Bugün 29.12.2007… 2007’ye bir göz atalım mı?

soğuk olması gereken kış günlerinde bir cumartesi sabahı izmir’in güneşli ve azcık serin sabahına uyanmanın tadı bir başka oluyor inanın.2007 yılını tarihin tozlu sayfalarına kaldırmamıza enine boyuna 2gün kaldı,2.günün gecesinde artık 2007 yılı sona ermiş olacak.ve böylece bende izmirde ilk defa bir yılbaşı geçirmiş olacağım ve muhtemelende yalnız başıma gireceğim yeni yıla 🙁

aslında bugün bu yazıya başlarkenki niyetim 2007 yılında gerek dünyada gerekse Türkiye’de olan belli başla olayları kendi dilimce yazıp çizmekti ama inanın içimden hiç sağa sola bulaşmak gelmiyor. azıcık güncel hayatla lgisi olan herkes zaten bu yıl içinde neler olup bitiğini biliyorlar.

-bence 2007 yılının gündemi dünya üzerinde küresel ısınmanın etkisini iliklerimize kadar hissetmemizdi,bunun etkilerini ülkemizdede aşikar biçimde gördük,ilk bahardan itibaren başlayan sıcaklar ve susuzluk ülkemizi neredeyse kızarmış piliçe cevirdi.
tabi bu bizim için böyleydi bizim dısımızdaki birçok ülkede sellerle boğustu çünkü küresel ısınma tek boyutlu bir facia değildi..dünyanın her tarafında binlerce insan bu sebeble hayatını kaybetti.

-2007 yılı dünya üzerinde hosgürü padişahı hz.Mevlana yılı olarak ilan edildi ve bu yüce Allah dostu gerek ülkemzide gerekse dünyanın her noktasında yapılan anma törenleriyle anıldı.belkide ülkemizde yasayan milyonlarca insan
ilk defa Mevlana hakkında bilgi sahibi olma fırsatı buldu,Mevlana yı ve o nun güzelliklerini tanıdı.

-Dünya bir yandan hosgürü sultanını anarken diğer yandan hosgörüden haktan adaletten yoksun insanlar biyerlere demokrasi yada özgürlük götürdüklerini iddea ederek yine yüzbinlerce masum inasanın ölmesine  sebep oldular ve yine bunun yanında 2008 geldiğimiz su günlerde milyonlarca insan aclıktan susuzluktan hakkın rahmetine kavustular.

sizce onlar bir xxx ülkesi kursunu yada aclıktan ölmeyi hakkediyolarmıydı???

-2007 de ülkemiz bir genel seçim yaşadı onlarca yerde milyonlarca insanımızın katıldığı bayrak ve vatan mitingleri yapıldı,kadrolasma,vatan satma,irtica,yolsuzluk,ülkeyi batırma vb.. iddealar ile karsı karsıya bırakılan ak parti,birçok partinin tek basına iktidara gelicez laflarıyla girdiği seçimde ak parti oyların  %47sini alarak yaklasık 65 ilde 1.parti olarak,80 ilde  ise  Millet vekili cıkararak adeta secimde tulum cıkardı  ve secimi kazandı.Ve bunun akabinde Ak partiye secilemez,secemezsiniz denilen cumhurbaskanını secti ve Abdullah Gül  ‘çankaya da bir gül actı’ baslıgıyla ülkemizin yeni cumhur reisi oldu.

-ülkeyi karıstırmak amacıyla yapılan gazeteci ve rahip suikastleri  ile ülke gündemi uzun bir süre gercekten bulanık bir durumda kaldı bunun yanında amerika temsilciler meclisi denilen makam,olmayan ve tamammen bizim soylu tarihimizi ve yüce milletimizi karalamak amaclı olan ermeni soykırımını tanıma ve tanıtma kararı aldı.buda uzun bir süre ülke gündemini mesgul etti.
-ülkemizde son yıllarda görülmeyen sekilde terör olayları arttı,sehir merkezlerinde bilhassa istanbul,izmir ve ankara olmak üzere bombalı eylemler yapıldı yada bunlar son anda farkedilerek durduruldu ve engellendi,dağlık kesimde ise yıllardır uyuyan bölücü örgüt adeta yeniden doğdu ve nice ocakların ve ülemizin yüreğine evlat acısını düşürdü.milyonlrca türk vatandası tek bir yürek oldu ve sehitlerine ağladı bölücülere milyonlarca bela okundu.yılın son günlerinde ordumuz ırak’ın kuzey bölümüne sınır ötesi operasyonlar düzenledi.Mevlam bu mücadelemizde inşallah ülkemizin ak yüzünü ve şanlı tarihini utandırmasın.

o kadar çok sey yazasım var ki ama elim klavte üzerine birtürlü gitmiyor,aklıma gelen kelimeler ve cümleler oldukları yere hapsolup kalıyolar,son olarak birkaç sey daha yazıp bitireceğim bu yüzden 🙁

-gerek dünyada gerekse ülkemizde onlarca şey olurken biz hala ve inatla bilhassa cumhurbaskanlığı secimi ardından alevlenen şekilde türban ve başörtüsünü tartıstık ve tartısmaya devam ediyoruz.son günlerde yapılan anketlerle insanlarımızın aklı ve ortalık yine karıstırılmak ve bence yine kardeş kardeşe vurdurulmak isteniyor.ve buna gerçek anlamda her alanda özgürlüğü savunduğunu iddea edenler öncülük ediyor…ve bizler buna ancak gülüyoruz.

-son olarak 2007 yılını kendi adıma değerlendircem; 2007 gerek benim gerekse ailem için o kadar kötü bir yıl değildi kanaatindeyim.tabi ki ölümler üzüntüler ayrılıklar oldu.ama bu yıl içinde bizimde bayramlarımız oldu.Rabbimize hamdolsun ki hala nefes alıp vermeye devam ediyoruz.ben bu yıl içinde 2005 girdiğim 2yıllık oklumu bitirdim,orda cok sevdiğim arkadaslarımdan mecazi anlamda ayrıldım ama bu benim için yeni bir baslangıcın sonu oldu..çünkü aynı sene içinde izmirde eğitim hayatıma devam etme imkanı buldum.ve suan izmirdeyim..malumunuz 2007 yılında bende blogosferde nefes almaya basladım ve www.erdalerdogdu.com adresi huzurlarınızda boy göstermeye başladı. 🙂 

ve tabiki 2007 de fenerbahçe türkiye kupasını yine alamadı 🙂

neyse lafı cok uzattım,aslında hiçbişey yazmadım,kusuruma bakmayın hakkınızı helal edin bir sürci lisan ettiysem affola.

bu vesileyle yeni yılınızın sizlere ve bizlere sağlık,mululuk,huzur,basarı,bol para,çalıskanlık ve bunlar gibi onlarca yüzlerce binlerce güzel seyi getirmesini diliyorum.İnşallah Mevlam bizleri sevdiklerimizden ayırmaz.İçinizde ki tüm güzelliklerle sizlere nice mutlu seneler dilerim.her daim cici ve güzel kalın.sevgi ile.

eğer yazıyı sonuna kadar okuduysanız sizlere zeki mürenin bir parcasını armağan edeyim.
dinleyin ve rahatlayın efendim 🙂

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Bugün 29.12.2007… 2007’ye bir göz atalım mı?” için 3 yorum

 1. Öncelikle şarkı için teşekkürler Erdalcım ve özet paylaşım içinde. Her sene şatafatlı bir şekilde yeni yıl dediğimiz, hayatımızdan bir gün daha yitirdiğimiz yeni yıllara adım atıyoruz. Umut ekiyoruz… Sonuçta ise, kara çalınmış karanlıklar avuçlarımıza devşirilip bırakılıyor… Hoşçakal ufaklığım. Kendine iyi bak emi…

 2. valla bir deli yıldı erdal…on yılda bir ‘darbe’ yemeye alışmış bir milletin evlatları olarak bu sene temcit pilavını ‘yemedik’, artık cümle alem öğrendi ki bize daha güzel lezzetler lazım…

  başarılarla dolu bir 2008 diliyorum herkese…

 3. 2008deyiz artık neler yaşanıyor kim bilir
  zihinlerde kalanlar yıl sonunda gene dökülür ortaya 🙂
  video da ilginç ama çok da güzel
  Sanat Güneşi şarkıyı Allah’tan bilmiyor bi de bilse neler yapacak bize kim bilir 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial