Toplu Taşıma Araçları (Özellikle Metro, Otobüs, Metrobüs, Vapur) Kullanan Arkadaşlarımın Dikkatine

sara kriziGeçtiğimiz Cuma akşamı eve dönüşte metrobüste karşılaştığım bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum.

Gayrettepe metrobüs istasyonundan Anadolu yakasına doğru gidilen tarafta, metrobüs beklerken elinde simit tablası olan bir genç yanıma yaklaştı ve Pendik’e gideceğini, hangi araca binmesi gerektiğini söyledi. Ben de yanaşan metrobüslerin hepsine binebileceğini, uzunçayırda inip metroya binmesi gerektiğini söyledim. Sonra ilk gelen metrobüse o en arka kapıdan ben de 3. Kapıdan bindim.
Arka kapıdaki alan dar olunca, elindeki simit tepsisi ile sığamadığını mırıldanarak 3. Kapıdaki boşluk alana geçmeye çalıştı ve tam yanımdaki direkten tutundu. Tipi biraz değişik, üstü başı çok pisti, hani normal simitçi olsa simit alınmayacak bir tip ama hava çok yağmurluydu belki ondan bu durumdadır dedim.

Köprüye yaklaşmışken biraz sendelemeye başladığını hepimiz fark etmiştik tam o anda çocuk yere yığıldı, yerden titremeye ve ağzından köpük gelmeye başladı. (aynı bir sara krizi gibi) Daha önce benzerini görmüştüm, bir an panikle doktor yok mu diye bağırdım ve ne mutlu ki bir doktor varmış, kimliğini gösterip çocukla ilgilendi, ağzını açtırdı, su verdi, yüzünü gözünü yıkadı. Ayıltıp, bir koltuğa oturttu.

Çocuğa bazı sorular sordu, sara kimliğin yanında mı (böyle bir kimlikle dolaşmak zorundalarmış), ilaçların yanında mı (ilaçları yanında olmak zorundaymış), çocuk paramız yok diye ağlayınca doktor sara hastalarına bakıyor dedi (bir çok ilaçlarını devlet karşılıyor ve tedavileri ücretsiz yapılıyormuş), çocuk böyle her şeye bahane bulunca doktor tamam sen iyileştin deyip başından ayrıldı, sonra çocuk simitlerim yere düştü ben onları nasıl satacağım diye ağlamaya başladı, başında 2-3 kişi bekliyordu, herkese acındırdı kendini, doktor oradan onun bir şeyi yok, iyi o, açılın başından da hava alsın deyince, sinirlenip bir anda yerinden fırladı ve doktorun üstüne ben numara mı yapıyorum, ben bu nimetleri yere atacak kadar şerefsiz miyim, durdurun metrobüsü ineceğim diye bağırmaya ve küfretmeye başladı, 5 dk önce kriz geçiren arkadaştan eser yoktu ve altunizade durağında hastaneye gideceğim ben deyip metrobüsün kapısını yumruklayarak indi.

Sonrasında doktor arkadaş, aslında çocuğun numara yaptığını, sara krizi geçiren birinin 5 dk sonra bu şekilde ayaklanamayacağını, muhakkak kimlik taşımak zorunda olduğunu, bu çocuğun ağzında başka bir madde olduğunu, amacının kendini acındırarak milletten para toplamak olduğunu söyledi. 5 dk içinde başında dikilen adamların birinden de para alıp öyle inmişti metrobüsten.

Ben nasıl korktuğumu ya da kardeşim al şu parayı simitlerini ben alıyorum dememek için kendimi nasıl tuttuğumu anlatamam.

Bu konuda sizleri de uyarmak istedim. Eğer bir yerlerde denk gelirseniz muhakkak dikkatli olun.

Her ne kadar ben yeni denk gelmiş olsam da konuyla ilgili internette bir çok paylaşım var.

Böyle durumlar maalesef bizim insanlığımızdan, duygularımızdan çalıyor.

Kime inanıp inanamayacağımızı, kime yardım edip edemeyeceğimizi,  kime nasıl davranacağımızı artık bilemez hale geliyoruz.

Ve böyle böyle en değerli insanı duygularımız yavaş yavaş ölüyor.

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Toplu Taşıma Araçları (Özellikle Metro, Otobüs, Metrobüs, Vapur) Kullanan Arkadaşlarımın Dikkatine” için bir yorum

  1. Valla film izler gibi okudum. Eskiden çoktu bu sara krizi numarası yapanlar ama artık kalmamıştır sanıyordum. Meğer devam ediyormuş. Sana da geçmiş olsun. Sahtekarlar her yerde, dikkat etmek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial