Ankara/kuğulu park

Büyükşehirlerde yaşayanlar, hayatın betonlaşmış kalıpları içinde gayet grimsi hayatlar yaşarlar. Grinin soğukluğu onların her anına yansır ve bu yüzendir her belediyenin park ve behçeler müdürlüğü vardır ve her yıl milyarları/trilyonları sırf bu griyi, yeşile,maviye ve coçukların cıvıltısına harcarlar. İstanbul Ümraniye’de Tantavi parkı, Kadıköy’de özgürlük parkı, İzmir Bornova’da büyük park ve Ankara’da Kuğulu park. Ama bu saydıklarım içinde en meşhuru herhal Ankara Kuğulu parktır, haberlerden de hatırlarsınız, soğuktan havuzları donan kuğulara halkın yardım ettiği park. Ankara’nın neredeyse göbeğinde, bi tarafında meşhur Tunalı hilmi caddesi, bi tarafında alabildiğince devlet erkanı. Ortada küçücük bir yeşillik alan, havuzu ve havuzun içinde ki kuğuları, kazları ve ördekleri…

 

Birçok Ankaralı için belki pek bir anlam ifade etmeyebilir. Onlar için sıradanlaşmıştır belki de, aynı benim Ümraniye fahir ilkel (tantavi) parkına bakışım gibi. Geçtiğimiz cumartesi bir vesile kuğulu parka yolum düştü. Kuğulara çizi atma fırsatım oldu. Normalde simit, yeşillik filan veriyolardı ama napalım elimizde çizi vardı 🙂 Kuşları yemledim, aileleriyle gelen minik cocuklarla çizimizi paylaştık. (çizi karşılığı öpücük aldım, beleşe alışmasınlar 🙂 ) İzmir’den Ankara’ya kadar gidilen yolun yorgunluğunu atıverdim,kuğulu parkın güzel musikisi içinde. Cocuklar yemlenen kuşları kovalamada, ihtiyarlar yürüyüşte, aşıklar kaçamakta,simitçi,çaycı ve fotoğrafcı ekmek derdinde. Aslında herkes kendi derdinde. Güzel bir gündü benim için, günüme güzellik katan, bana fotoğraf çektiren çifte, verdiğim çizi karşılığında beni öpen İrem bebeğe, sürekli önümüzden geçen çaycı ve fotoğrafcıya, bana kafa tutarcasına verdiklerimi yemiyen kara kuğuya, oraya gitmeme vesile olan güzelliğe,anlama ve herşeye teşekkür ederim. Hayat yaşanılanlarla, yaşadıklarının değerleriyle güzel. Ben güzel değerlere sahibim.

Uzun lafın kısası, gittik, gördük, beğendik eğer Ankara’ya yolunuz düşerse ya da zaten Ankarada’ysanız, hayattan ve kosusturmadan bıktığınız anlarda burada küçük bir kaçamak yapabilir, kafanızı dinleyebilirsiniz…

Bu yazıyı sosyal medya paylaşabilirsiniz

Yazar: Erdal Erdoğdu

Ülkemizin önde gelen iletişim danışmanlığı firmalarının PR ve dijital ekiplerinde görev aldım, birçok üniversite ve özel eğitim kurumunda iletişim bilimleri üzerine eğitimler verdim. Kamu kurumlarında iletişim birimi yöneticiliği yapmaktayım.

“Ankara/kuğulu park” için 12 yorum

 1. Tek kuğulu park değil ankaranın heryeri ayrı güzeldr doğup büyüdüğüm şehir diye değil
  ama hep bambaşka bi havası vardır ankaranın nereye gitsem özlyrmm bu şehri…
  yine bekleriz erdall bidahaki geldiğinde bide ben gezdireym seni hem tanşmış olrz
  bu vesileyle=)

 2. muhtemelen bir daha gelmeyeceğim, ama nazik teklifin için teşekkür ederim.

  Ankara Ankara olduğu için değil, Ankara içinde ki güzelliklerin ona kattıklarıyla,
  orada yaşayanlarla güzel.

 3. İnatçı keçi. Dediğini yaptın değil mi. Ama anlaşılan o ki sana yaramış :)) Edebiyatı pek bir parça pinçik yapar olmandan belli 😛 Ne diyelim HOŞ GELDİN BAHAR, TEKRARINDA İŞE YARAR :))

 4. Abla sadece senin dediğini yapmadım 🙂 bak şimdi aklıma bi sarkı geldi onu sana armağan edeyim,
  ye iç gül eğlen dostlar, ehlen ve sehlen (hosgeldiniz) dostlar sarkısı sana gelsin 🙂

 5. hiç alakası yok, özel hayatım tamamen mahremiyet içindedir,
  sadece konu başlıkları teşhir edilir, içerik bilgisi verilmez 🙂

 6. Bu vermemiş halin ise….
  Ben başına geçirdiğin çorabı görebildikten sonra sen dilediğin kadar mahremiyet sayıkla 🙂

 7. ya kardeşim, şuna bak, tamam ya, görürsün sen 🙁
  yazmıyorum bi şey bundan sonra.

  pardon hanım efendi,lütfen başlıklarımı konu içerikleri dışında mundar etmez misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir