pratik tavuk

Arkadaş blogumu şöyle bir gezindim de uzun süre olmuş kimi kategorilere tek bir yazı dahi eklememişim.Bunlardan biri yemek tarifleri,diğeri ise halkla ilişkiler, oysa ki bunlardan biri en büyük zevkim diğeri ise mesleğim.Neyse vira bismillah deyip yemek tarifleri kategorisinden başlayayım dedim.Ve içimden size pratik tavuk tarifi vermek geldi,neye göre pratik kime göre pratik tabi ki burası göreceli bir kavram ama bana göre baya bir pratik 🙂 Sabah,öğle,sabah yenilebilitesi olan bişey özüne bakınca bildiğiniz patates ve tavuk kızartmasından pek bir farkıda yok zaten.Neyse lafı uzatmayalım.

Pratik tavuk tarifimize geçelim;

Malzemeler;

Yarım kg tavuk kuşbaşı (but, kanat, göğüs ne varsa kullanabilirsiniz)
2 adet orta boy patates
Her türlü baharat (tuz, karabiber, kekik, pul biber)
Çok az sayılabilecek zeytinyağı,Teflon tencere ve tehminen 10-12 dakikalık bir zaman

3çatal, 3 tabak ve 3 kişi 🙂 isterseniz tek başınıza da yiyebilirsiniz. Ortalama porsiyon boyutu muhtemelen 600 – 650 gr civarında olacaktır.

Öncelikle; 

    pratik tavuk   tavuk kuşbaşıları bir güzel yıkayalım.
    pratik tavukpratik tavuk  daha sonra yıkanmış tavukları teflon tencereye (özellikle) atıp kavururken,patatesleri küp küp doğrayalım. Bu esnada tavukların suyunun kaybolmaması için tencerenin kapağını kapamakta fayda vardır.Çünkü buharlaşıp uçan hava özünde yemeğin lezzetidir.

 Bir müddet sonra,

pratik tavuk  .. pratik tavuk  patatesler tavuğun yanına atılır ve kısa bir süre tavuğun suyu ve buharıyla haşlanmaları sağlanır.Eğer süreyi uzun tutarsanız patates yerine hamur gibi olmuş,ezilmiş nesneler yeyebilirsiniz.

pratik tavuk akabinde ve detayında tencereye yağ eklenir ve patates ve tavukların kavrulması sağlanır.Azcık kavurduktan sonra baharatlar dahil edilir ve malzemenin iyice karışması sağlanır. Kısa bir süre sonra yemeğimiz yenmeye hazır konuma gelir.

pratik tavuk

son olarak servis yapılır ve afiyetli bir şekilde,bir güzel yenilir.

Afiyet,bal şeker ve lop lop et olsun.

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“pratik tavuk” için 8 yorum

  1. Ya valla billa gülmekten ölcem şimdi ama helal olsun 🙂 süper yapmış ve de anlatmışsın.Ben et yeme özürlü olduğum için etli butlu yemekleri yapmayı bilmiyorum yani daha doğrusu denemedim hiç 🙂 ehh aderin sanaaaa

  2. aynen öyle,yarın sabahta muhtemelen makarnalı börek yapacağım… eğer vaktim olursa fotoğraflar buraya eklerim,bil ahire, bu arada fulya hayırdır komik mi yav,alt tarafı tavuk kızarttık,halime cok saolasın..

  3. acıktım ya walla bize hiç yemek yapmadın erdal bey ole olsun gerçi sende haklısın 160 kişiye yemekmi yeter ama en azından çaktırmadan beni çagırabilirdn:D

  4. yanındaki plav onceden hazırlanmış heralt bide cacık war orda kaçırmam

  5. evet onlar öncedenar vardı…daha dogrusu pilav vardı..cacığıda ben yaptım 🙂 inşallah birlikte görecek günlerimiz olsun yemek yapmak kusur kalsın, inan sorun olmaz 🙂

  6. Helal olsun Erdal zaten kendin yapmışsın helaldir sana 🙂
    okurken gördüm ki sen bu işi biliyorsun ve bildiğin işi de çok eğlenceli şekilde anlatabiliyorsun, o son resime bayıldım cacık ve pilav… herşeyin bir daha albenili sunmu vardır alkış alkış alkış 🙂
    Yeni tariflerini bekliyorum sevgi ve selam ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial