Sevgililer Gününe Özel Hediye!

Sosyal hayatımızın içinde bazı günlere diğerlerinden daha fazla önem yüklenilmiş ve insanlar o günlerde farklı davranışlar göstermeye başlamışlardır. Annemiz bizim için hergün önemlidir ama ona bir şeyler hediye etmek için anneler gününü bekleriz ya da bir insanın sevgilisi için özel bir şeyler yapması noktasında özel bir günü beklemesine ne gerek var anlam veremem aslında. Ama birçok yazımda diyorum ya, biz iletişimciler iyi büyücüleriz ve bu günlerin özelleşmesinde insanların kitleler halinde benzer davranışları göstermesinde ve böylesine bir satın alma çılgınlığı yaşanmasında bizlerin de parmak izleri var. 

n11 saatAslında bu yazıyı yazmadan önce aklımda, özel günlerin satın almaya etkileri ve yapılan pazarlama faaliyetleri vb. bir başlıkta yazı yazmak vardı. Ama internette e-ticaret sitelerini dolaşırken bir çok farklı sistemin, markanın farklı kampanyalar yaptığını gördüm. Bunlardan biri de geçmiş dönemde birlikte çalışma fırsatı bulduğum, n11.com’du. n11.com ‘un nereden nereye geldiğini, yaptığı iletişim faaliyetlerini ve başarılarını hem bilen hem de takip eden birisiyim. Bence gerçekten başarılı bir ekipler, güzel işlerin altına imza atıyorlar.

Sevgililer günü için de birçok kampanya yapmışlar.

Ama onlardan da biri dikkatimi çekti. Pierre Cardin’le birlikte bir marka işbirliğine gidip, sevgililer günü için özel tasarım ürün yapıp, satışa sunmuşlar. Pazarlama faliyetleri açısından marka işbirlikleri gerçekten önemlidir. Ama bu yapılan marka işbirlikleri kadar önemli olan noktalardan biri de, markayı takip eden hedef kitlelerine, müşterilerine onların özel olduğunu ve markadan alışveriş yaptıklarında sadece oraya özel nimetlerden yararlanabileceklerini hissettirmek gibi geliyor bana.

Yukarıda paylaştığım görselde bunu görebileceğiniz iki ana başlık var, ilki; n11.com ‘a özel tasarlandı, ikincisi ise, sınırlı sayıda..

Bu da bu ürünü n11’den alanlara bence bir farklılık ve özellik (imtiyaz) sağlamaktadır diye düşünüyorum, bu yüzden de bence iyi bir kampanya.

Bu arada yine iletişimci olarak değerlendirmeye devam edersem, eğer böyle bir kampanya yapıyorsanız, bunu reklam, halkla ilişkiler ve dijital iletişim faaliyetleri ile desteklemeniz yani 360 derece iletişimle hedef kitlelerinizin kampanyadan haberdar olmasını sağlamaktır.

n11.com bunu da başarılı şekilde yapmış. Mesela ben pazarlama blog yazarı  bsnods diye bir sisteme kayıtlıyım, oradan markalarla ilgili basın bültenlerini takip edebiliyorum.

Medyada ne kadar yer aldı, kaç yerde yayınlandı bilmiyorum ama n11.com,

Pierre Cardin’in n11.com için tasarladığı saatle sevgilinize ‘zamanı’ hediye edin

 Alışverişin uğurlu adresi n11.com, yılın en sevgi dolu günlerinden biri olan Sevgililer Günü için, Pierre Cardin’in n11.com’a özel olarak tasarladığı saatle, sevdiklerinize zamanı hediye etme imkânı sunuyor. Zamanın değerini bilenler için sınırlı sayıda üretilen saatler, Pierre Cardin tarafından ilk kez ve sadece n11.com için tasarlandı.

“An”ın tadını çıkarmanın öneminden yola çıkarak Pierre Cardin tarafından n11.com’a özel olarak tasarlanan saat, 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken sevdiklerine özel ve farklı hediyeler arayanlar için çok özel bir alternatif oluşturuyor. Şık görüntüsüyle hem erkek hem kadınların kullanımı için uygun olan saatte, 11 sayısı n11.com kırmızısı ile belirtiliyor. Özel iç kadran tasarımı ve kronometre özelliği ile dikkat çeken saat hem şık ve spor kıyafetleri tamamlayan hoş bir aksesuar olarak n11.com ziyaretçilerinin beğenisine sunuluyor.

n11.com için Pierre Cardin tarafından özel olarak tasarlanan ve sınırlı sayıda üretilen saatler, anın değerini bilen tüm sevgililer için 5 Şubat’tan itibaren n11.com’dan satın alınabilecek.”

şeklinde bir basın bülteniyle bunun duyurumunu da yapmış. Kampanya sayfasında görebileceğiniz üzere bir mini reklam filmi hazırlamış ve sosyal medya hesaplarında da gerekli duyurumları yapmış.

Ne diyeyim, böyle nice kampanyaları görmek ve iletişim faaliyetlerini incelemek dileğiyle.

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial