Gazetelerin Sosyal Medya Tirajları

Sabah gazetelerin Aralık ayı aylık tirajlarını incelerken aklıma bir soru takıldı. Acaba gazetelerin sosyal medya tirajları ne durumdaydı. Çünkü satış tirajları hakkında her zaman bir çok söylenti konuşulur, hani şu gazetelerinin kimilerinin bedava dağıtıldığı kimilerinin ise çeşitli satış organlarınca satışının yapılmak istenmemesi gibi, bunlar kimi zaman gerçektir kimi zaman ise asparagas.  Peki ya gazetelerin online taraftaki okunma, takip edilme, paylaşılma oranları nasıl? Çünkü; kendime baktığımda öğrencilik yıllarımın başlarında her gün 3 gazete alırken (zaman, radikal, -taraf,sabah,hürriyet,milliyet/1- ) son 2 yıl içerinde her sabah 10-12 gazeteyi hızlıca göz atıyorum sadece istediğim ya da gezinirken ilgimi çeken yeleri okuyordum, okumaktan öte bunu paylaşıyorum.

 

Aylık Çoğul Ziyaretçi Sayısına Göre

 1. Hürriyet Gazetesi       78 M.
 2. Milliyet Gazetesi         73 M.
 3. Gazete Vatan             43 M.
 4. Haber Türk Gazetesi   35 M.
 5. Sabah Gazetesi          25 M.
 6. Fanatik Gazetesi         16 M.
 7. Posta Gazetesi           7.8 M.
 8. Zaman Gazetesi         6.3 M.
 9. Radikal Gazetesi         6.3 M.
 10. Akşam Gazetesi          5.2 M.

İlk gördüğünüz  görselde gazete satış tirajları ortalama olarak günlük ortalamaları vermekte. Yukarda gördüğünüz rakamlar ise aynı gazetelerin web sitelerine gelen aylık çoğul ziyaretçi sayılarını. Tabi arama motorları üzerine yapılan uygulamalar bu rakamlarda büyük etkisi vardır. Bunun ötesinde video kanalları, ünlülerin fotoğraf albümleri gibi basımı yapılan gazetelere konulamayan içerikler bu total ziyaretçi rakamlarında etkili. Yani hurriyet.com’a gelen 78 milyon kişinin hepsi Hürriyet Gazetesini ya da oradaki değerli yazarların günlük makalelerini okumak için gelmiyor. Ama yazarlar için bir arşiv niteliği taşıması, yazılar, yazarlar içerisinde arama imkanları sunması, ücretsiz oluşu, yorum yapılabiliyor olması gibi özellikler gazetelerin web sitelerinin ziyaret edilmesini gidip gazeteyi almaktan daha cazip kılıyor. Bu da gazetelerin basım-satım konusunda zor durumda bırakıp internete yatırım yapmaya, bu kanalı güçlendirmeye yönlendiriyor. Mesela bu doğrultuda geçtiğimiz dönemde katıldığım bir söyleşi de Radikal Gazetesi’nin gelecek zaman içerisinde basıma son verip, sadece online ve ipad gazetesi olarak hayatına devam edeceğini duymuştum. Bu konuda siz neler söylersiniz, gelecek nelere gebe?

Gazeteler Facebook Takipçilerine Göre Sıralama

 1. Milliyet Gazetesi 268.807 Kişi – 7.546 Etkileşim
 2. Zaman Gazetesi 178.806 Kişi – 2.797 Etkileşim
 3. Haber Türk Gazetesi 158.860 Kişi –  7.676 Etkileşim
 4. Fanatik Gazetesi 135.144 Kişi – 2.311 Etkileşim
 5. Gazete Vatan 123.763 Kişi – 3.011 Etkileşim
 6. Hürriyet Gazetesi 113.699 Kişi – 6.379 Etkileşim
 7. Sabah Gazetesi 96,269 Kişi – 6.184 Etkileşim
 8. Radikal Gazetesi 72,658 Kişi – 5.081 Etkileşim
 9. Fotomaç Gazetesi 51,591 Kişi – 1.365 Etkileşim
 10. Sözcü Gazetesi 51.473 Kişi  – 723 Etkileşim

Buradan çıkarılacak sonuç kesinlikle sayfa takipçi sayılarının büyüklüğünden öte o sayfalarda etkileşime giren insanların sayısının oransal olarak fazla olmasıdır. Yani; 72.678 kişilik Radikal Gazetesi sayfası 268.807 kişilik Milliyet Gazetesi sayfasından çok daha değerlidir. Çünkü birinde yaklaşık %3’lük bir etkileşim diğerinde ise yaklaşık %8’lik bir etkileşim var. Siz facebook’tan hangi gazeteleri neden takip ediyorsunuz? Sevdiğiniz için mi, facebook önünüzde açıkken anlık haberlerini takip etmek için mi ya da çok farklı bir düşünce olarak statü ve gizli mesaj sembolü olduğu için mi?

 

 

 • Gazeteler Twitter Takipçilerine Göre Sıralama
 1. Haber Türk Gazetesi 251,569 Kişi
 2. Radikal Gazetesi 72,571 Kişi
 3. Taraf Online 36.422 Kişi
 4. Sabah Gazetesi 30.611 Kişi
 5. Zaman Gazetesi 19.356 Kişi
 6. Star Gazetesi 9.327 Kişi
 7. Posta Gazetesi 8.746 Kişi
 8. Bugün Gazetesi 4.269 Kişi
 9. Akşam Gazetesi 3.846 Kişi
 10. Fanatik Gazetesi 3.114 Kişi

Twitter takipçi sayıları ise bize farklı bilgiler verebilir. Burada gazetelerin hedef kitle özelliklerine değinmek gerekebilir. Sosyal medyayı bilen kişiler Twitter kullanıcılarının farklı özellikler taşıdığını bilirler. Onu da söyle bir cümleyle açıklarlar; ‘Facebook’ta özenenler, Twitter’da ise özenilenler vardır’. O yüzden ana akım gazeteler için ben kendi adıma Twitter takipçi sayılarının daha önemli olduğu kanısındayım. Birde Radikal Gazetesine dikkat ederseniz hem twitter hem de facebook’ta ne kadar eşit sayıda hedef kitleye hitap ettiğini görürsünüz. Bu gazete okurlarının kullandıkları ağlarda gazetelerine ne ölçüde değer verdikleriyle de eş anlamda.

Alexa Sıralamasına Göre (Türkiye Sıralaması)

 1. Milliyet Gazetesi            7.
 2. Hürriyet Gazetesi           8.
 3. Haber Türk Gazetesi      12.
 4. Sabah Gazetesi             17.
 5. Gazete Vatan                29.
 6. Haber Türk Spor           55.
 7. Fotomaç Gazetesi          67.
 8. Zaman Gazetesi            76.
 9. Posta Gazetesi               81.
 10. Radikal Gazetesi            89.

Alexa sıralaması ise gazetelerin ziyaretçi sayıları ve popülerlikleri ile bağlantı olarak Türkiye’den ulaşılabilen tüm siteler içindeki yerini veriyor.  Burada beni hem şaşırtıp hem mutlu eden konu ilk 100’de 10 tane gazetenin ismime ulaşabilmiş olmam. Çünkü emin olun ilk 100’de birçok gazetenin önünde farklı içerikli hatta illegal içerikli siteler var. Bu da bize bir nebze de olsa halkımızın interneti ne amaçlı kullandığını  gösterebiliyor.

 Bu son grafiğimizde ise Hamza Şamlıoğlu ’ndan aldığım bilgiye göre. Gazetelerin internetteki magazinsel değerlerini görebiliyormuşuz. Magazinsel tabirimi mazur görün, bundan kastım gazetelerin içeriklerinin internet üzerindeki paylaşılma ve konuşulma oranları. Burada da Milliyet ve Hürriyet in aynı çoğul ziyaretçi sayılarında olduğu gibi bir üstünlüğünü görüyoruz.

On binlerle ya da yüz binlerle telaffuz edilen basım ve satım oranlarına karşın, milyonlarla ifade edilen okunma ya da gazeteyi çok kısa sürede milyonlarla etkileşime sokabilecek bir yayılım ve paylaşım hızı.

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Gazetelerin Sosyal Medya Tirajları” için 3 yorum

 1. 4 sorudan birinin cavabı ilki 2-0 beşiktaş kazanmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial