Grup Satın Alma Sistemleri ve Yerelleşme

Bundan 3-5 yıl öncesini ve e-ticaret internet satış sistemlerini düşündüğümde kişilerin zihinlerindeki güven sorununu çok iyi hatırlıyorum. Bundan ötesi değil satın alma işlemleri bankaların online işlemleri bile bize çok uzaktı. Bugün ise internetin hayatımızdaki birçok şeyi değiştirdiği gibi alış veriş alışkanlıklarımızın da değiştiğini görüyorum. İzmir’deki E-Tohum toplantısında bazı grup satın alma sitelerinin yöneticilerini dinleme fırsatı bulmuştum. 2010’nun ortalarına doğru karşımıza çıkan yaşadığımız şu günlerde ise sayıları yüzlere ulaşan fırsat/indirim siteleri bizim internetten alış veriş kültürümüzü değiştirmiş durumda. Bunda da en önemli etken tabi ki son kullanıcıya sağladıkları %50’yi geçen indirim oranlarıdır.

Buna artı olarak sistemler sadece potansiyel müşterilere indirim imkanı sunmanın ötesinde firmalara da büyük imkanlar sunuyor; öncelikle artık birçoğunun yüz binlere varan üyeleri bulunmakta, e-mailing marketing e benzetebileceğimiz mailing sistemleri ile firma adınızın on binlere ulaşma imkanı, potansiyel yeni müşteri kazanma imkanı, sıcak satış yapabilme imkanı, sezon dışında satış yapabilme imkanı, anlaşmalı oldukları medya kanallarında haber ya da ilan çıkarttırma imkanları vb bunların başında geliyor.

Belli başlı büyük sistemler birçok ilde günlük fırsatlar ile kullanıcıların karşısına çıkarken, pazarlar birbirinden ister istemez ayrılıyor gibi yani kimi site belli başlı 3-5 başlıkta mesela yiyecek, güzellik-bakım vb satış yaparken bazıları sadece tek bir başlık altında satış yapıyor mesela sadece turizm. Ama ben bu sistemlerin ilerisini nacizane ‘yerelleşmede’  görüyorum. Büyük firmaların bazı illere sunduğu imkan o illerdeki girişimcilere de ilham kaynağı olmuş olmalı ki sadece tek bir ile fırsat sunan sistemlerle karşılaşmaya başladık. Bunlardan bir tanesi de benim yaşadığım şehir olan İzmir’e has ve sadece İzmirlilere çeşitli fırsatlar sunan bir sistem olan Firsat35.com . İzmir gibi bir şehirde nasıl olurda iş yapılır bilmiyorum ama onlar için kendimce bazı fikirlerim var. Mesela öyle fazla elit takılmadan özellikle Bornova ve Buca’daki üniversite öğrencilerini hedefleyen fırsatlar sunmaları mesela uygun fiyata Güzelbahçe’de balık, Çiçekliköy’de kahvaltı ya da daha yakın olan iyi mekanlarda uygun fırsatlar sunmaları (mesela Alins’te Fajita 🙂 onlar için faydalı olacaktır. Çünkü ben bu işlerin ağızdan ağza kulaktan kulağa yayılarak daha da güçlenebileceğine, buna artı olarak kıyıda köşede kalmış ama çok iyi işler çıkartan, lezzetli yemekleri olan mekanların da İzmir içinde daha geniş kitlelere ulaşmasında onlara görevler düştüğüne/düşeceğine inanıyorum. Ne diyelim efendim, umarım burayı okurlar da bu yazdıklarımı görürler ve en az ulusal olarak hizmet veren firmalar kadar yerelde başarıya ulaşırlar.

Ki unutmadan söylemeliyim ki benim gibi müşteriler için sadece indirim sunmak yeterli olmayabilir. STK lara da destek vermek önemli. Geçtiğimiz günlerde Şehir Fırsatı benim gönüllüsü olduğum Ege Orman Vakfı ile ilgili %1 indirimle bir fırsat geçmişti ve onu gördüğümde mutlu olmuştum. Aynı şekilde Fırsat35.com da hizemete girdiği ilk günlerden itibaren Ege Orman Vakfı ile birlikte sosyal sorumluluk projelerine başlamış ve geçtiğimiz günlerde ilk ormanını bile oluşturmuş. Ne diyeyim böyle hareketleri diğer sitelerden de beklememek elde değil.

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Grup Satın Alma Sistemleri ve Yerelleşme” için bir yorum

  1. Daha önce gurup satınalma işiyle ilgili olarak bir ileti açmıştım ama bulamıyorum şimdi. O zaman yerel çalışan firsatçıların çok başarılı olacağına inanmadığımı söylemiştim çünkü bu işi kurarken ihtiyaç duyulacak altyapı ciddi anlamda meşakkatli. İzmir nispeten iyi bir konumda ama birçok il için aynı şeyi düşünmüyorum. Örneğin Isparta’da sadece Ispartaya yönelik fırsatlar sunan bir yapı ya da Denizli, Aydın. Belki kelimelere dökmek zor ama ne demek istediğm anlaşılmıştır. İzmir gibi bir yerde insanları fırsat peşinde koşarken görmek biraz zor. Bu nedenle yaşam tarzına uygun fırsatların seçilmesi ve söylediğin gibi öğrenciye yönelik fırsatların fazlaca yer alması hareketlilik sağlayabilir. Bir de ben gurup satınalma demiyorum özellikle çünkü format artık gurup olarak alınan ürünün sağladığı faydadan çok sunulan indirimin gurup tarafından alınması şekline kaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial