek türkiyeyi gerekse dünyayı inceleyerek görebilirsin…eger bizim gerek kamu gerekse özel şirketlerimiz global dünyada söz sahibi olmak istiyorlarsa bizi bağırlarına basmak zorundalar. zatende büyük şirketlere baktığındada halkla ilişkileri ne kadar benimsediklerini görürsün…bence okuncak bölüm ama son tercih her zaman sana ait…çok iyi düsünmelisin çünkü sonucta masaya yatırdığın sey senin geleceğin olacak…
  ok???

 11. bilgi ve görüşleriniz için teşekkür ederim yalniz benim de sorularım olacak halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü öğrencisiyim halkla ilişkiler ve reklamcılığı tercih yaparken mi seçiyoruz? yoksa bölüm okurken mi seçiyoruz? halkla ilişkiler ve reklamcılık daha geniş kapsamlı mı? teşekkür ediyorum.

 12. meslek lıs. coc. geliş. mezunuyum vakıf unıversıtesınde HALKLA ILISKILER okumayı düsünuyorum FAKAT emın degılım bıraz guvensızlık var sankı cok buyuk bı sorumluluk bu bolum. Bı sırkette halkla ılıskıler statusunde yer almak yapamayacagım bırsey gıbı gelıyo gozumde buyutuyorum halıyle neyle karsılasacagımı bılmedıgımden.. bu konuda yardımlarınızı beklıorum yada AÖF Okul Önc ogretmen. 4 yıllık okusammı ÖRGÜN bı ınsanla aynı dıplomayı alcam sonucta! hangısı ıyı benım ıcın??

 13. fatoş kendi bölümünün lisans yada önlisans programı yok mu? varsa onları niye okumuyorsun.eğer farklı bir bölümde lisans yada önlisans bölümünde başladığın anda herşeye sıfırdan başlayacaksın,ki şu anda bir mesleki eğitimin mevcut ve bu aldığın mesleki eğitimden dolayı sınavda puanın kırılcak,her ne kadar vakıf üni.tercih etsende. ama halkla ilişkilere meraklıysan,bence oku derim,hem okurken hem iş hayatında büyük zevk alırsın ama bunu benimle değil bence aile büyüklerinle konusmalısın.bakalım onların senin hakkında ki planları ne?
  tamam mı? cici ve güzel kal…

 14. ben bu sene gireun halkla ilişkiler bölümüne yerleştim gidip gitmmem konuusnda tereddütlüyüm çünkü ön lisans acaba diyorum dgs de şansım olabilir mi yrdımcı olursanız çok sevinirim kafam gerçekten çok karışık

 15. iyi günler ben bu yıl selçuk üniversitesi halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünü kazandım konyada hayat yok gibi pek gezmedim ama olsun azimliyim çalışıp daha iyi bi üniversiteye geçiş yapacam çalışan işde bulur iş imkanıda gökhan ne demiş zoru basarırım imkansız zaman alır bence herşey kişinin kendi elinde kendini geliştiren elamanı zaten bulurlar merak etmeyin okuyon bi kapı açılır okumak güzel bir şey herkese saygılar…..

 16. abi şunu söyliyeyim mat1 yapın sözelci kardeslerim türkçe ögrt gidin ve sonucunu hiç düsünmeyin sonucta ne işiniz ilişki felan bunla tersssss

 17. slm ben hakla ilişkilerde okumaktayım acaba üniversite bitince meslek liselerinde sözleşmeli öğretmenlik yapabilirmiyim bu konuda bilginiz varmı

 18. ben 12. sınıf öğrencisiyim halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü istiyordum ama halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümüyle arasındaki farkı pek anlamadım yardımcı olursanız sevinirim ..
  bu meslekle ilgili yüksek lisans yaparsak iş bulma olanağımız artarmı ..
  ve halkla ilişkiler bölümü okursak üniverstede sadece ingilizce derslerimi var yoksa başka dil öğrenme imkanına sahip olabilirmiyiz..
  bn biraz asosyal bi insanım üniversitede kendimi geliştirmeye çelışsam halkla ilşkiler bölümünü başarabilirmiyim çünkü en çok bundan ve bu yüzden iş bulamamaktan korkuyorum…
  yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkr ederm.

 19. merhaba,halkla ilişkiler ve reklamcılık 4.sınıf öğrencisiyim.mezun olduktan sonra iletişim bilinleri liselerinde öğretmen olmak istiyorum medya okuryazarlığı gibi bana bilgi verirseniz sevinirim.

 20. merhaba benim sormak istediğim bu bölüm devlet üniversitelerinde halkla ilişkşler ve tanıtım diye geçerken vakıf ünivrsitelerinde halkla ilişkiler ve reklamcılık diye geçiyor.yukarıda bir arkadaşımız reklamcılık yazılan daha çok tercih ediliyor iş bulurken demiş biz napcaz ozaman vakıfa mı gidelim yani,iş olanağı daha mı yüksek olur?ayrıca arasındaki fark ne ki zaten?bir bilen varsa söylesin lütfen.

 21. @Özlem, Öğretmenlik konusunda pek bir bilgim olmamasına rağmen, böyle bir hakkımız var diye biliyorum, yaz döneminde yanımıza gelen stajyerle meslek lisesinde halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünde okuyorlardı, eee bir yandan düşününce bunlara kim ders veriyor?? Bence MEB üzerinden bir araştırma yapmakta fayda var…

  @Tuğba; Olay kamu kuruluşları ve özel firmalar arasındaki fark gibi, kamu kuruluşları tanıtım yapar, özel firmalar reklam yapar. Ben devlet ve özel üniversiteler arasındaki isim farkını da bununla bağlantılıyorum. Ama emin olabilirsin ki 3 aşağı 5 yukarı ders programları aynıdır. Halkla ilişkiler ve tanıtım okuyup kendini reklamda geliştirebilir, Reklamcılık okuyup iyi bir halkla ilişkilerci olabilirsin, bu tamamen senin kendini geliştirmene ve yönlendirmene bağlı…

 22. merhabalar
  açıkögretim le örgün arasında kı fark nedir? yanı işe girerken bu özellige bakılabılıyor mu? öncelik örgün ün diye bılıyorum ama yardımcı olursanız sevinirim erdal bey… şimdiden teşekkürler

 23. Arkadslar ben aöl lsesnde okuyorum ve bilndği gbi rahatlıkla öğretmen olabilrm szce hlkla ilşliler ve reklamcılık mı yok sa öğretmenlik mi?

 24. ben açık öğretime kaldım kaasızlığımdan:)halkla ilişkiler okumak istiyorum sizce doğrumu bana yardm edin 2 senedir 9. sınııfı atlatamadım son çağre bu sanırım görüşlerinizi bekliyorum

 25. abilerim ablalarım olarak yardımınızı bekliyorum akıl verin bana nolur halkla ilişkiler iyi mi? cevaplarınızı hemen bekliyorum.

 26. arkadaşlar halkla ilişkiler herkesin iyi güzel hoş dediği önü açık dediği geleceği parlak dediği bir meslek ama aslında böyle bişey yok.iletişim bölümü mezunları şu anda tonlarca dışarda boş boş geziyo herkesin en son çare olarak gördüğü şey ise kpss.benim anladığım artık herşey kpss bence tüm sınavları bırakıp kpssye çalışman en mantıklısı çünkü sonuçta donüp dolaşacağınız kpss olucaktır.çok söyleniyo yok kişi kendini geliştirirse yok yerinde durmazsa yok girişken olursa yok bilmem ne olursa bunları geçelim dostlar.eğer böyle hikayeler uydurursak o zaman halkla ilişkiler veya bir üni.de okumaya gerek yok zaten kendini geliştiren üniversireye ihtiycaç olmadan bi iş sahibi olur zaten :)diyeceğim odur ki dost acı söyler ben kaç senedir bu işlerle uğraşırım ha iyi yerlere gelenler yokmudur vardır mutlaka çok para kazananlar mesleğini severek yapanlarda vardır ama bu şans her zaman çok düşüktür yüzü gülenlerin arkasında yüzü gülemeyen binlerce insan beklemektedir siz hangisinden olursunuz Allaha kalır artık

 27. arkadaslar hepınıze mehaba.ben halkla ılıskler ve reklamcılık bolumu lısans mezunuyum.bu bolumu cok buyuk hayallerle okudum.2.65 not ortalamasıyla mezun oldum ıyı derecede ıngılızce bılıyorum ama hala ıssızım.bu bolumu tercıh edecek arkadaslar sakın bu bolumu okumayın.kpssde bolumuz adna bır kadro bıle yok.lutfenıs arama sıtelerınde bolumumuz adına arama yapın ıs olanakları ne kadar az goreceksınız.benım dustugum umıtsızlıge hıcbırınız dusmesın kesınlıkle tavsıye etmıyorum.hepınıze kolay gelsın 🙁

 28. arkadaslar bu meslegı yapmanın kndını gelıstırmeylede alakası yok ben ogrencıyken okul bunyesınde konferanslar duzenlemıs uluslar arası konferanslarda gorev almıs ve hocalrımdan dekanımız LEVENT KOKERDEN referans almıs bırı oarak ıs bulamıyorum.Yakın Dogu unıversıtesınden mezun oldum.suan ucretlı ıngılızce ogretmenlıgı yapıyorum ama ıs garantım yok atamalar yapıldı ve acıkta kaldım.bunları ıbretı alem olsun dıye yazıyorum.ıs ılanlarına bakarkn bu sıteyı buldum yorum yapmadan gecemedım.bızı bu hale getırenle utansın… malesef ıs bulamadım bolumumuzun kymetını bılen yok umarım olur :((

 29. mrb..ben ünwe hazırlanıorm ege ünw halkla ilişkiler istiorm fakat ts 1 den alıyor we puanı çok yüksek bu yüzden 2 yıllık yazmayı düşünüyorum..ayrıca dil eğitimide almayı düşünüyorum ing ve rusca eğitimi..bu şartlarda iş bulabilirmiyim..?

 30. merhabalar halkla ailişkiler ve tanıtım bölümünün lisans memuriyet atamaları hakkında bilginiz var mı?

 31. Bende Bu sene Önlisansa Kaldım mecbur Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü – Size şöle bir soru sorcam CV me şimdiden başlamak istiyorum ve Lise den Kalma HIZLI okuma – Bilgisayar Kullanım Sertifikalarım var. üni başlar başlamazda ingilizce kursuyla Kendimi geliştirerek Yanına Birde fotoğraf sertifikası yapmak istiyorm . Bunlar CV’mde bulunmasi bana ne Gibi Avantajlar saglar ? Cevabınızı 4 Gözle Bekleyeceğim.

 32. merhaba.ben birkaç şey öğrenmek istiyorum.bu sene ösym ye iyice uyuz oldum.neyse önlisans halkla ilişkiler kazandım ve tereddütteyim okusam mı? diye.acaba bir yndan halkla ilikileri okuyup diğer yandan aöf’den bölüm seçip okusam ikisini götürsem kendime güveniyorum ama çok kararsızım. lütfen yardım edin kafam çoooook karışık :(((((( ayrıca diploma farkı oluyor mu yani aöf diploması mı yoksa okuduğum üniversitenin diploması mı lütfen geniş bi biçimde bilgi lütfn :.((((((((((8

 33. MERHABA BU YIL ANADOLU UNI. DE 2 YILLIK HALKLA İLŞKİLER VE TANITIM BOLUMUNE BASLAYACAGIM ATATURK ÜNİ.DE 4 YILLIK HALKLA ILISKILER VE TANITIM BOLUMU YER ALIYOR 2.TERCIHLERDE KARAR DEGISTIRIP ATATURK UNI.TERCIH ETMEM DOGRU OLUR MU ??

 34. ıyı gunler ben halkla ılıskıler ve tanıtım acık ögretım 4 yıllık okuyorum ve ılk senem ve herkes ıs bulma konusunda sıkıntılı bu bölum ıcın hülya hanımın yazdıklarıda etkılerı benı bırakmayı dusunuyorum yardımcı olurmusunuz

 35. ben 2 yıllık turizm ve otel işletmeciliği okuyorum ayrıca açıköğretim halkla ilişkiler ve tanıtım okuyorum ama 4 yıllık okusaydım daha az ders çalışırdım çünkü bazı insanların kafasına 4 yıllık daha mükemmelmiş gibi geliyor ama bilmiyorlarki 4 yıılık turizm okuyan 1 yıl boyunca 12 ders ders görürken ben 1 yılda 24 tane ders gördüm tek farkımız o 4 yıllık ben 2 yııllığım böyle bir ayırım yapılmasına çok sinir oluyorum.turizm bölümünde 4 yıllıkta okusam aynı işi bulucağım kesin olduğu için halkla ilişkiler bölümünü okumak istedim ayrıca ama ne kadar iş imkanı olur onu sormak istiyorum

 36. ben 2 yıllık turizm ve otel işletmeciliği okuyorum ayrıca açıköğretim halkla ilişkiler ve tanıtım okuyorum ama 4 yıllık okusaydım daha az ders çalışırdım çünkü bazı insanların kafasına 4 yıllık daha mükemmelmiş gibi geliyor ama bilmiyorlarki 4 yıılık turizm okuyan 1 yıl boyunca 12 ders ders görürken ben 1 yılda 24 tane ders gördüm tek farkımız o 4 yıllık ben 2 yııllığım böyle bir ayırım yapılmasına çok sinir oluyorum.turizm bölümünde 4 yıllıkta okusam aynı işi bulucağım kesin olduğu için halkla ilişkiler bölümünü okumak istedim ayrıca ama ne kadar iş imkanı olur onu sormak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 37. Ya arkadaşlar benim kafam karıştı biraz…bu biraz çevresel etmenlerle de alakalı. Şimdi ideal olanı Reklamcılık mı, tanıtım mı? Bunu bir açıklarsanız sevinirim. içim içimi kemiriyor sınava sıkı çalıştım.

 38. benim kocaeli siyasal tutuyor egede halkla ilişkiler ve tanıtım karsız kaldım sizce hangisini tercih etmeliyim

 39. Arel üniversitesi halkla ilişkiler ve reklamcılık tam burslu tutuyor fakat özel üniversiteye güvenemiyorum. Devlet üniversitelerindede halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü tutuyor. İletişim fakültesi bölümlerinin arasında fark olmadığını iş imkanının hepsinde aynı olduğunu ve örneğin gazetecilik bitirip halkla ilişkiler yapabilindiğini söylüyorlar. Ne yapmam gerekiyor?

 40. @Ceren direkt olarak bana soruyorsan ben olsam siyasal bilgiler yazardım ama sonrasında ne yapacaksın bunu iyi düşün, iyi planla. iletişim siyasala göre çalışma alanı çok daha geniş bir sektör. Ki Ege İletişim ve özellikle halkla ilişkiler bölümü çok iyi ve bence eğer gurbete gideceksen İzmir, Kocaeliye göre çok daha iyi.

  @Setenay; Ben de bir vakıf üniversitesi mezunuyum. O yüzden bu savına inanmıyorum ve bunun aksini kanıtlamış başarılarım var. Ki tam burslu tutuyorsa bence yazmalısın. Eeee diğer soruna bakarsak ben de halkla ilişkiler mezunu olarak gazetecilik yapabilirim, köşe yazarlığı yapabilirim ki, gazetelerde köşe yazarlığı yapan adamların yüzde kaçı gazetecilik mezunu ona bir bakmak lazım. Aklına gelen ilk 10 gazetecinin biografisini hemencik okuyabilirsin. Halkla ilişkiler gazeteciliğe göre daha geniş bir çalışma alanına sahip.

 41. ben aöl son sınıf ögrencisiyim mezun olunca aöf halkla ilişkiler bölümünü okumak istiyorum bitirince örgün eğitimle farkı varmı iş bulmakta zorlanırmıyım bide reklamcılık konusunda nasıl kendimi geliştirebilirim? 2 yıllık halkla ilişkiler bitirip sonramı yönlenmeliyim?

 42. İyi günler Erdal hoca değil de Erdal abi 🙂
  Ben de 12.sınıf öğrencisiyim ve Halkla İlişkiler ve tanıtım bölümüne çok fazla merakım ve ilgim var fakat çevremdekilerin dedikleri bunu bastıracak derecede . İş imkanları nedir şu anda yaygın ama gelecekte de yaygın olacak bir meslek mi sizce yani siz memnun musunuz . Bana bu konuda destek olursanız çok sevinirim çünkü iş imkânları konusunda kafam oldukça karışık 🙂

 43. Ya da sizce psikoloji ve rehberlik danışmanlık mı yoksa halkla ilişkiler ve tanıtım mı 🙂

 44. Ben iki yıllık Halkla ilişkiler okumak istiyorum ama 2yıldan sonra psikoloji bölümüne geçiş yapabilirmiyim psikolog olabılırmıyım lütfen cevap yazın

 45. Erdal hocam merhaba ben vakıf üniversitesinde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum pedagojik formasyon derslerini almak istiyorum ama nerden nasıl alacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler…

 46. Ben uludag universitesı tekstil teklonoji mezunuyum.IKİ YILLIK OKUDUM .Ve suan uzerıne acıktan tamamlamak istiyorum .3-4 e tamamlama hakkımız varmıs fakat işletmemı yoksa halk ve ilşkilerınmı benım bolumume daha yaralı olucağı konusunda kafam karışık .fabrıkada ın kaynaklrı gıbı bı bolumde calısmak istıyorm reklamcılk yapmak ismemiyorum bu yuzden kafam karıstı

 47. @erdal bey nacizane fıkrınızı almak ıstıyorum önlisans halkla ilişkiler ve tanıtım okuyorum son sınıfım kendıni geliştirme demıssınız yorumlarda bir önlisansa katkı sağlayacak belge vs neler olabılır acaba çok bir bilgim yok bölümle iş olanaklarıyla alakalı kısa bır bılgılendırme yaparsanız sevınırım 😇☺️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial