Ahmet Enes ile ‘sıradan’ bir röportaj…

Evet arkadaşlar; nasılsınız bakalım?

Benim uzun süredir bir planım vardı, ama olur ya da olmaz diye düşünmelerdeydim. Ama nasipte varmış demek ki sonunda oldu. Benim çevremde olan birçok kişi sayemde Radyo7’nin genç ve yakışıklı programcılarından olan Ahmet Enes’i ve Ahmet Enes’in sunduğu ‘ Ahmet Enes’le sıradan’ adlı programı tanıdı. Ahmet  ile benim diyalogum 2000 yılında aynı sitede oturmaya başlamamızla başladı, ilk başlarda belki birbirimizi sevmiyorduk ama 🙂 daha sonra benimde gitarla uğraşmamla birlikte muhabbetimiz arttı ve bugünlere kadar geldi. Ve geçtiğimiz günlerde Ahmet Enes’e kendi adıma www.erdalerdogdu.com adlı bir blog açtığımı ve bu blog için onunla küçük bir röportaj yapmak istediğimi söyledim sağ olsun o’da beni kırmadı…

Şimdi    röportajımıza geçelim;

·        Ahmet Enes ne zaman müzik ile ilgilenmeye başladı?
Erdalcım ; kendimi bildim bileli müzikle iç içeyim. Küçük yaşta aile meclislerinde türküler söyleyerek başlayan ve daha sonraları ortaokulda müzik öğretmenimin beni assolist seçmesi ile devam eden bir süreç bu. Yine aynı dönemde saz ile tanıştım. Ancak bu tanışıklık çok uzun sürmedi. Lisenin sonlarına doğru daha sonraları ‘sen bensin – ben senim’ diye nitelendireceğim gitarı öğrenmeye başladım ve o günden bugüne gitar çalıp kendi bestelerimi yapıyorum.

 ·        Ahmet Enes’e müzikal anlamda gelmek istediği nokta hakkında bir soru sorsam acaba bana nasıl cevap verir?

Çok klasik bir cevap olacak belki ama müzik alanında dünyada ismi anıldığında insanların aklına gelen ilk üç isimden biri olmak istiyorum. Bu yalnızca hayal ama kaliteli şeyler yaptıktan sonra ve peşinden koşulduğu sürece olmaması için bir engel yok.

·        Ahmet Abi ben senin çok güzel bestelerin olduğunu biliyorum bunların bazılarını canlı dinleme şansım oldu. Ve beste yapmanın gerçekten çok zor olduğunu da biliyorum. Acaba sen hangi duygular içinde besteler yapmaktasın, klasik bir tabir olacak  belki ama nelerden ilham alıyorsun?

Öncelikle şunu belirtmek isterim; ben bestelerimde müziğin ve sözün kendime ait olmasından yanayım. Zira sanat kişinin aynasıdır. Ortaya bir beste çıkacağı  zaman o zaten kendini belli eder. Ben sadece elime gitarımı alırım ve her şeyi akışına bırakırım.

·        Şu ana kadar kendi yazdığın bestelediğin kaç eser var?

Henüz noter onayı olmayan eserleri de dahil edersek yaklaşık 150-200 tane diyebilirim. Ama bunların içinde içime sinenler 30-40’ı geçmez.

·        Peki Ahmet Enes’e göre edebi şiir yazmak ile şarkı sözü yazmak arasındaki farkı sorsam?     (bu arada arkadaşlar Ahmet Enes’in birçok şiir sitesinde gerçekten çok güzel şiirleri var, bence muhakkak okumalısınız..)

Aslında teorik olarak ikisinin de çıkış noktası aynı: İnsanın içindeki hislerini dışarıya vurması. Bu şiirle de olur, şarkıyla da, el sanatıyla da, resimle de.. Önemli olan hangisini yapmak istediğiniz ve hangisinde yetenekli olduğunuz. Eskiden çok şiir yazardım, şimdi ise içimden şiir yazmak gelmiyor. Sadece şarkı yapıyorum. Yazdığım şarkı sözleri zaten şiirimsi, hatta çok uzun olduğunu söyleyenler var

·        Ahmet Enes’in Türk müzik piyasasında kendine örnek aldığı ya da birlikte çalışmak istediği isimler kimler acaba?

Türk müzik piyasasında “ille de olsun” diyebileceğim bir isim yok çalışmak istediğim. Zaten herkes kendi eserini koyuyor ortaya. Ben de öyle.. Ve yine aynı şekilde örnek aldığım bir isim de yok.
Sadece üzerinde yoğunlaştığım, çözümlediğim ve sindirdiğim isimler, sanatçılar ve eserleri var. Ama “bir gün kimle ve nasıl düet yapmak isterdin?” diye sorarsan, “Kendi şarkıma Cheb MAMİ ile düet yapmak isterim” derdim.
·        Bildiğimiz üzere radyoculukla iç içesin, radyoculukla nasıl tanıştın?

Yine kendimi bildim bileli bir fiil radyoculukla iç içe büyüdüm. Ama vitrine çıkıp program yapmaya başlayalı yaklaşık 3.5 yıl oldu. Ama radyoculuğun bana göre bir meslek olmadığı kanısındayım. Ya da sevmiyorum da denebilir. Radyo gizlidir çünkü. Gizli kalmak ise son isteğim…Ama yine de en azından sesim duyulabiliyor değil mi?

 ·        Arkadaşlar Ahmet Enes’i;

Cuma ve Cumartesi geceleri 24.00’dan,Pazar gecesi ise 22.00’dan sonra Radyo 7’dePerşembe hariç her gün 17.00–20.00 saatleri arasında da 91.8 frekansından İstanbul’un Sesi’nde dinleyebilirsiniz.

Ve Ahmet Enes’e Radyo 7 üzerinden  ahmetenes@radyo7.com mail adresi ile ulaşabilirsiniz.

·        Son bir söz olarak bu röportajı okuyacak arkadaşlara ve hayranlarına neler demek istersin?

Çok uzun ya da çok kısa konuşabilirim ama ben inanıyorum ki ne desem boş. Herkes kendi tecrübesiyle ayakta durur hayatta. O halde yaratıcının sözüyle diyelim ki: “Yaşadığınız dünya hayatı yalnızca bir oyun ve oyalanmadan ibarettir.” O halde ben de diyorum ki: Güzel kalsın her şey ve herkes!

Sevgili Ahmet Enes beni kırmadığın için teşekkür ederim.

 

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Ahmet Enes ile ‘sıradan’ bir röportaj…” için 162 yorum

 1. kızlar ayıp ya biraz haddinizi bilin lütfen.bunlar nasıl cümleler böyle.terbiye nereye gitti????

 2. helga sende olur olmaz şeyler atıp bulandırma ortalığı.magazin programlarının sulu muhabbetlerine dönmüş.

 3. iyi geceler
  Pazar akşamı ismimle ilgili bir yazı göndermiştim. bazı kelimeleri okurken değiştirdinz. sanırım uygun değildi.
  Üniversite de iken bilgisayar bölümünde okuyan arkdş web sitesine yazmış. Bende orada gördüm. inşallah sizi zor durumda bırakmamışımdır. Hakkınızı helal edin olur mu?

 4. merhabalar …burada yazılı olan bütün yorumları okudum. senin için söylenilmesi gereken herşey söylenmiş bendende bir temenni … hani olurya insanlar hayatında keşkelerden çok iyikiler görmek ister …ahmet enes hiç keşkelerin olmasın … sen mükemmel bir insansın …. sevgilerle LeyLa…

 5. yaraları tuzla acıyla sardım ben diye bir şarkı dinledim tüm net i altüst ettim ama buladım o şarkı süper di. neden bulamadığımıda bilemiyorum ama ben o şarkıyı istiyorum çok güzeldi……..

 6. S.a. Hale’cim bu şarkı Ahmet Enes’in çocukluk şarkısı ve bu sayfada var canım o şarkı,istersen youtube den de dinleyebilirsin,hayırlı akşamlar…

 7. Ahmet Enes abim senin adında sesinde kalbinde çok güzel.Allah nazarlardan saklasın.seni ve kahraman abimi çok seviyorum.onun şiirleri senin şarkıların bana huzur veriyor.yolun her daim açık olsun abim.

 8. Ahmet enesin bu son zamanlardaki programları sitem dolu geçiyor değil mi? şarkı yazdığı birisinden bahsetti.belliki yazılan kişinin umrunda değil bu durum ama bunu programında söylemesi garip oldu. umrarım kız bu halini ti ye almıyordur.enes haketmiyor bunları çünkü.eğer okursa bu yazdığımı,lütfen sen yoluna devam et.ne kadar sevsende,sevilen haketmiyorsa,sana nasip olan kişi de sevip sevileceğin, onda değer bulacağın biri olacağını unutma.(yaşanarak tesbit edilmiştir):)haddim olmayarakbişeyler yazdım buraya.seni seviyoruz.başarılarının devamını dilerim.

 9. ahmet abinin ciddi bir beraberliği var hayranları azalmasın diye söylemiyor kızlar

 10. sanmıyorum elif. ciddi bir beraberlikte yaşanılası sözler değil bunlar. yani yasanan bir beraberlik yok gibi ortada.eninde sonunda olacak tabi ki hayırlısı herkesin hakkında..

 11. BAYANLAR… SAKİN OLUN,NE OLUYOR BURADA?

  HERKESİN ÖZELİ KENDİNE.TELAŞA VERMEYİN ORTALIĞI ALLAHH ALLAHHH ! ! !

  KİMSE KİMSENİN ÖZELİ İLE YORUM YAPMASZA GÜZEL OLUR.YAKIŞMIYOR. ELİF SEN DE BELLİ BELİRSİZ ŞEYLERİ YAZMA KARDEŞİM. SONRA İŞ ÇIĞRINDAN ÇIKIYOR.YAZILANLARI OKUDUM DA BAYANLIĞIMDAN UTANDIM.NASIL BİR HEMCİNSLİK BUUU????? AYIP AYIP.

 12. tsk éDérim 🙂 énéS aßiimm sén ßitanésin séni séviyoruM!!!

 13. héhé kısLarr onu üzénn karsıma cıksın béé! o mükémméL bi insan üzüLécék oLan o DiiL éqéR dédiqiniz qißi ßi$é waRsaa o karsısınDakii üzüLsün!

 14. seni severek dinliyoruz canım ses tonuna bayılıyorum ya insana huzur veriyo allaha emanetol canım seni seviyorum MERVE

 15. ahmet eness çok tatlısın ya bugün okulca geldik oraya gördüm senii süpersin şarkılarda güseldii:d

 16. AHMET ENES SENDEN TÜM HAYRANLARIN ADINA BİR RİCAM VAR MUHTEMELEN BİR ALBUM YAPACAKSIN YAP ARKANDAYIZ AMA LUTFEN LUTFEN SAKIN DEĞİŞME OLUR MU ÖYLE SAÇMA SAPAN İNSANLARLA KLİP FALAN ÇEKİP HEM RABBİM HEM DE BİZİM NEZDİMİZDE DEĞERİN DÜŞMESİN .
  BİR DOST TAVSİYESİYDİ
  BEN LAVİNYA

 17. merabalar nasılsın umarım okursun seni çok seviyorum şarkıların çok güzel bi albüm yapsan keşke nolurr öptüm allaha emanet ol

 18. Bu dünya hayatı,bizim gözümüzü boyayan bizim herşey sandığımız,ama aslında hiçbir değeri olmayan bu dünya hayatı yalnızca bir oyun ve oyalanmadan ibaret,o yüzden canlarımızı sıkmayalım olur mu??? :):):)

 19. slm enes programını yeni yeni dinliyorum gerçekten abartmıyorum muhteşemsin harika bir sesin ve harika bir yorumun var resminide gördüm çokta yakışıklısın allah herşeyinle özel yaratmış seni. öpüyorum kendine çok iyi bak

 20. ERDAL BEY VE ARKADAŞLAR bir sorum var size

  AHMET ENES BEY SÖZLENDİ VEYA NİŞANLANDIMI ACABA??? BİLEN VARSA SÖYLESİN LÜTFEN.

 21. valla Pınarcım benim haberim yok,ama sözlendi ve nişanlandıysa ve bundan beni haberdar etmediyse , silerim ahmet enesle ilgili herşeyi.

  benim bu konu hakkında bilgim yok..

 22. bilmiyorum bende:) fcbk da bir resminin altında yapılan yorumlarda öyle konu olmuş.kuzenim söyledi.bende merak etmiştim:) samimiyet derecenizi bilmiyorum sanırım böyle birşey olsa kesin haberin olacak:))) tepkinden bu anlaşılıyor.

 23. arkadaşlar nasılsınız?

  Bir müddet ahmet enesle bir buluşma,tanışma günü planladığımızı sizlerle paylaşmıtık. Bugün de ahmet enesle bu konuyu konusma fırsatım oldu.

  Eğer sizler içinde uygun olursa 17 ağustos pazar günü saat 13:00 ile 15:00 arasında bir buluşma saati belirledik. Bunun haricinde direk mekan yok….üsküdar, kadıköy başta olmak üzere ve geleceklerin sayısına göre bir mekan ayarlayacağız ve bulusmadan 3-4gün önce yine buradan bunu duyuracağız. Kesin gelirim diyenler gerek ahmet enes e gerek bana facebook üzerinden mesaj atarak isim yazdırabilirler…
  Saygı ve selamlarımızla

 24. ahmet abim seninle hemşeri olmak beni çok sevindirdi hep böyle güzel kal

 25. yorumları okudum ve ahmet enesin bi seveni olduğum için benimde bişeyler yazmam gerektiğini düşündüm.gerçi sölemek istediklerim yazılanlarla aynı.iyiki ahmet enesi tanımışım.her dinlediğimde birkez daha şükrediyorum.iyiki varsın ahmey enes.Allah yardımcın olsun..

 26. slm ahmet beyy gercekden cok ozel ve yuregı cok guzel ınsan..umuyorum tum yuregımle yolu acık olsun:))

 27. çok güsel bi sesi war.onu dinlemekden zewk alıyorum.ayrıca cokda hoş birisi.inş. allah istediğini dilediğini werir kendisine…

 28. ahmet enes harıkasın senınle bır arada parca seslendırmek ısterım gıtarının sesıne bayılıyorum

 29. ahmet radyo birsüreden beri dinleyemiyordum.şimdi oltudayım ahmet enes program yapmıyor

 30. AHMET ENES BAŞKA BİR RADYODAMI ÇALIŞIYOR BİRİ BANA BİLGİ VERSİN

 31. erdal abi ahmet abi nerde nasıl nezaman geri dönecek merak ediyoruz

 32. Ahmet Enes, 5-6 ay önce Amerika’ya gitti eğitimi için, o yüzden radyo yayını filan
  yapamıyor, eğer facebook a üyeyseniz, onun şu an nerede, ne yaptığını,
  onunla arkadaş olarak takip edebilirsiniz. Benim duyduğuma göre kısa bir süre sonra,
  albüm yapmak için Türkiye’ye geri dönecekmiş ama ne zaman olduğu konusunda pek bir bilgim yok.

 33. ahmet abi gitti yaa ne zamn dönck? bilen varsa solesn nolurr…muhteşm bi sesi var yaaaaa…ahmet abiyi özledm çk özledm :((…..yad ellere gitti..sevenlerini sensz bırkmaa

 34. slm herkese ahmet abi artık radyoda program yapmayacakmış ilgilenenlere duyurulur

 35. ya abimm ben senin şarkılarını şiir okuyuşunu cok seviyorum halekii SEVDİM parçana
  bayılıyırum, desem yeridir. ama bi türlü bulamıyorum .radyo 7 bu gün bizim okuldaydı.
  ercan abiye sordum seni …. ya özletme kendini, geri dön şu radyolara ya , ama neyse
  sen en iyisini bilirsin, ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN abim hayırlısını eylesin. ya senin
  kasedin fln yokmu ya ulaşa bilecegim neyse sözü fazla uzatmiyim kendine ii bak
  allah sana hayırlısı neyse onu nasib etsin ama bilki senin şarkılarını dinleyen bir
  gençlik var burda

 36. HARİKA MÜKEMMWEL DEMEK Bİ AZ BENCE SÜPERDİ……BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM

 37. ya BEN ahmet abinin şiirlerini merak ediyorum ama bi türlü bulamadım acaba o konuyu
  biras açarmısınız hangi sitede mesela. bu arada sevdim parçanı buldum abim. saolsun
  arkadaş indirebilmiş bütün gün sevdim ve hayırsızım besteni dinliyorum ve dahada
  bıkmadımmmmm : ))

 38. YaraLar ßeni ßu aŞk Parçası Çok Hoşuma qitti Ve Araştırmaya ßaşLadım Sizi.LinkLeri ßi Çok Arkadaşıma qönderdim Ve qüzeL sheyLer söyLediLer.Eqer iLerde ßi ALßümünüz oLursa ‘YaraLar ßeni ßu aŞk’ Parçasıda oLursa Sevinirim 🙂
  ßaşarıLar…

 39. Sevgili erdal senden bir ricam var ben Ahmet Enes adını bugün duydum bütün samimiyetimle yaklaşık 5 saattir parçalarını dinliyorum.Fakat;
  albümünü bulamadım indirmek yada satın almak herne olursa olsun buna ulaşmak istiyorum.
  Eğer mümkünse bana gönderebilirmisin.Mailime gönderirsen çok memnun kalırım.Bu arada röportaj için tebrik ederim senin sayende tanımış ve bilgi sahibi olmuş oldum.
  İyi çalışmalar sana.

 40. Sevgili erdal senden bir ricam var ben Ahmet Enes adını bugün duydum bütün samimiyetimle yaklaşık 5 saattir parçalarını dinliyorum.Fakat;
  albümünü bulamadım indirmek yada satın almak herne olursa olsun buna ulaşmak istiyorum.
  Eğer mümkünse bana gönderebilirmisin.Mailime gönderirsen çok memnun kalırım.Bu arada röportaj için tebrik ederim senin sayende tanımış ve bilgi sahbi olmuş oldum.
  İyi çalışmalar sana.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial