“Allah yardımcın olsun…” Derken

yardim Toplumsal alışkanlıklarımızdan olsa gerek dilimize pelesenk olan bir cümledir, “Allah yardımcın olsun.” Dini açıdan ister inanalım ister inanmayalım bu cümleyi bir şekilde kullanırız. İnşallah, maşallah, hadi hayırlısı ve benzerleri gibi.

Ama “Allah yardımcın olsun…” cümlesi benim için farklıdır. Güzel bir dua olmasının yanında, bu duanın gerçeklemesi için belki yardımımın dokunacağına inandığım.

Geçtiğimiz günlerde bir fıkra dinledim, kısaca size de anlatayım; şehirlerin birinde sel felaketi olmuş, bütün şehir sular altında kalmış, insanlar botlarla, helikopterlerle şehirden uzaklaştırılmış, yüksek katlı binalarda yaşayanlar binaların üst katlarına çıkmışlar. Papaz da bu kişilerden biriymiş. Kilisenin her yerini kapatmış ve binanın içinde beklemeye başlamış. Sular daha yükselmemiş ve yaya halinde kaçabilecekken insanlar papazı şehirden uzaklaşmak için çağırmışlar ama papaz kilisede kalacağını ve eğer büyük bir sıkıntı olursa tanrının onu kurtaracağını söylemiş. Sonra sular kilisenin birinci katına kadar yükselmiş, sonra polisler papazı şehirden uzaklaştırmak için botla almaya gelmişler ama papaz kilisede kalacağını ve eğer büyük bir sıkıntı olursa tanrının onu kurtaracağını söylemiş. Sonunda sular kilisenin kulesine kadar yükselmiş bu sefer özel afet ekipleri papazı şehirden uzaklaştırmak için helikopterle almaya gelmişler ama papaz kilisede kalacağını ve eğer büyük bir sıkıntı olursa tanrının onu kurtaracağını söylemiş. Velhasıl kilise sular altında kalmış ve papaz efendi boğularak hayatını kaybetmiş. Ölüp diğer tarafa gidince hemen tanrıya sormuş, niye beni kurtarmadın diye. Tanrı da cevap vermiş ben seni kurtarmak için önce insanları yaya olarak, sonra polisleri botla, sonra afet ekiplerini helikopterle gönderdim ama sen beni dinleyip hiçbiriyle gitmedin ve öylece öldün.

Şimdi bu fıkrayı reel hayatımıza uyarlayalım. Dilencilik, emek ve zaman hırsızlığı yapanları bir yana bırakıp “Allah yardımcın olsun…” dediğimiz zamanları bir hatırlayalım. Ne dersiniz öyle durumlarda Allah bizi o kişi ya da kişilere yardımcı olmak için aracı kılmış olamaz mı? Maddi gücümüzle, emeğimizle, bilgimizle, fiziki gücümüzle, kısıtlı bir zamanımızı ayırarak belki o kişiye yardımcı olmak bizim elimizdedir…

Ne dersiniz olamaz mı?

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

““Allah yardımcın olsun…” Derken” için 2 yorum

  1. Ben de ‘Allah bozmasın, çok mutlu bir çift oldular’ gibi kullanımlara rtakılıyorum. Allah niye bozsun o daha kullarının iyiliğini ister oysa 😉 Senin değindiğin konuda da oldukça iyi uerrden yakalamışsın aslında. Bilginin zekatını vermek gerek;. Allah yardımcın olsun deyip başından savanlara inat (;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial