Bir İletişim Kanalı Olarak İnternet

İletişim bilimlerini öğrenmeye nereden başlarsanız başlayın, nereden bakarsanız bakın karşınıza ilk olarak;

 

Kaynak – mesaj – kanal – Alıcı

Source – message – channel – Receiver  – – kalıpları çıkar.

 

Peki, nedir bu iletişim kanalları? Aslında cevap çok basit, sizin mesajınızı hedefinize/alıcınıza ulaştırmanızı sağlayan her şey iletişim kanalı olarak kabul edebiliriz.

 

Telefon ahizesi  🙂  gazete, TV kanalları, radyo kanalları, bilboardlar, dergiler vb ve internet.

İnternet mi? Evet internet!

 

Geçtiğimiz günlerde bir iletişim fakültesi öğrencisi (medya iletişim bölümü okuyordu) ile sohbet ederken, işte ben interneti sevmiyorum dedi. Neden? Diye sordum. Dedi ki msn’de ve facebook’da vakit geçirmek bana boş geliyor dedi. Hmm!

 

Pardon kusuruma bakma ama medya iletişim öğrencisi olarak sana yeni medya ne diye sorsam ne dersin dedim?

 

Düşündü ne ki diye bana geri sordu.

 

Öyle ise sana viral marketing(pazarlama), buzz, online marketing, emailing, sosyal medya vb. gibi kavramlardan bahsetmesem daha iyi olur dedim ve istemeyerek de olsa muhabbeti sonlandırdım. Çünkü otobüsten inmem lazımdı.  🙂

 

Evet, arkadaşım internet bir iletişim kanalıdır, internet bir medya kanalıdır. Gazeteyle, televizyonla, radyoyla, bilboardla, dergiyle, afişle, halkla ilişkiler kampanyalarıyla, pazarlama fonksiyon ve stratejileri, crm (customer relationship management – müşteri ilişkileri yönetimi), reklâmcılık vb iletişim bilimleri ile reelde ne yapabiliyorsan sanalda da birçoğunu yapabilirsin.

 

İnternet senin bildiğin üzere msn ve facebook’tan ibaret değildir. Senin bildiğin facebook ise, web 2.0 da bir devrimdir. Yukarıya yazdığım iletişim fonksiyonlarını son yıllarda hayatımıza girmesini sağlayan İLETİŞİM KANALI’dır.

 

Bilmem anlatabildim mi?

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Bir İletişim Kanalı Olarak İnternet” için 5 yorum

 1. basit ama güzel bir yazı olmuş, umarım bu yazıların devamını okuruz.

 2. Bir üniv. öğrencisi bi medya ıletışım okuyan bir arkadasın internete bu şekılde bakması, yeni medyayı ılkdefa duymuş gibi soruna soru olarak karsılık vermesi bence üniv. sırasını boşa işgal ettiğini gösterir(boş koltuğa oturmak için can atan onlarca insan var,mesela.. neyse..).
  İnsanın en temel ihtiyacından biri ınternet..
  bence arkdaş varlığının bılınce değil ne yapması gerektıgının kendını nasıl ıspatlıyabılecegının-kanıtlayabılecegının farkında değil..
  işim gereği hergün bilgilerimi güncellemem gerekıyor.kullandığım program olsun sgk prosedürleri olsun..hergün yınelemem gerekıyor.bunun dışında bılmediğim bir kelıme bir harf olduunda hemen öğrenıp hafızama kaydedebılecegım mucize..hızlı bir mucize..
  yazın genel olmuş.sankı devamı olucak gibi..sona doğru daha keskın ıfadeler beklenıyo..ellerine sağlık

  (benım bu saatte işim ne dimi.abicim iş yok:(( nerede bu vatandaşş..grip salgını var var da nerdeee:)) şimdi geleydin işlerde açılırdı en nakitinden:))))) )

 3. Geri bildirim: 24 | Erdal ERDOĞDU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial