KİTLE İLETİŞİM ARAÇLARININ BİREY ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Kitle iletişim araçları,gelişen teknolojinin de etkisiyle toplumsal yaşamın vazgeçilmez bir öğesi olmuştur. Bir çok sosyal bilimci araştırmalarında kitle iletişimi ile birey ve toplum yaşamını sosyolojik,sosyal psikolojik yaklaşımlarla sorgulamış ve buradan bireye etkisini açıklamaya çalışmışlardır.

    Kitle iletişim kavram olarak toplumsal bir nitelik taşımaktadır. Birbiriyle ilişkisi olmayan geniş bir nüfus demektir. Internet çağımızın en büyük bilgi paylaşım ağıdır. Kitle iletişimin tümünü kapsamaktadır. Birey üzerinde en büyük etkinin Internet olduğu ve bu etkinin gelecekte artarak devam edeceği kuşkusuzdur.

    Kitle iletişim araçların;Basın,Radyo,Televizyon ve Internet  ile yapılan yayınların etkileri değerlendirilmelidir. Bireyin iletişim üzerine etkileri konusunu anlayabilmek için öncelikle etki kavramını ele almak gereklidir. Etki kavramında temel ise kitle iletişim araçlarının yaptığı değişmelerdir.

    Kitle iletişim araçları,bireylerin toplum ile bütünleşmesinde,toplumun bir parçası olmalarında,toplumun kültürel değerlerini almalarında ve yeni değerler eklemelerinde,inanç,tutum ve davranışlarındaki değişmelerde rol oynamaktadır.  Bu etkileşimin düzeyi,bireylerin kitle iletişim araçları ile ilgili önyargılarına,bu araçların ne sıklıkla kullandıklarına ve bu araçlar aracılığıyla kendilerine ne tür mesajlar verildiğine bağlı olarak değişmektedir.

    Kitle iletişim araçlarındaki ortak nokta,toplumdaki insanların düşüncelerini etkileyecek,belli bir senteze kavuşturmak ve ortak bir davranış biçimi kazandırmaktır. Bu bağlamda,toplumun kendi yapısal farklılıkları ve davranışsal değişkenler,kitle iletişim araçlarının etkilerinin de farklı düzeylerde olmasına neden olur.

    Kitle iletişim araçları,bireylere etki ederken bu etki karşılıklı olarak ele alınmalıdır. Başka deyişle etki-tepki unsuru göz önüne alınırsa,bireylerin kitle iletişim araçlarından etkilenmeleri,kitle iletişim araçlarını benimsemeleri,kitle iletişim araçlarına açık olmaları,eğitim düzeyleri,aile yapıları değer ve tutumları gibi etkenler bireylerin etkilenme sürecinde belirleyici bir yapıyı oluşturur.

    Çoğu zaman bireyler,aile,okul ve arkadaş grupları içerisinde sosyal bir varlık olarak yerlerini alamayabilirler bunun etkisinde kitle iletişim araçlarının etkisi önemlidir. Özellikle Internet günümüzde etkisi belirgindir. Çok duymuşsunuzdur. Yada kendinizde yaşamısınızdır. Hep söylenir Internet girdiğimde zaman nasıl geçmekte bilemiyorum. Altı  saat geçti farkında değilim.

    Kitle iletişim araçların,birey üzerinde etkisi hem olumlu,hem de olumsuz etkisi söz konusudur. Etki bireyin içinde bulunacağı duruma göre değişmektedir. Kitle iletişim araçlarının,etkisi bireyin değerleri ile örtüştüğü sürece fazla olabilir. Eğer bu örtüşme yoksa,birey kitle iletişim araçlarından gelen iletilere karşı kapalı olacağından iletiler tam yerine ulaşmayabilir ve beklenilen etki olmayabilir.

    Kitle iletişim araçları,bireylerin ufuklarını genişleterek evrensel bazda düşünmeyi eğitmeyi sağladığı gibi,birey ve toplumun bilincini de sağlamakta,böylelikle modern bir topluma geçişi de kolaylaştırabilir.
    Kitle iletişim araçların,bireyin üzerinde etkisinde psiko-sosyal gelişiminde önemli değişim oluşturabilir. Son zamanlarda TV kanallarında oldukça fazla  dizi yayınlanmaktadır. Bu dizilerdeki belirgin karakterlerin çocuk ,ergen, genç üzerinde etkisi hep tartışılmıştır. Araştırmalar yapılmıştır.Bu araştırmalarda okullarda şiddetin artmasında TV kanallarında yayınlanan bir takım dizilerdeki karakterlerin etkisi,bu karakterlerin benlik gelişimi sorunlu olan gençlerde aitlik duygusu  o karakter ile biçimlendiği belirtilmiştir.

    Kitle iletişimin doğuşu ve gelişmesi yönetimde bulunan egemen güçlerin ülkede yaptıkları işleri meşrulaştırma çabaları ile paralellik göstermektedir.  Bir çok ülkede kitle iletişim araçları çeşitli yayınlarını o ülkenin yönetimindeki istedikleri doğrultusunda yapıldığı,böylece yurttaşlarını kendi istedikleri yönde yönlendirmeye çalıştıkları bilinmektedir. Ancak bu etki gittikçe azalmaktadır. Bunun etkisinde Küreselleşme ve Internettin   etkisi büyüktür. 

    Özetlersek,toplumsal yaşantı içerisinde gelişen kitle iletişimi bir çok yönden fonksiyonel olarak kullanılmaktadır. Kamuoyu oluşturma dan,toplumsal eğitim ve öğretime kadar uzanan bir yelpazede bulunmaktadır. Kitle iletişim araçların içinde İnternettin ve TV birey üzerinde en etkili olduğu,özellikle günümüzde modern toplum yapılarının temel bilgi edinme araçlarıdır.Kitle iletişim araçlarının etkisi ve bu etkiye karşı birey ve toplumsal tepki dikkat çekicidir.

*Sosyal Hizmet Uzmanı ve Aile Danışmanı

Kemal GÖKCAN

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“KİTLE İLETİŞİM ARAÇLARININ BİREY ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ” için 20 yorum

 1. İşte kimimiz bu kitle iletişim araçlarıyla toplumsallaşırken,kimimiz yoldan da çıkabiliyoruz.Yazıda da bahsedildiği gibi kişiliğini henüz oturtamış küçük yaştaki kişilerde yanlış sonuçlar doğurabiliyo.Belki de en basitinden televizyona şeytan icadı denmesinin sebebi budur:):)

 2. BENCE DE KİTLE İLETİŞİM ARAÇLARI İNSANLAR ÜZERİNDE Bİ HAYLİ ETKİLİ. AMA BU BÜTÜN KİTLE İLETİŞİM ARAÇLARI İÇİN GEÇERLİ DEĞİLDİR. TELEVİZYON VE İNTERNET Kİ ÖZELLİKLE İNTERNET BU KONUDA ALMIŞ MBAŞINI GİDİYOR..

 3. hafize bu , bugünlük böyle, teknolojik gelişime bakmak lazım,
  30 yıl önce radyo, 20 yıl önce tv, şimdi internet var.
  bakalım 10 yıl sonra neler çıkaçak değil mi?

 4. orası öyle ama birde su acıdan bakmak lazım.Biz bu her gün çıkan son sürüm teknolojiyi ne sekilde ve niçin kullanıyoruz?Bir çoğumuz o kadar gereksiz şeyler için teknolojiyi bos yere kullanıyor ki burası da değinilmeden gecinilmez bence.amaç teknoloji kullanmak değil ; teknolojiyi en yararlı şekilde kullanmaktır..

 5. BENCE SİTE GÜZEL AMA OYUN HACKLERİ VE BUNA BENZER ŞEYLERLE ZENGİNLEŞTİRİLMELİ.BENCE SİTENİZİN GÖRSELİNİDE BİRAZ GELİŞTİRİN.BU ARADA SİTEYE GALİBA VİRİS BULAŞMIŞ SİTEYE ÜYE OLMAMA ANTİ VİRİS PROGRAMI İZİN VERMEDİ

 6. @ersin ; burası bi site den çok blog, yani internet günlüğü, yani benim bireyse yazılarımı yazdığım,
  benden başka yazarının ve üyesinin olmadığı bi yer, yorum atmak için üye olma zorunluluğu yok, herkes
  yorum yazabilir buraya, herkes paylaşılan şeyleri görebilir, ve öyle oyun gibi filan
  forumsal özellikler bence hoş olmaz…ok…

 7. evt bencede öle bize öğretmenimiz bu soruyu sorunca ben hep karışılaştırma yapıyordum bunu okuduktan sonra özetleyerek gayet güzel bir cevap buladum..

 8. güzelmiş ama adım biraz uzun gülmeyin

 9. HAFİZE :BENCE DE KİTLE İLETİŞİM ARAÇLARI İNSANLAR ÜZERİNDE Bİ HAYLİ ETKİLİ. AMA BU BÜTÜN KİTLE İLETİŞİM ARAÇLARI İÇİN GEÇERLİ DEĞİLDİR. TELEVİZYON VE İNTERNET Kİ ÖZELLİKLE İNTERNET BU KONUDA ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR..

 10. ben aradgımı bulamadım ya ben yanlış arıyorum ama o söylenemez ya da aradıgım burda yok…….

 11. betül :aradım şey deil..

  nazlı :evt bencede öle bize öğretmenimiz bu soruyu sorunca ben hep karışılaştırma yapıyordum bunu okuduktan sonra özetleyerek gayet güzel bir cevap buladum..

  saasazf :Yorumunuz onay bekliyor.
  ben aradgımı bulamadım ya ben yanlış arıyorum ama o söylenemez ya da aradıgım burda yok…….

  saasazf :Yorumunuz onay bekliyor.
  ben aradgımı bulamadım ya ben yanlış arıyorum ama o söylenemez ya da aradıgım burda yok…….

  Zeynep Çelik :İşte kimimiz bu kitle iletişim araçlarıyla toplumsallaşırken,kimimiz yoldan da çıkabiliyoruz.Yazıda da bahsedildiği gibi kişiliğini henüz oturtamış küçük yaştaki kişilerde yanlış sonuçlar doğurabiliyo.Belki de en basitinden televizyona şeytan icadı denmesinin sebebi budur:):)

  ERSİN :BENCE SİTE GÜZEL AMA OYUN HACKLERİ VE BUNA BENZER ŞEYLERLE ZENGİNLEŞTİRİLMELİ.BENCE SİTENİZİN GÖRSELİNİDE BİRAZ GELİŞTİRİN.BU ARADA SİTEYE GALİBA VİRİS BULAŞMIŞ SİTEYE ÜYE OLMAMA ANTİ VİRİS PROGRAMI İZİN VERMEDİ

  merve :iyimiş bu site

  saasazf :Yorumunuz onay bekliyor.
  ben aradgımı bulamadım ya ben yanlış arıyorum ama o söylenemez ya da aradıgım burda yok…….

  saasazf :Yorumunuz onay bekliyor.
  @Erdal ERDOGDU

  merve :iyimiş bu site

  00000 :

  HAFİZE :BENCE DE KİTLE İLETİŞİM ARAÇLARI İNSANLAR ÜZERİNDE Bİ HAYLİ ETKİLİ. AMA BU BÜTÜN KİTLE İLETİŞİM ARAÇLARI İÇİN GEÇERLİ DEĞİLDİR. TELEVİZYON VE İNTERNET Kİ ÖZELLİKLE İNTERNET BU KONUDA ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR..

  esra :bencede çok güzel amlatmış tam benim istedigim gibi

  Erdal ERDOGDU :@ersin ; burası bi site den çok blog, yani internet günlüğü, yani benim bireyse yazılarımı yazdığım,benden başka yazarının ve üyesinin olmadığı bi yer, yorum atmak için üye olma zorunluluğu yok, herkesyorum yazabilir buraya, herkes paylaşılan şeyleri görebilir, ve öyle oyun gibi filanforumsal özellikler bence hoş olmaz…ok…

 12. çookk güzel site beğendim teşekkürler çok işime yaradı 🙂

 13. çok güzel ve etkileyici bir yazı. iletişim dersimin sınavında çok faydası oldu. emeği geçen herkese çok teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial