Alkol kullanmıyorum diye beni yadırgamayı ne zaman bırakacaksınız?

Garip bir soru değil mi? Bana göre çok ama çok garip!

Hayatımda bilemediğim saçma bir kavram bu.

Bir insanı; kim, niye, neden, niçin, ne akılla alkol kullanmıyor diye yadırgayabilir ki?

Ama yadırgıyorlar.

Ve ben bundan artık çok sıkıldım!

Sorması ayıp, kime ne bundan?

Evet, arkadaşlar, ben alkol kullanmıyorum, benim babam da alkol kullanmıyor, büyükbabam da!

Ben 5 senedir üniversitede okuyorum. Daha önce Trakya Üniversitesindeydim şimdi ise İzmir Ekonomi’de.

Bu son 5 yılda tanıştığım arkadaşlarımın çoğu, girip çıktığım ortamlardaki insanların çoğu, alkol kullanmadığım için, hatta hayatımda hiç içmediğim için öncelikle çok şaşırdılar, sonrasında da yadırgadılar. Hani yaşım 50-60 olsa belki anlayacağım ama ben daha 24 yaşındayım ve evet alkol kullanmıyorum, hiç kullanmadım ve size burada söz veriyorum ki hiç kullanmayacağım.

Tamam, umuyorum ki beni bundan sonra bu konuda rahat bırakırsınız.

Ama insanlar maalesef ‘ben alkol kullanmıyorum’ dememle yetinmiyorlar. Niye, neden, insan hiç alkol kullanmaz mı, rakının bir başkenti olan Tekirdağ’dan diğer başkenti İzmir’e gelip hiç içmemek olur mu? Yoksa sen dinci misin? Son 3-4 yılın favori sorusu, sen Akp’li misin vb sorularla zihnimi taciz etmeye devam ediyorlar.

Ciddiye aldığım insanlardan bu sorular gelirse ciddi olarak cevap verebilirim ama hayatımdaki saçma insanlar bana böyle sorular sorarlarsa kocaman bir ‘Sana ne’ ya da ‘Size ne’ cevabı ile yetinmek zorunda kalabilirler.  

Ama genel olarak bu sorulara 3 ayrı cevabım vardır benim;

1-      Ben alkole karsıyım kardeşim, alkol sağlığa zararlıdır. Bu, bu kadar basit!

2-      Evet, inandığım inanç sistemi, benimsediğim din içerisinde içki haram kılınmıştır. Ama bunun Akp ile hiçbir ilgisi yoktur çünkü inandığım din bu ülke topraklarına Akp adlı siyasi parti ile gelmemiştir. Ekseriyetinde benim inancıma göre, ‘dinci’ diye bir kavram yoktur. Dine inanan ya da inanmayan vardır ve eğer inanıyorum diyebiliyorsanız, sorgulamadan onun emir ve yasaklarını kabul edip, uygulamanız gerekmektedir.

3-      Bizler bu ülkenin geleceğiyiz. Bizler eğer 15’li yaşlarımızdan itibaren içki gibi bir zehir ile kendimizi zehirlemeye başlarsak, bu ülkenin sağlam bir geleceği olmayacağına inanıyorum. Bizim bizden sonrakilere böyle bir haksızlık etmeye hakkımız yok. Eğer ülkemiz kötü günler yaşıyorsa, daha iyi kişiler tarafından yönetilmeliyse ve bunlar bizler olacaksak. Önce kendimize dikkat etmek zorundayız, ama bunlardan da ‘bana ne’ değil mi? Rakı içen ölüyor da su içen ölmüyor mu? Bakın dünyayı yöneten adamların hepsinin elinde birer şampanya kadehi değil mi? Elit bürokratların ya da zenginlerin ellerinde birer kadeh!

Bizim gençliğimizi de bu özenti mahvetmedi mi zaten? Ama bu konuda benim bir ölçütüm daha var, eğer delikanlı adamsanız, babanızla, annenizle karşılık kadeh tokuşturabiliyorsanız, başımın üstünde yeriniz var. Genç, sağlam içicidir, bunun babası da iyi içerdi derim ama şu güne kadar böyle sadece 3-5 delikanlı ile tanışabildim. Çoğunuzun anası babası sizin alkolle haşır haşır neşir olduğunu duysa acaba ne der o Anadolu’mun güzel insanları!

Neyse canlar ciğerler, içimden bunları yazmak geldi, siz öyle güzel kalın, ben de böyle.

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Alkol kullanmıyorum diye beni yadırgamayı ne zaman bırakacaksınız?” için 16 yorum

 1. İnsanların inatla standartlaştırma gibi bir isteği var. Ben nasılsam sen de öyle olacaksın düşüncesini artık bir kenara bırakmak gerekiyor. İsteyen içer, isteyen içmez. Sen nasıl o insanlara “neden içiyorsunuz ben sizin yanınızda durmam vs. vs.” gibi bir söz söylemiyorsan, onların da sana neden içmiyorsun deme hakları yok. Diyen de dediğiyle kalır. İçmek ya da içmemek herhangi bir şeyin göstergesi olmamalı.

 2. “Çoğunuzun anası babası sizin alkolle haşır haşır neşir olduğunu duysa acaba ne der o Anadolu’mun güzel insanları!”

  Bosna’da okuyorum annesi babası namazında niyazinda olan bazı arkadaşlar bosnaya geldikten sonra içki içmeye başladılar acaba anneleri babaları içki içtiklerinden haberdar mı ? İnançlı aileden gelen bu insanlar neden içkiye merak sarıyorlar onuda anlamış değilim Allah hidayet versin…

 3. Erdal ben de belli ortamlarda belli ölçüde içen bir arkadaşın olarak yazdıklarına tamamen katılıyorum.Sonuçta sen nasıl bizleri bu konuda yargılamıyorsan bizlerin de seni bu konuda eleştirmek,yargılamak gibi bir hakkımız olamaz,olmamalı çünkü herkes kendi yaşadıklarından,yaptıklarından kendi sorumludur ve kendini bilen bir kişinin bir başkasının hayatı ve yaşam tarzı hakkında tepeden inme bir şekilde yorum yapma veya eleştirmek gibi bir durumu olamaz zaten,bunu yapanlar bence öncelikle aynanın karşısına geçip kendilerine bakmalılar.

 4. maşallah sana erdal abi, ama bir düşündüm de herkes senin kadar iradesine hakim olabilir mi ki..? Ya da iradeyi geçtim, inandığı değerler yüzünden alkol içmediğini söyleyebilir mi? Ben çok insan tanıyorum hor ve hakir görüleceğini bildiği için dini kavramlara uzak duran.. Günlük hayatını onlarla birlikte geçirip, arkadaş ortamına girdiği zaman dini ritüellerle ilgisi olmadığını yansıtmaya çalışan.
  Hasılı zor bi devirde yaşıyoruz, inandığı dine göre içkinin haram olduğunu savunup, namaz kılıp, oruç tuttuğunu söyleyebilecek kadar özgüven eksikliği yaşayan gençlerin sayısı sandığımızdan daha fazla.

  ve son olarak nacizane birşey söylemek istiyorum..

  Kur’an’da, “günaha yaklaşmayın” ayetinde, “işlemeyin” yerine “yaklaşmayın” fiilindeki ikaz dikkatini celbetmiştir muhakkak. Yani sende öylesi ortamlara girip çıkmanın rahatsızlığı içerisindedir muhtemelen. Nerde okumuştum bilmiyorum ama içki içen insanlara bakmanın bile sakıncası varmış((günümüz gençlerine bakınca pek de haksız sayılmazlar, malum özenti bi gençliğiz)), tabii bunu senin için söylemiyorum, iradesine hakim olamayan insanlaradır lafım.
  İlk gün içki içen insanlara yahut bunu içki diye kıstaslamayalım, kötülük yapan insanlara bakarsın, ikinci gün selam verirsin, üçüncü gün muhabbet edersin ve en nihayetinde öylesi şeyler normal gelir insana ve sende onlarla birlikte oturup meşkedersin.

  Ki ben burada demiyorum, içki içen insanlara buğz edelim selam vermeyelim konuşmayalım falan. Söylemek istediğim şu hadis kadar ayandır. “Günahkâra değil günaha buğz et!!”

  saygı ve hürmetler efenim..

 5. Seni içki içmiyor, Akp li, dinci diye etiketleyebilirler ama senin onlara bir şey demeye hakkın yok. Sen gericisin onlar ilerici. Laikliğin ne olduğunu bilmeden laikler güya. nerde kaldı din, vicdan özgürlüğü. Onların yaptıkları beni zerre ilgilendirmiyorsa, benim yaşantımda onları ilgilendirmemeli. Bir inanan olarak onların özgürlüklerine kastım yok, onlarda inanan insanların özgürlüklerine saygı göstersinler. Emin olsunlar bizim gibi insanlar onlara asla zarar vermez aksine faydamız dokunur.

 6. o değilde haftasonu bi rakı balık yaparız dimi erdal abi 😀

 7. bu benim de çok dikkatimi çeken ve de rahatsız olduğum bir konu. içki içmeyi marifet sanıp, içmediğimi duyunca “hadi yaa çok şaşırdım” gibi abartılı tepkilerle çok fazla karşılaştım.

  açıkçası içki içmenin normal, tam tersinin anormal görülmesi beni çok rahatsız ediyor. eskiden daha çok takardım da artık sallamıyorum. onlar da öyle napacan.

 8. Bu soruyu eb çok duyanlardan biri de benim. Hiç içmedim deyince kimi zaman gülen, kimi zaman yargılayan o boş bakışlara sinir oluyorum. Gerçi artık uzatmıyorum, içmiyorum boşver diyorum tek kelime daha etmiyorum.

 9. Aynı konuda ben de muzdaribim maalesef. Alkol de sigara da içmiyorum ama takıldığım ortam ve sınıf ise benim tam zıttım. Alkol içmediğime çok şaşırıyorlar ve aynı sorulara ben de maruz kalabiliyorum bazen… Daha dün yaşadım benzeri bir olayı…

 10. Kur’an’da, “günaha yaklaşmayın” ayetinde, “işlemeyin” yerine “yaklaşmayın” fiilindeki ikaz dikkatini celbetmiştir muhakkak. Yani sende öylesi ortamlara girip çıkmanın rahatsızlığı içerisindedir muhtemelen. Nerde okumuştum bilmiyorum ama içki içen insanlara bakmanın bile sakıncası varmış((günümüz gençlerine bakınca pek de haksız sayılmazlar, malum özenti bi gençliğiz)), tabii bunu senin için söylemiyorum, iradesine hakim olamayan insanlaradır lafım.İlk gün içki içen insanlara yahut bunu içki diye kıstaslamayalım, kötülük yapan insanlara bakarsın, ikinci gün selam verirsin, üçüncü gün muhabbet edersin ve en nihayetinde öylesi şeyler normal gelir insana ve sende onlarla birlikte oturup meşkedersin.
  +1

 11. Bu bir tercih meselesidir.Ama ne yazık ki alkol almak bir meziyetmiş gibi algılandığından ve modernlik ölçütü sanıldığından biz alkol kullanmayanlar için yazında dediğin gibi bir durum oluşuyor.

 12. Ne akdar saçma insanların bu devirde bu akdar gerici ve anlayışsız olmaları… Ben bunu vicdana zabına bağlıyorum, kendileri yapamıyorlar. Çoğu insan kötü olduğu bile bile yapıyor. Pişmanlık ve bazende eziklik duyguları ön plana çıkınc aonu örtmek için size bu tutumd abulunuyor olabilrler…

 13. Güzel kardeşim!bu durumun birazda yaşadığın ortamla alakalı olduğunu düşunüyorum.Bizim muhitte ise tam tersi,içki içenler yadırganır.Tabi bu yadırgama fiili ya da sözlü sataşmalara varacak kadar değil.Size “Akp limisin?” diye soranlara da PES DOĞRUSU diyorum.Bu ne cehallettir,bu devirde cehaletin bu kadarına da diyecek söz bulamıyorum.Ben de alkol kullanmayanlardanım oyumu da Akp den yana kullandım.Alkol kullanmadığım için, başka bir partiye oy vermemelimiyim.Sizi inancınız ve iradenizden dolayı tebrik ediyorum.Gençlerimize de sizi örnek almalarını tavsiye ediyorum. Hoşçakalın.

 14. Alkol almak bir tercih olduğu gibi almamak da bir tercihtir, tıpkı sigara içip içmemek gibi. Bunda yadırgancak bişi göremiyorum ama maalesef yazdığın gibi insanlar bunu başka şeylerle bağdaştırıyorlar.. İnsanların kafasındaki önyargıları yıkmak, yaftalamaları frenlemek elimizde değil ne yazık ki… “İçki içmiyorsan yobazsın, namaz kılıyorsan dincisin, yahut içki içiyorsan dinsiz imansızsın gibi” kalıplaşmış yaftalamalardan kurtulması zor bu toplumun. Zira, insanlara etiket yapıştırmaya çok meraklıyız. ❗

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial