Ayşe Kulin – Veda

Esir şehirde bir konak diye bir açıklama yapmış yazar ve kitabı baştan sona o malum konağın içinde geçirmiş. Toplam 10- 12 arası kişi var kitap içerisinde ama ana olarak bence 2 tane başkahraman var. Konak son dönem Osmanlı nazırlarından Ahmet Reşat Bey’e ait. Konakta ailesi ve hizmetlileriyle birlikte yaşıyor. Son dönem Osmanlı devletinin yaşadığı zorluklar anlatılmış. Kitabın özeti yazamam açıkçası, ama 10. sayfada bir cümle var hoşuma gitti;

İşgalciler, elli beş parçadan oluşan donanmalarıyla,’baba, oğul, kutsal ruh’ diye alaya alınan uğursuz üçlünün yani ittihat ve terakki’nin liderleri Enver, Talat ve Cemal paşaların gizlice yurt dışına kaçışının dokuzuncu gününde gelmişlerdi İstanbul boğazına…. Ve bundan sonra anlatılan işgal günleri var kitapta.

Yukarda yazdım bence kitapta 2 tane baş kahraman var diye, bunlar Kemal (evin beyinin yeğeni – evin 2. beyi sayılır) – diğeri de  Mehpare evin güzel hizmetlisi 🙂 her bölümde o malum gerçekler. Evin beyi tarafından istekli olarak taciz edilen hizmetçi ve sonunda ortaya çıkan büyük aşk…

Neyse ben kitabı yaklaşık 4 günde okudum. Sizlere de tavsiye ederim, okunabilitesi olan bir kitap.

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Ayşe Kulin – Veda” için bir yorum

  1. AYSE KULIN IN YAZIM TARZI, SIKMADAN KENDINIZI BIRDEN COK ILERLEMIS SAYFALARDA BULMANIZ EN ONEMLI OZELLIGI. ADI AYLINI OKUDUGUMDA GERCEKTEN HAYATIM COK DEGISMISTI. AYNI AYLIN GIBI 27 YASINDA IKEN..
    VEDA KITABININ ANLATIMI OLAYLARI SIKMADAN VERISI, MASALSI GERCEKUSTU OLAYLAR OLMAYISI COK AMA COK GUZEL. FAKAT BOYLE GUZEL BIR KITAPTA BAZI OLAYLARIN ASIRI ACIK SEKILDE YER VERILMESI GEREKLI MI ACABA? BIZ ISTANBUL VE TARIHTE ILERLERKEN BIRDEN BIRE COK YAKISIKSIZ SAHNELERI COK ACIK SEKILDE ANLATMAK USLUBA UYMAMIS BENIM FIKRIMCE.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial