sigara,kanaat önderliği,sosyal sorumluluk

DUMANSIZ HAVA HAREKETİNİ DESTEKLİYORUM.

                                                          Erdal ERDOĞDU

Malumunuz 19 mayıs itibariyle birçok yerde sigara kullanımı yasaklandı.Bu yeşilay’ın yıllardır yapmaya çalıştığı ama yapamadığı ama şu aşamada ise gerek devlet yönetiminin gerek özel sektörün ve birçok ünlünün desteğini alarak yaptığı ve şimdiden çok başarılı olacağı izlenimini veren bir proje.

Size burda sigaranın zararlarını saymayacağım ama tek bir cümleyle ‘sigara öldürür’.

Ama bu proje benim neznimde çok güzel bir halkla ilişkiler,sosyal sorumluluk projesi gerek kurumsal gerekse kişisel sorumluluk açışından.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk nedir?
Kurum ve kuruluşların toplumun sosyal, çevresel ve ekonomik kaygılarını, kendi istekleriyle faaliyetlerinin ve paydaşlarıyla ilişkilerinin bir parçası haline getirmesi ve tüm paydaşlarına ve topluma karşı etik ve sorumlu davranması, bu yönde kararlar alması ve uygulamasıdır.

Sosyal Sorumluluk nedir?
Tüm bireylerin ve yönetimlerin, içinde yaşadıkları toplumun yaşam kalitesini iyileştirmek için, kendi çalışanları ve onların aileleri, yerel halk ve bütün toplumla birlikte sürdürülebilir bir dünya için ekonomik, çevresel, kültürel ve sosyal gelişmeye destek verme sorumluluğudur.

İşte bu projedede birçok kamu kurlusu ve özel sektör firmaları sosyal sorumluluklarını gösterdiler.

Diğer yandan proje’nin birde kanaat önderliği boyutu var.

Kanaat önderi; bir toplum içinde sözü sayılabilecek ,toplumu yönlendirebilecek kişilerin üzerlerine bir görev düştüğünde bu görevlerini yapmalarıdır.Bu bazen bir köy muhtarı,camii imamı bazen bir başbakan,bazen futbolcu,bazen de bir sanatçı olabilir.

Dumansız hava hareketi projesinde de başbakandan,bakanlara,profesörlere,sanatcılara kadar onlarca kişi görev aldı.

Bunlar bu işi hem kendi sosyal sorumlulukları için hem de toplumda kanaat önderi olabilme statüsüne sahip oldukları için yaptılar.İşte o isimlerden bazıları;

Muammer Güler, Uğur Dündar, Mustafa Koç, Cüneyt Arkın, Nükhet Duru, Deniz Adanalı, Halit Kıvanç, Esra Ceyhan, Fatih Terim, Ömer Can, Esin Afşar, Sema Çelebi, Çetin Yıldırımakın, Neslihan Kozanoğlu, Doç. Dr. Duran Çakmak, Dr. Levent Saraç, Dr. Erdal Erikoğlu, Nuri Çolakoğlu, Oya Germen, Prof. Dr. Gencay Gürsoy, Şükran Güzeliş, Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu, Mine İslam, Başak Sayan, Doç. Dr. Medaim Yanık, Doç. Dr. Sefa Saygılı.

Bence bu proje geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız tavuk krizinden sonra yapılan projeden sonra ki en iyi ve en başarılı halkla ilişkiler projelerinin başında geliyor.

Sigara konusuna gelince ,şimdi sigara kullananlar baya bir küfür etcekler ama daha sonra gelen nesil eminim ki bu kampayayı yapanlara dua edecekler.O yüzden projenin kurallarından taviz verilmeden baştan aşağı uygulanması ve uygulatılması taraftarıyım.

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“sigara,kanaat önderliği,sosyal sorumluluk” için 4 yorum

 1. Öncelikle kampanyayı yapanlara benim çocuklarım dua etmez. Lakin tamamen ideolajik olur.:)

  Bense destekliyorum.

  22 yaşındayım. Normal şartlar altında günde bir paket sigara içmezsem başım ağrır.

  Artık girdiğim kapalı ortamlarda baş ağrılarına mahkumum. Bu durumdan şikayetçimiyim. Hayır.

  Yıllardır biz sigara içenler girdiğimiz heryeri isteyerek yada istemeyerek kıraathane havasına sokmaktayız. Bizim kardeşlerimiz, sevgililerimiz, dostlarımızsa tertemiz ciğerlerine biz tecavüz ederken (özellikle bu kelimeyi kullandım)yaptıkları serzenişler karşısında, kendi iradesizliğimize sığınmaktayız. Lakin devlet eliyle yapılan birsürü saçma sapan yasak yanında bu güzide kural sayesinde artık temiz havada beynimize nikotin değil, her ne kadar fazla temiz olmasa da en azından bir nebze oksijenli hava almaktayız.

  Lafı fazla uzatmaya gerek yok. Sonuç olarak destekliyorm. Çocuklarım için desteklemek bir yana, kendim içinde destekliyorum. Sigara içen herkesi de nitelikli olarak dış mekanlarda zamangeçirebilmesi adına desteklemeye çağırıyorum.

 2. merhabalr efendim..sanırım halkla ilişkiler konusunda bilgilisiniz..sizden ödevim doğrultusunda bişiy istesem çok fazla olmuş olmam sanırım…benim hakla ilişkiler dersinden bir ödevim var.ödev bir firmanın kurum içi ve kurumdışı yaptığı çalışmlarla ilgili bir örnek bulmam ve döküman haline getirmem gerekli eğer yardımcı olabilirseniz nolur mail adreismden ulaşınız.teşekkür ediyorum.saygılar…

 3. Cansu hanım, estagfurullah, halkla ilişkiler konusunda pek bir bilgim yoktur.
  Bende sizin gibi öğrenciyim sadece ama isteğiniz üzerine size, geçmiş dönemde hazırladığım,
  kamu kurum ve kuruluşlarında halkla ilişkiler, örnek kurum İstanbul/Ümraniye Belediye
  Başkanlığı adlı araştırma ödevimi(tezimi) yolladım, umarım işinize yarar ve sadece ödeviniz
  içi kullanırsınız. Saygılar bizden, bloguma da her zaman beklerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial