Turkcell’den kampanyalarda küçük oyunlar

Selamlar, 

Bu yazımda geçen günlerde Turkcell ile yaşadığım bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Turkcell firma olarak ülkemizin en önde gelen firmalarının başında geliyor. Halkla ilişkiler, Reklamcılık ve Pazarlama eğitimi alan benim gibi gençler için Turkcell yaptığı her iletişim çabası birer örnek niteliğinde. Ama gözüme çarpan bazı küçük oyunlar var. Kendi adıma bunları bu firmaya yakıştıramadığım için sizlerle paylaşıp sizlerin de fikirlerini almak istedim. 

Bizim kullandığımız kontör birim fiyatlarının hem arama hem mesajlaşma açısından ucuz olmadığının farkındayım. Buna bağlı olarak tüm firmalar birçok tutundurma ve satış arttırıcı faaliyetler gerçekleştirmekte. Bunlardan biride Türkiye’de pazarın lideri olarak bilinen, en çok kullanıcıya sahip olduğu söylenilen Turkcell firması.

Ben 24 yaşındayım ve ilk numaramı 2001 yılında Turkcell den aldım ve 9 yıldır aralıksız kullanıyorum. Verdiği hizmet kalitesinden de çok memnunum ve muhtemelen Turkcell  kullanmaya da devam edeceğim aslında ama birazdan aşağıda yazacaklarım doğrultusunda ki şeyler devam ederse bu kararımı değiştirebilirim.

Öncelikle müşteri bilgilerimden bahsedeyim, ben hazır kart sahibiyim, genç turkcelliyim, şu an için bana uygulanan fiyatlandırma 15 dakikası 50 kuruş, 1 mesaj 30 kuruş ve gün içerisinde 5 mesajdan sonraki mesajlar ücretsiz (bu ayrı bir kampanyaymış) şeklindeydi. 

İlk bahsedeceğim konu; kontörden kuruşa geçtiğimiz dönemle ilgili halihazırda da bu kampanya azıcık değişmiş şekilde devam etmekte sanırsam. Durum şudur ki, Turkcell o zaman zarfında yüklenilen miktar karşılığında hediye TL yüklüyordu. Yani 30 TL avantaj tarife yüklediğinde 30 TL hediye gönderiliyordu. Şimdi ağanın eli tutulmazmış. Hediye veriliyor. Bunun için teşekkür ederim. Ama bu hediye TL tutarı niye benim tarifem üzerinden fiyatlandırılmadan dakikası 50 kuruş olarak fiyatlandırılarak 30 TL’ye sadece 1 saat konuşma fırsatı sağlandığı konusunda aklımda soru işaretlerim var. 1 saat 30 TL çok iyi fiyat. Tabi hediye olarak verildiği için bizim için avantajken Turkcell’in muhtemelen bundan bir kazancı yoktu kanımca!

Ama Turkcell kampanya adı altında verdiği bu kampanya TL’leri ile ilgili bir durumla geçen hafta içinde yine karşı karşıya geldim.

Biz genç nesil olarak mesajlaşmayı, arayıp konuşmaktan daha çok kullanıyoruz ve Genç Turkcell’li olunca Turkcell in bize uyguladığı bir mesajlaşma kampanyası var; 10 TL’ye her yöne 5000 sms diye. Bu kampanyaya dahil olunca 1 ay boyunca her yöne mesaj gönderebilme hakkına sahip oluyorsunuz. Bende yaklaşık 20 gün önce bu kampanyaya dâhil oldum. Sonrasında Turkcell yeni bir kampanya başlattı. 1’e 5 Nar kampanyası diye. Bu kampanya da konuşmak ve mesajlaşmak için 20 TL ye Turkcell içinde kullanabileceğimiz 100 TL veriliyor. Ve bu kampanyanın duyurumlar artık tamamıyla kirlilik yaratır duruma gelmiş durumda şöyle ki, attığınız her mesajdan yaptığınız her konuşmadan sonra gelen bildirimlerde bu kampanyanın duyurusunu yapmakta.   (bu arada ben 5000 sms kampanyasına katılmış durumdayım) Bende hattıma yeni TL yüklemiştim ve dedim ki madem öyle peki, Turkcell de bu kadar illa bu kampanyaya katıl diyor, katılayım bakalım diye ve 20 TL karşılığında 100 TL Nar kampanyasına da dahil oldum. Ama 2 gün sonra bakiye olarak 80 TL civarında bir paranın kaldığını gördüm. Bunun nedeninin ne olduğunu anlamaya çalışırken, 1 aylığına aldığım mesajlaşma kampanyamın bana sorulmadan 10. ya da 15. gününde iptal edildiğini fark ettim ve attığım her sms’te hesabımdan 30 kuruş düşmekteydi. 

1’e 5 veren Nar kampanyası duyurularında yüklenilecek miktarın kendi tarifemiz üzerinden kullanılacağı söylenmekteydi.

Bu doğrultuda; 

1-     Turkcell için 15 dakika konuşmam 50 kuruş olarak ücretlenmekte.

2-     Diğer hatlarla dakikası 50 kuruş olarak konuşmalıydım.

3-     Her Turkcell abonesine sağlanan 5 sms ‘ten sonra ki sms’ler ücretsiz şeklinde olmalıydı. (ama bu ayrı bir kampanyaymış ve 1’e 5 veren kampanya içinde gelen 100 TL için geçerli değilmiş) Ki zaten benim bunun haricinde önceden aldığım 5000 sms paketim mevcuttu. 

Turkcell Ne Yaptı? 

a)      Benim 5000 sms paketimi bana sormadan süresi geçmeden ya da kotası dolmadan iptal etti.

b)      Attığım her sms i 30 kuruş üzerinden ücretlendirerek, attığım sms lerle verdiği parayı bitirtti. 

Ben Ne yaptım? –} Turkcell’e mail attım, durumu anlattım ve bir yetkili beni aradı. Bir miktar konuştuk. Pek güzel bir konuşma değildi aslında. Ses tonlarımız pek sıcak değildi her ne hikmetse ve bu karşıda ki görevliden kaynaklanıyordu. Durumu ona da yukarıdaki gibi anlattım ve bir açıklama istedim. 

Dedim ki;

–         Benim sms kampanya mı niye iptal ettiniz? Dedi; siz ikinci bir kampanya almışsınız, 2 kampanya içinde öncelik nar kampanyasına ait. Peki!

–         Her hangi bir yerde eğer nar kampanyasına geçerseniz öncesinde aldığınız kampanyalar iptal olur ya da ertelenir diye bir şey yazıyor mu? Dedi; hayır yazmıyor. Peki!

–         Siz bana bu kampanyaya dahil olursam fiyatlandırmanın kendi tarifem üzerinden olacağını söylüyorsunuz. Peki, madem neden 5 sms’ten sonrası ücretsiz değil? Dedi; Maalesef. Hediye TL’lerinizi o şekilde kullanamazsınız. Bu şekilde bir ücretlendirmeye gittik. Peki!

–         Sizin önünüzdeki sistemde benim yaptığım tüm aramalar mesajlaşmalar görülüyor mu? Dedi; Evet. Peki dedim madem öyle niye bana bunca duyurum yapana kadar direk olarak. Erdal Erdoğdu; şu an şu kampanyayı kullanıyorsunuz, ama biz size şunu öneriyoruz, ama yeni kampanyaya geçerseniz, sms paketiniz iptal olacak ya da ertelenecek demediniz? Bana sormadan size 1 ay kullanım için verdiğim ücreti iptal edebildiniz. Dedi ki, Turkcell istediği kampanyalar üzerinde dilediği değişikliği yapma hakkına sahiptir ve ardından; beyefendi sinirlendi ve dedi ki, ya tamam, ne istiyorsunuz, 10 TL’nizi geri yüklerim olur biter.

Hmm! Vovvv dedim ki işte bu! Şimdi beni can evimden vurdunuz. Turkcell in yaptığı tüm pazarlama kampanyaları en yukarda bahsettiğim üzere benim için örnek olmaktan çıkıp artık birer hiç olmuşlardı. Benim amacım 10 TL değildi, benim amacım bir pazarlama öğrencisi olarak beni tatmin edecek bir cevabın verilmesiydi. Ama cevap alamayınca 10 TL aldım. 

Oysa ki Turkcell ne yapmalıydı?

–         Çok basit; öncelikle gerekli tüm açıklamaları ilgili yerlere koymalıydı.

–         Turkcell gibi kendi sektöründe Türkiye’nin en büyüğü olduğunu söyleyen bir firma üçün beşin hesabını yapmamalıydı.

–         Madem satış tutundurma ya da arttırma çalışması yapıyor, kelime oyunlarının arkasına saklanmamalıydı.

–         Müşterilerin tüm bilgileri mevcutken, onlara yüzlerce artık bıktıran bildirim mesajları yerine bir tane ‘Sayın xyz şu an şu kampanyayı kullanıyorsunuz, ama biz size şunu öneriyoruz, ama yeni kampanyaya geçerseniz, sms paketiniz iptal olacak ya da ertelenecek’ vb diye başlayan tek bir mesaj atmalıydı.

–         10 TL benim için anlam ifade eden bir meblağ değil ama eğer benim gibi bundan mağdur olan bin kişi, on bin kişi, yüz bin kişi, bir milyon ve üstü kişi varsa çarpı 10 TL olarak hesaplarsak iyi bir meblağ yapıyor.  Ve benzerleri… Vesaire işte…

Eğer yazımın altına çeşitli yorumlar gelirse, benim de belki unuttuğum yerleri hatırlamama yardımcı olabilir. Ya da belki sizlerin de yaşadığı farklı sorun ya da problemler olmuştur onları paylaşırsanız, ben de onları öğrenmiş olabilirim.

 Ama öğrendiğim bir şey var, neymiş, Turkcell hediye TL veriyorsa onu verdiği gibi almasını çok iyi bilirmiş.

 Saygı ve Selamlarımla

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Turkcell’den kampanyalarda küçük oyunlar” için 4 yorum

 1. Digerleri için yorum yapmadan önce biraz detaylı araştırmam gerekiyor ama verilen hediye TL nin her yöne 50KR olarak ücretlendirmesini bir standartlaştırma olarak düşünebiliriz. Herkesin verilen hediyeden eşit yararlanması adına. Mesela senin konuşmanın dakikası 30KR dir benim dakikası 1 TL dir kullandığım paketten dolayı. Bu nedenle verilen hediyenin kullanımı adil olmaz.

  Digerlerine bir göz atmak lazım. Ama tarife kirliliği konusuna katılıyorum. 6 aydır tarife değiştiriyorum orta yolu bulamadım.

 2. Konusmanin dakikasi 50 kurus mu inanilmaz, yurtdisinda onda bir yirmide bir fiyata ariyorsun hem de her yone, kaldi mi boyle seyler artik hangi cagdayiz ya, Ayiptir soygun bu kardesim

 3. bende 5 sms ten sonra ücretsiz olayına takılmıstım. turkcell in sitesinde bunla ilgili bi acıklama da yok. tesekkurler bu konuda aydınlattıgın icin.

 4. Biraz önce turkcell in sitesinde yaklaşık yarım saat boyunca araştırma yaptım… Bahsettiğiniz gibi Turkcell in oyunlarını çok iyi bilmeme rağmen işim gereği turkcell li oldum bunla da yetinmeyip genc tarifeye geçtim…

  Sizin takıldığınız Nar kampanyasında -Hediye dakikalar kendi tarifinizden ücretlendirilir. Diyor açıkcası bu bana çok masumane gelmemişti.. Neredeyse konu ilgili sayfayı kelime kelime inceledim ve açığı yakaladım 🙂

  1.Gençler seçti! gençTarife’de 20 TL’ye 100 TL’lik HER YÖNE konuşup mesajlaşabilirsin! Hemde kendi tarifenden!

  Dileyenler için adres turkcell.com.tr/bireysel/tarifeler/hazirkart/genctarife

  Bu açıklamadan sonraki sayfa da ise şunu farkettim

  2.YENİLENEN AYLIK 100 paketine abone olun 20 TL karşılığında tüm Turkcelllilerle 30 gün boyunca hem mesajlaşabileceğiniz 100 TL kazanın!

  Dileyenler için adres
  turkcell.com.tr/bireysel/kampanyalar/avantajlikonusma/hazirkart/yenilenenayliknar

  Diyeceksinizki birisi gençturksel diğeri nar kampanyası.. Malesefki gençtürksellileri bu kampanya konusunda ayrıca bilgilendirme açıklaması bulunmuyor..

  ARADAKİ FARK ŞU … Türkcell’in reklam içgüdümü halkın kafasını karıştırmaya yöneliktir. Bunun en basit örneği ise, ilk adresteki yazım şekli kullanılan harfler ve noktalama işaretleri çok abartılı… 2. adreste ise (tüm Turkcellilerle) ibaresi yalnızca üzerinden geçilmiş kurum isminden sonra gelen ek bile noktalama işaretiyle ayrılmamış..

  Evet Türkcell bu işi çok iyi yapıyor. Dönem dönem tv de izlediğimiz reklamlarına dikkat edin tüm kampanyalarını aynı dönemde aynı tarihlerde ve bolca halka açıyorlar.. Amaç sadece kafa karıştırmak.. Türkcell bu işi iyi yapıyor olsa da biraz dikkat biraz zeka üstesinden gelebilir.. Bana kalırsa lütfen kimse alınmasın ama bizim ülkemizde aptala ve fakire yapılan yatırımlar kazanıyor..!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial